Mətbuat şərhi 06 iyul 2018
Hazırda Bəhreyn Krallığının Manama şəhərində UNESCO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin 42-ci sessiyası keçirilir. İclasda Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayevin rəhbərliyi altında Xarici İşlər və Mədəniyyət nazirliklərinin əməkdaşlarından ibarət nümayəndə heyəti iştirak edir.
İclas çərçivəsində UNESCO-nun Ümumdünya mədəni və təbii irsin qorunması haqqında Konvensiyasına aid məsələlər müzakirə olunub, eyni zamanda müxtəlif ölkələrin maddi irs nümunələri Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilib.
İclasda növbəti il üçün Komitənin sədri və 43-cü sessiyaya ev sahibliyi edəcək ölkə ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Yekun qərara əsasən mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev Komitəyə sədr seçilib. Beləliklə, 2019-cu ildə UNESCO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin 43-cü sessiyasına Azərbaycan ev sahibliyi edəcək. Tədbirdə dünyanın 180-dən çox ölkəsindən 2 minədək nümayəndənin iştirakı gözlənilir.
Ümumdünya İrs Komitəsinin sessiyası dünya mədəni irsinə töhfə verən ən nüfuzlu tədbirlərdən biridir. Ümumdünya İrs Komitəsi dünya xalqlarının kimliyini və tarixi yaddaşını ifadə edən maddi və təbii irs nümunələrinə, ən dəyərli abidələrə dair qərarlar qəbul edir. Bu tədbirə ev sahibliyi etmək və eyni zamanda Komitəyə sədrlik etməklə Azərbaycan dünya xalqlarının mədəniyyət tarixində öz müsbət izini qoyacaq.
Ölkəmiz üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən belə bir qərarın qəbul olunması Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında aparılan uğurlu xarici siyasət, Birinci vitse-prezident, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevanın dəstəyi və qayğısı, Xarici İşlər və Mədəniyyət nazirliklərinin birgə fəaliyyəti nəticəsində ölkəmizin UNESCO ilə tərəfdaşlıq münasibətlərinin yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini göstərir.

Azerbaijan to host 43rd session of UNESCO World Heritage Committee
The 43rd session of UNESCO’s World Heritage Committee will be held in Azerbaijan in 2019, said a join statement released by the ministries of Foreign Affairs and Culture of Azerbaijan.
The 42nd session of the UNESCO World Heritage Committee is currently being held in Manama, Bahrain. A delegation of Azerbaijan`s ministers of Foreign Affairs and Culture led by Minister of Culture Abulfas Garayev is attending the meeting.
The 42nd session of the World Heritage Committee highlighted the issues related to the UNESCO's Convention for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage and saw the adoption of new world heritage sites as well.
The session also featured the election of the chairman and the host country of the 43rd session of the UNESCO World Heritage Committee. Azerbaijan’s Minister of Culture Abulfas Garayev was elected as chairman of the World Heritage Committee for 2019. The 43rd session will bring together more than 2000 delegates from 180 countries.
“The adoption of such an important decision for our country points to the high level development of partnership relations between Azerbaijan and the UNESCO as a result of the successful foreign policy under the leadership of President Ilham Aliyev, support and care of the First Vice-President, UNESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva, as well as the joint activities of the ministries of Foreign Affairs and Culture of the Republic of Azerbaijan,” the statement said.