Dünyanın COVID-19 pandemiyası ilə mübarizəsinə diqqəti cəlb edən nazir Azərbaycanın ilk gündən pandemiyanın öz əhalisinə, eləcə də beynəlxalq ictimaiyyətə mənfi təsirini minimuma endirmək üçün ciddi tədbirlərindən danışıb. Əhalimizin 60 faizi artıq peyvənd olunduğunu, ölkəmizin pandemiya ilə mübarizəni dəstəkləmək üçün 30-dan çox ölkəyə maliyyə və humanitar yardım göstərdiyini vurğulayıb.
Azərbaycanın UNESCO üzvlüyünün gələn il 30 illiyinin qeyd edəcəyi bildirilib və Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti və UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevanın səyləri sayəsində UNESCO ilə güclü, dinamik tərəfdaşlığın mövcud olduğu vurğulanıb.
Belə ki, Azərbaycan dünyanın müxtəlif yerlərində UNESCO-nun missiyasını dəstəkləyir və mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqində təşkilatın əsas tərəfdaşlarından biridir. Azərbaycan və UNESCO arasında yaradılmış Etimad Fondu vasitəsilə Afrika, Asiya və Latın Amerikası regionlarındakı UNESCO-ya üzv dövlətlərə dəstək verilir.
Azərbaycan 2020-ci ilin martında UNESCO tərəfindən yaradılmış Qlobal Təhsil Koalisiyasına qoşulmaq niyyətini ifadə edib. Bu baxımdan, Azərbaycan bütün dünyada tələbələrə, xüsusən də ən həssas olanlara kömək etmək məqsədi daşıyan fəaliyyətlərə öz töhfəsini verəcək.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistanın 30 ilə yaxın davam edən təcavüz siyasəti çərçivəsində Azərbaycanın mədəni irsinin məhv edilməsi, talan edilməsi və mənimsənilməsi istiqamətində sistemli siyasətin həyata keçirildiyini bildirib. İşğal dövründə mədəni sərvətimizə qəsdən vurulmuş ziyandan, mədəni irsimizin tamamilə dağıdılması, talan edilməsi, tarixi-mədəni xarakterinin dəyişdirilməsindən danışıb.
Bundan əlavə, Ermənistanın minalanmış ərazilərin xəritələrini paylaşmaqdan boyun qaçıraraq, qəsdən qaçqın və məcburi köçkünlərin işğaldan azad edilmiş ərazilərə qayıtmasının qarşısını aldığı iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Ermənistanın törətdiyi bu kobud pozuntular və qeyri-qanuni fəaliyyətlər barədə Azərbaycanın dəfələrlə UNESCO-ya xəbərdarlıq etdiyi və son 30 il ərzində işğal olunmuş ərazilərə texniki missiya göndərilməsinin zəruriliyi məsələsini qaldırdığı səsləndirilib. Lakin Ermənistanın bu missiyanın göndərilməsinə əngəl törətdiyi və bunun, UNESCO-nun 2005-ci il hesabatında etiraf edildiyi vurğulanıb.
Hazırkı münaqişə sonrası mərhələdə Azərbaycan hökuməti tərəfindən görülən bərpa və yenidənqurma işləri, o cümlədən işğaldan azad edilmiş ərazilərdəki bütün mədəniyyət və dini abidələr mənşəyindən asılı olmayaraq lazımi qaydada mühafizəsi və bərpası işləri qeyd edilib.
Qeyd edilib ki, Azərbaycan münaqişədən sonrakı reabilitasiya prosesində UNESCO ilə əməkdaşlıq etmək istəyindədir və işğaldan azad edilmiş ərazilərimizə texniki missiyanın göndərilməsi məqsədilə Azərbaycan və UNESCO arasında fəal şəkildə dialoq aparılır. Tərəflər missiyanın səmərəliliyini və müstəqilliyini təmin edəcək bir sıra mürəkkəb texniki, hüquqi və siyasi məsələlərdə razılığa gəliblər.
Azərbaycan 2021-2025-ci illər üçün UNESCO-nun İcraiyyə Şurasına namizəd ölkədir, əgər seçilərsə, Azərbaycan UNESCO-ya öz məqsəd və ideallarını həyata keçirməkdə daha çox töhfə vermək və yardım göstərmək imkanlarına sahib olacaq.

Foreign Minister Jeyhun Bayramov made a speech at the General Policy Debate of the 41st Session of the UNESCO General Conference
Foreign Minister Jeyhun Bayramov made a speech at the General Policy Debate of the 41st Session of the UNESCO General Conference.
In his speech, the Minister stressed that at a time when the 75th anniversary of UNESCO is being celebrated, the relevance of the Organization is greater than ever.
Drawing attention to the global fight against the COVID-19 pandemic, the Minister spoke about the serious measures taken by Azerbaijan from the first day to minimize the negative impact of the pandemic on its population, as well as the international community. He noted that 60 % of the population of Azerbaijan has already been vaccinated, and that our country has provided financial and humanitarian assistance to more than 30 countries to support the fight against the pandemic.
It was noted that next year Azerbaijan will celebrate the 30th anniversary of its membership at UNESCO, and thanks to the efforts of the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, UNESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva, a strong and dynamic partnership with UNESCO exists.
Thus, Azerbaijan supports the UNESCO mission in various parts of the world and is one of the main partners of the Organization in promoting intercultural dialogue. The Azerbaijan-UNESCO Trust Fund supports UNESCO Member States in Africa, Asia and Latin America.
Azerbaijan has expressed its intention to join the Global Education Coalition established by UNESCO in March 2020. In this regard, Azerbaijan will contribute to the activities around the world aimed at helping students, especially the most vulnerable ones.
Minister Jeyhun Bayramov said that within the framework of Armenia's nearly 30-year occupation, a systematic policy has been pursued to destroy, plunder and misappropriate Azerbaijan's cultural heritage. He spoke about the deliberate damage to our cultural heritage during the occupation, the complete destruction of our cultural heritage, looting, changing its historical and cultural characteritics.
In addition, the participants of the meeting were informed that Armenia refuses to share maps of mined areas and deliberately prevents the return of refugees and internally displaced persons to the liberated territories.
It has been voiced that Azerbaijan has repeatedly warned UNESCO about these gross violations and illegal activities committed by Armenia and raised the issue of sending a technical mission to the occupied territories over the past 30 years. However, it was noted that Armenia obstructed the sending of this mission, and this was acknowledged in the 2005 UNESCO report.
The restoration and reconstruction work carried out by the Azerbaijani government in the post-conflict period, as well as the proper protection and restoration of all cultural and religious monuments in the liberated territories, regardless of their origin, were emphasized.
It was noted that Azerbaijan wants to cooperate with UNESCO in the post-conflict rehabilitation process, and Azerbaijan and UNESCO are actively in dialogue to send a technical mission to our liberated territories. The parties agreed on a number of complex technical, legal and political issues that will ensure the effectiveness and independence of the mission.
Azerbaijan is a candidate country for the UNESCO Executive Board for 2021-2025, and if elected, Azerbaijan will have the opportunity to further contribute and assist UNESCO in achieving its goals and ideals.