Lənkəran “Qastronomiya” nominasiyası üzrə UNESCO-nun Yaradıcı Şəhərlər Şəbəkəsinə daxil olub
Azərbaycanın qastronomiya paytaxtı Lənkəran şəhəri UNESCO-nun “Yaradıcı şəhərlər Şəbəkəsi”nə daxil edilib.
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və AR-in UNESCO yanında Daimi Nümayəndəliyinin səyləri nəticəsində Lənkəran şəhəri Şəbəkənin “Qastronomiya” nominasiyası üzrə Yaradıcı Şəhərlər Şəbəkəsinə salınıb.
UNESCO-nun Baş direktoru Odre Azulenin qərarı ilə “Yaradıcı Şəhərlər Şəbəkəsi”nə yeni 49 şəhər daxil edilib.
Şəbəkə yerli kollektivlərdə böyük maraq yaradıb və yeni siyahı şəhərlərin tipologiyasının və coğrafi balansının müxtəlifliyini əks etdirir.
2004-cü ildən bəri şəbəkə üzvlərinin yaradıcı potensialı yeddi nominasiya üzrə müəyyən olunur: incəsənət və sənətkarlıq, xalq sənəti, dizayn, kinematoqrafiya, qastronomiya, ədəbiyyat, media və musiqi.
Şəbəkəyə davamlı şəhər strategiyasını inkişaf etdirmək üçün mədəniyyət və yaradıcılığa – sənətkarlıq və xalq sənəti, dizayn, kino, qastronomiya, ədəbiyyat, media sənəti və musiqiyə sərmayə qoyan 90 ölkəni əhatə edən 295 şəhər daxildir.
2021-ci il Dünya Şəhərlər Günü münasibətilə UNESCO-nun Şəhərlər Platforması tərəfindən Azərbaycanın Lənkəran şəhəri “qastronomiya” nominasiyası üzrə Yaradıcı Şəhərlər sırasına daxil olub. Bu, Azərbaycanın Yaradıcı Şəhərlər Şəbəkəsində Bakı və Şəkidən sonra 3-cü şəhəridir.

Press release 10 November 2021
The gastronomic capital of Azerbaijan, Lankaran, is included in the UNESCO Network of Creative Cities.
As a result of the efforts of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the Permanent Delegation of the Republic of Azerbaijan to UNESCO, the city of Lankaran has been included in the Network of Creative Cities in the "Gastronomy" nomination.
By the decision of the UNESCO Director-General Audrey Azoulay, 49 new cities have been added to the «Creative Cities Network».
The Network has aroused great interest in local communities and the new list reflects the diversity of cities' typology and geographical balance.
Since 2004, the creative potential of the members of the network is determined in seven nominations: crafts and folk art, design, cinematography, gastronomy, literature, media and music.
The Network includes 295 cities from 90 countries that invest in culture and creativity to develop a sustainable urban strategy.
On the occasion of World Cities Day 2021, the city of Lankaran in Azerbaijan was included in the list of Creative Cities in the "gastronomy" category by the UNESCO Cities Platform. This is the third city from Azerbaijan in the Network after Baku and Sheki.