UNESCO-nun İcraiyyə Şurasının sessiyasında Azərbaycanın milli bəyanatı səsləndirilib
“Azərbaycan öz ərazilərini 30 illik Ermənistan işğalından azad etdi və 2020-ci il noyabrın 10-da Azərbaycan, Rusiya Federasiyası və Ermənistan rəhbərləri tərəfindən üçtərəfli Bəyannamənin imzalanması ilə Ermənistan və Azərbaycan arasında silahlı qarşıdurma sona çatdı. Ermənistan işğal etdiyi ərazilərdə, eləcə də Ermənistanda Azərbaycanın mədəni irsini məhv etmək, qarət etmək və mənimsəmək üçün sistemli siyasət yürüdüb. Ermənistan abidələri dağıtmaq, memarlıq xüsusiyyətlərini dəyişmək və "arxeoloji" qazıntılar aparmaqla Azərbaycan mənşəli olduğunu bildirən bütün əlamətləri ortadan qaldırmaq kimi geniş hədəflərə çatmaq məqsədi güdüb”, – Azərbaycan Respublikasının UNESCO yanında daimi nümayəndəsi, səfir Elman Abdullayev UNESCO İcraiyyə Şurasının 212-ci sessiyası zamanı səsləndirdiyi milli bəyanatda söyləyib.
O, bildirib ki, bu kimi fəaliyyəti ilə Ermənistan UNESCO-nun sənədləri də daxil olmaqla, “Silahlı münaqişələr zamanı mədəni mülkiyyətin mühafizəsi” haqqında 1954-cü il Haaqa Konvensiyası və onun iki Protokolunu, habelə “Mədəni mülkiyyətin qanunsuz idxalı, ixracı və onun üzərində sahiblik hüququnun ötürülməsinin qadağan edilməsi vasitələri” haqqında 1970-ci il Konvensiyasını, beynəlxalq humanitar hüququ kobud şəkildə pozub.
“Münaqişənin həlli Ermənistanla Azərbaycan arasındakı münasibətlərin normallaşması ilə regional əməkdaşlıq, inkişaf və firavanlıq üçün yeni perspektivlər açıb. İndi sülhün qorunması, reabilitasiya və yenidənqurma işləri, məcburi köçkünlərin geri qaytarılması mütləq prioritet olmalıdır. Bunu nəzərə alaraq Azərbaycan Hökuməti münaqişədən sonrakı reabilitasiya, yenidənqurma və reinteqrasiyanın yeni mərhələsinə qədəm qoydu. Hökumət artıq onilliklərdir davam edən ərazilərin işğalının nəticələrini aradan qaldırmaq, o cümlədən tarixi, mədəni və dini irs abidələrimizin bərpası məqsədilə praktiki addımlar atmağa başlayıbdır”, – deyə E. Abdullayev vurğulayıb.
Səfir diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan ən yüksək səviyyədə azad edilmiş ərazilərdəki mənşəyindən asılı olmayaraq bütün mədəni və dini abidələrin lazımi qaydada saxlanılacağına, bərpa ediləcəyinə qərar verdi.
Bundan əlavə, E.Abdullayev bildirib ki, Azərbaycanın mədəni paytaxtı Şuşa da daxil olmaqla, azad edilmiş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı yenidənqurma işləri çərçivəsində dini yerlər, tarixi abidələr, məqbərələr, ev muzeyləri bərpa olunur, bu yenidənqurma işləri beynəlxalq mütəxəssislərin iştirakı ilə Şuşa şəhərinin tarixi simasını bərpa etmək üçün orijinal memarlıq üslubuna uyğun olaraq aparılır.
Daimi nümayəndə əlavə edib ki, münaqişə bitdikdən sonra mədəni irsə çıxış bərpa edilib. Bu da Azərbaycanın mədəni irsinə vurulan ziyanı qiymətləndirməyə imkan yaradıb. Sözügedən amil UNESCO-nun fəal rolunu tələb edir.
“Bununla əlaqədar olaraq, məlumat vermək istəyirəm ki, bu gün UNESCO ilə Azərbaycan Respublikasının münaqişədən zərər çəkmiş ərazilərinə müstəqil UNESCO texniki missiyasının göndərilməsi ilə bağlı danışıqlar davam edir. Əslində, Azərbaycan Hökuməti belə bir missiyanın göndərilməsinin zəruriliyini qeyd edərək, son 30 illik işğal dövründə çoxsaylı platformalarda bunu UNESCO-nun diqqətinə çatdırdı. Lakin bu missiyaya hər dəfə Ermənistan tərəfindən maneə yaradılması və qarşısının alınması 2005-ci ilin hesabatında aydın göstərilib. Azərbaycan UNESCO ilə əməkdaşlığa böyük əhəmiyyət verir və konstruktiv dialoqa hər zaman açıqdır. İnanırıq ki, bu çoxdan gözlənilən missiyanın dərhal həyata keçirilməsi işğal zamanı zədələnmiş, talan edilmiş və ya dəyişdirilmiş mədəni irsin bərpasına və yenidənqurulmasına mühüm töhfə olacaqdır”.
Vurğulanıb ki, bu ərazilərdə həyat yenidən canlandıqca, 30 ildən sonra ilk dəfə olaraq Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşanın simvolu Cıdır Düzündə iki günlük şənliklər, "Azərbaycan musiqisində multikulturalizm" devizi altında ölkədə yaşayan müxtəlif etnik azlıqların musiqi yaradıcılığını əks etdirən mədəni tədbir keçirildi. Tədbir çərçivəsində Üzeyir Hacıbəyov, Fikrət Əmirov, Qara Qarayev, Müslüm Maqomayev, Bülbül və Xan Şuşinski daxil olmaqla Azərbaycanın görkəmli bəstəkar və müğənnilərinin şah əsərləri səsləndirilib.
Müsəlman dünyasının ilk opera bəstəkarı dahi Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəyova həsr olunmuş 18 sentyabr – Milli Musiqi Günü bu il ilk dəfə Şuşada qeyd edildi.
“2021-ci ildə böyük Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin anadan olmasının 880-ci ildönümünü qeyd edirik. Prezidentin Sərəncamı ilə 2021-ci il Azərbaycan Respublikasında "Nizami Gəncəvi İli" elan edilib. Azərbaycanın təşəbbüsü ilə 24 sentyabrda UNESCO-nun görkəmli nümayəndələrinin fəal iştirak etdiyi “Nizami fəlsəfəsi prizmasından bərabər təhsil və gender bərabərliyi” adlı vebinar təşkil edildi. Oktyabrın 4-də isə UNESCO-nun mənzil qərargahında Nizami Gəncəviyə həsr olunmuş mədəni tədbirə tərəfdaş kimi qoşulduğuna görə daimi nümayəndə Baş Direktora və dəyərli dəstəyə görə üzv dövlətlərə dərin təşəkkürümü bildirib.
“Azərbaycanın UNESCO-dakı fəaliyyətinə gəldikdə, hamınız bilirsiniz ki, mənim ölkəm UNESCO-nun müxtəlif fəaliyyətlərinin həmişə tərəfdarı olub və bundan sonra da belə olacaqdır”, – deyə E. Abdullayev vurğulayıb.

Press release 13 October 2021
“The trilateral statement of 10 November 2020 signed by the leaders of Azerbaijan, Russia and Armenia, put an end to the 30-years long occupation of the territories of my country by Armenia. Unfortunately, the results of this occupation are devastating. Almost all historical, cultural and religious monuments were completely destroyed during the occupation period. Cultural and religious property belonging to Azerbaijan has been looted, desecrated, altered and illegally exported to Armenia”, – said Elman Abdullayev, Permanent Delegate of the Republic of Azerbaijan to UNESCO in the National Statement at the 212th session of the UNESCO Executive Board.
He said that such activities by Armenia is a clear violation of the 1954 Hague Convention and its two protocols, as well as the 1970 Convention.
“The statement laid the initial foundations of peace in the region and opened perspectives of regional cooperation. Following it, the restoration of the conflict-affected territories of the Republic of Azerbaijan, ensuring the security for the people, return of the displaced people, the negotiations on the opening of communications are the promising developments for the peoples of the region. With this in mind, the Government of Azerbaijan has begun the vast process of restoration and reconstruction process of these territories, including the restoration of our historical, cultural and religious heritage sites”, – E. Abdullayev said.
The Ambassador noted that Azerbaijan has decided at the highest level that all cultural and religious monuments, regardless of their origin, will be properly preserved and restored in the liberated territories.
In addition, Abdullayev emphasized that the mosques, historical monuments, mausoleums, house-museums are being restored in the frame of large-scale reconstruction work in the liberated territories, as well as in the city of Shusha – the cultural capital of Azerbaijan. He noted that these reconstruction works are carried out in accordance with the original architectural style in order to restore the historical image of the city of Shusha with participation of international experts.
The Permanent Delegate added that following the end of the conflict, access to cultural heritage has been restored, which makes it possible to assess the damage inflicted on the cultural heritage of Azerbaijan. This factor necessitates the active role of UNESCO.
“In this regard, I would like to inform you that today the negotiations on dispatching an independent UNESCO technical mission to the conflict affected territories of the Republic of Azerbaijan are continuing with UNESCO. In fact, the Government of Azerbaijan has requested the need to dispatch such mission and brought it to the attention of UNESCO in numerous platforms during past 30 years of occupation, but this mission was prevented each time by Armenia, which was acknowledged by UNESCO itself in its 2005 report. Azerbaijan attaches great importance to cooperation with UNESCO and is always open for constructive dialogue. We believe that the immediate realization of this mission is essential and is a precondition for reinforcing the protection of cultural heritage”.
It was noted that as life revives again in these territories, two-day-long festivities have been held in Azerbaijan’s cultural capital Shusha’s iconic Jidir Duzu plain for the first time in 30 years. In its 2021 edition, the cultural event was held under the motto “Multiculturalism in Azerbaijani Music” and featured the musical creativity of various peoples living in the country. Masterpieces of Azerbaijan’s prominent composers and singers, including Uzeyir Hajibayov, Fikrat Amirov, Gara Garayev, Muslim Magomayev, Bulbul, and Khan Shushinski, were performed as part of the event.
18 September – National Music Day, dedicated to the great Azerbaijani composer Uzeyir Hajibeyov – the first opera composer in the Muslim world, was celebrated this year for the first time in Shusha. The monument to Uzeyir Hajibeyov was inaugurated in his native city.
"In 2021, we are celebrating the 880th anniversary of the birth of the great poet and thinker Nizami Ganjavi, which is declared the "Year of Nizami Ganjavi" in the Republic of Azerbaijan by the Presidential decree. In this framework by the initiative of Azerbaijan, the webinar titled “Equal Education & Gender Equality through the prism of philosophy of Nizami” was organized on 24th of September, where the distinguished representatives of UNESCO actively participated. On 4th of October, the Government of Azerbaijan and UNESCO co-hosted the cultural event dedicated to Nizami Ganjavi at the Organization’s Headquarters. I would like to take this opportunity to express my warm thanks to the Director-General as well as to our member states for their valuable support”, – said Azerbaijani Ambassador.
“As for the activities of Azerbaijan in UNESCO, you all are aware that my country has always been supporter of UNESCO’s various activities and will continue to be so”, –Abdullayev concluded his speech.