Mətbuat şərhi 21 dekabr 2016
YUNESKO-da “Müasir cəmiyyətlərdə multikulturalizmin rolu: uğurlu Azərbaycan modeli” mövzusunda konfrans keçirilib
Parisdə YUNESKO-nun baş qərargahında Azərbaycanın YUNESKO yanında daimi nümayəndəliyinin və Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə “Müasir cəmiyyətlərdə multikulturalizmin rolu: uğurlu Azərbaycan modeli” adlı konfrans keçirilib.
Azərbaycanın YUNESKO yanında daimi nümayəndəsi Anar Kərimov Prezident İlham Əliyevin imzaladığı Sərəncama əsasən, 2016-cı ilin ölkəmizdə “Multikulturalizm ili” elan edildiyini diqqətə çatdırıb. O, bunun Azərbaycanın multikulturalizmə, mədəniyyətlərarası dialoqa verdiyi önəmin təzahürü olduğunu bildirib. Müstəqilliyin ilk illərində Azərbaycanın üzləşdiyi çətinliklərdən söz açan A.Kərimov Ermənistanın torpaqlarımızı işğal etdiyini, azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə siyasəti apardığını, bir milyon soydaşımızın doğma yurdundan didərgin salındığını söyləyib. Bildirib ki, bütün bunlara baxmayaraq, Azərbaycanın dialoqa, sülh danışıqlarına üstünlük verir. Tolerantlıq, multikulturalizm məkanı olan Azərbaycan “mədəniyyətlərin yaxınlaşmasında” fəal rol oynayır.
A.Kərimov iştirakçılara Bakının ev sahibliyi etdiyi Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu, “Bakı prosesi” haqqında məlumat verib. O, multikulturalizmin ölkəmizin dövlət siyasəti olduğunu deyərək konfransın multikulturalizmin Azərbaycan modelinə həsr edildiyini vurğulayıb. Bildirib ki, Azərbaycan multikulturalizm təcrübəsini digər ölkələrlə bölüşməyə hazırdır.
YUNESKO-nun sosial və humanitar elmlər sektorunun mədəniyyətlərarası dialoq şöbəsinin rəhbəri Ann-Belinda Preis bu təşkilatın mədəniyyətlərarası dialoq üzrə ixtisaslaşmış proqramı, bu istiqamətdə həyata keçirilən fəaliyyətlər barədə danışıb.
“İsrail-Azərbaycan” (Azİz) Beynəlxalq Assosiasiyasının idarə heyətinin üzvü Arye Qut ölkəmizin tarixi, mədəniyyəti haqqında məlumat verib. O, Azərbaycanda müxtəlif dinlərin, mədəniyyətlərin, millətlərin, etnik qrupların nümayəndələrinin sülh və əmin-amanlıq şəraitində bir ailə kimi yaşadıqlarını vurğulayıb.
Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin (BBMM) müşaviri Aytən Qəhrəman multikulturalizmin Azərbaycanda dövlət siyasəti olduğunu və BBMM-in yaradılmasının Prezident İlham Əliyevin bu siyasətə verdiyi önəmin göstəricisi olduğunu bildirib. O, Mərkəzin yarandığı gündən gördüyü işlər haqqında konfrans iştirakçılarına ətraflı məlumat verib.

A Conference entitled “The role of multiculturalism in the modern societies: the successful model of Azerbaijan” was organized on 13 December 2016 at UNESCO Headquarters
A Conference entitled “The role of multiculturalism in the modern societies: the successful model of Azerbaijan” was organized on 13 December 2016 at the UNESCO Headquarters in Paris with the initiative of the Permanent Delegation of the Republic of Azerbaijan to UNESCO jointly with Baku International Multiculturalism Centre.
The Permanent Delegate of the Republic of Azerbaijan to UNESCO, Mr. Anar Karimov, informed participants that according to the decree of the president of Azerbaijan H.E. Mr. Ilham Aliyev, 2016 was declared “A year of multiculturalism” in Azerbaijan. Mr. Karimov noted that, it shows the importance given by Azerbaijan to multiculturalism and intercultural dialogue. Speaking about the difficulties that Azerbaijan faced with during the first years of its independence, he noted that Armenia occupied certain part of territories belonging to Azerbaijan, conducted ethnic cleansing policy against Azerbaijanis and that one million Azerbaijanis were driven out of their native lands. Mr. Karimov said that, despite all this, Azerbaijan prefers the dialogue and peaceful negotiations. It was stressed that Azerbaijan, which is a land of multiculturalism, plays an active role in “Rapprochement of cultures”.
A.Karimov provided information about the World Forum on Intercultural Dialogue and “Baku process”. He said that, multiculturalism is a state policy of the country and emphasized that, the conference is dedicated to Azerbaijani model of multiculturalism. He said that Azerbaijan is ready to share multiculturalism experience with other countries.
Ms. Ann-Belinda Preis, the chief of intercultural dialogue section of the sector of social and human sciences of UNESCO, spoke about activities of the Organization regarding the intercultural dialogue.
Mr. Arye Gut, the board member of “Israel-Azerbaijan” International Association (AzIz), gave information about history and culture of Azerbaijan. He emphasized that the representatives of different religions, cultures, nations and ethnic groups live as a family in peace in Azerbaijan.
Ms. Aytan Gahraman, counsellor of the Baku International Multiculturalism Centre (BIMC), said that, multiculturalism is a state policy in Azerbaijan and
creation of BIMC is the indication of importance that the President Ilham Aliyev gives to this policy. Ms. Gahraman provided also the detailed information to the conference participants about the activities implemented by BIMC.