UNESCO-nun mənzil-qərargahında “Afrika Həftəsi” keçirilib
23-25 may 2022-ci il tarixlərində UNESCO-nun Baş qərargahında “Afrika Həftəsi” adlı tədbir keçirilib.
Tədbir UNESCO yanındakı Afrika qrupu, Afrika İttifaqı ilə əməkdaşlıq çərçivəsində təşkil edilib.
“Afrika Həftəsi” çərçivəsində bu qitənin ölkələrinin mədəniyyəti, incəsənəti diqqət mərkəzində olub.
“Həftə”də keçirilən tədbirlərdə UNESCO-nun Baş direktoru Odre Azule, Kot d’İvuarın Baş naziri Patrik Aşi, UNESCO İcraiyyə Şurasının sədri Tamara Rastovak-Siamaşvili, Afrika ölkələrinin səfirləri çıxış ediblər.
Azərbaycanın UNESCO yanında daimi nümayəndəsi Elman Abdullayev “Afrika Həftəsi” çərçivəsində təşkil olunan “Dünyanın təamları” yarmarkasının açılış mərasimində çıxış edərək, ölkəmizin milli səviyyədə, eləcə də Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində Afrikaya verdiyi töhfələrdən danışıb, Afrikanın dostu olaraq hər zaman onun yanında olacağımızı qeyd edib.
Yarmarkada milli mətbəximiz və musiqimiz təqdim olunub. Həmyerlimiz Səma Moğadam “101” adlı milli rəqsimizi təqdim edib.
“Afrika Həftəsi” çərçivəsində ölkəmizi təşviq edən videoçarx nümayiş olunub.
25 may keçirilmiş qala gecədə gənc pianoçu Etibar Əsədli triosu ilə “Qara qaşın vəsməsi” kompozisiyasını ifa edib. Azərbaycandan başqa qalada 17 ölkə iştirak edib.
Xatırladaq ki, Azərbaycan “Afrika Həftəsi”nin sponsorlarındandır. Ölkəmiz Afrika ölkələrinə kadr hazırlığı məsələlərinə töhfələr verir. Afrika ölkələrinin diplomatlarına ADA Universitetində təhsil almaq imkanı yaradılır.
Həmçinin ölkəmiz 2014-cü ildə yaradılmış UNESCO/Azərbaycan Etimad Fondu vasitəsilə Afrikanın Keniya, Uqanda, Tanzaniya, Liberiya kimi bir çox ölkələrində qızların təhsili, gender bərabərliyi, təhsildə bərabərlik kimi müxtəlif layihələrin maliyyələşməsində yaxından iştirak edib. Azərbaycan Afrika ölkələrində qızların və qadınların təhsilə əlçatanlığı layihələrində də iştirak edərək, gənc qızlar və qadınların həyat keyfiyyətləri və rifahının yüksəldilməsində yerli hökumətlərin səylərinə töhfə verib. Cəmiyyətin imkansız qrupları, xüsusilə də gənc qız və qadınların təhsilə çıxışını asanlaşdırmaq, təhsilin keyfiyyətini yaxşılaşdırmaq və təhsil imkanlarını artırmaq istiqamətində strategiyalar hazırlanmasında yaxından iştirak edib.

"Africa Week" was held at the UNESCO Headquarters
As part of the "Africa Week", the focus was on the culture and art of the countries of this continent.
UNESCO Director-General Audrey Azoulay, Prime Minister of Cote d'Ivoire Patrick Achi, Chair of the UNESCO Executive Board Tamara Rastovac-Siamashvili and ambassadors of African countries spoke at the events held during the week.
Speaking at the opening ceremony of “The Food of the World” fair organized as part of Africa Week, Azerbaijan's Permanent Delegate to UNESCO Elman Abdullayev spoke about the country's contribution to Africa at the national level, as well as within the Non-Aligned Movement and noted that Azerbaijan as a good friend will always stand by Africa.
Our national cuisine and music were presented at the fair. Our compatriot Sema Moghadam presented our national dance "101".
A video promoting Azerbaijan was shown as part of Africa Week.
On the night of May 25, the young pianist Etibar Asadli performed the composition "Black Eyebrow" with the trio. Apart from Azerbaijan, 17 countries took part in the Gala Evening.
It should be noted that Azerbaijan is one of the sponsors of Africa Week. Our country contributes to the training of personnel in African countries. Diplomats from African countries have the opportunity to study at ADA University.
Also, through the UNESCO/Azerbaijan Trust Fund established in 2014, our country has been closely involved in financing various projects in many African countries, such as girls' education, gender equality, equality in education, in Kenya, Uganda, Tanzania and Liberia. Azerbaijan has also contributed to local governments' efforts to improve the quality of life and well-being of young girls and women by participating in projects for girls and women on access education. The disadvantaged groups of society, especially young girls and women, have been closely involved in developing strategies to facilitate access to education, improve the quality of education and increase educational opportunities.