“Nar bayramı, ənənəvi nar festivalı və mədəniyyəti” nominasiyası YUNESKO-nun Bəşəriyyətin qeyri-maddi mədəni irsi üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil olmuşdur
16 dekabr 2020-ci il tarixində Azərbaycanın təqdim etdiyi “Nar bayramı, ənənəvi nar festivalı və mədəniyyəti” adlı nominasiya sənədinin YUNESKO-nun Bəşəriyyətin qeyri-maddi mədəni irsi üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilməsi haqqında qərar qəbul olunmuşdur.
Ölkəmiz üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən belə bir qərarın qəbul olunması Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti, YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevanın dəstəyi, Mədəniyyət Nazirliyi və Xarici İşlər Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının YUNESKO yanında Daimi Nümayəndəliyi və YUNESKO üzrə Azərbaycan Respublikası Milli Komissiyasının birgə fəaliyyəti nəticəsində mümkün olmuşdur.
İclasda Azərbaycan nümayəndə heyəti adından çıxış edən Mədəniyyət Nazirliyinin rəsmisi Vasif Eyvazzadə qəbul olunmuş qərara görə ölkəmiz adından YUNESKO-ya və qurumun qiymətləndirmə orqanına öz təşəkkürünü bildirmiş, nar mədəniyyəti və ənənələrinin Azərbaycan xalqının mədəni həyatında, mifologiyasında, qədim adət-ənənələrində, mətbəxində, kənd təsərrüfatında xüsusi yer tutduğunu vurğulamışdır. Təşəkkür nitqində bu nominasiya faylının müvafiq siyahıya daxil edilməsi ilə "Nar mədəniyyəti"nin qorunmasına və gələcək nəsillərə ötürülməsinə əhəmiyyətli töhfənin verildiyi qeyd olunmuşdur.
Qeyd edək ki, 14-19 dekabr 2020-ci il tarixlərində YUNESKO-nun Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə Hökumətlərarası Komitənin 15-ci iclası keçirilir.

“Nar Bayrami, traditional pomegranate festivity and culture” is inscribed on the Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity
On December 16, 2020, the nomination document "Nar Bayrami, traditional pomegranate festivity and culture" presented by Azerbaijan was accepted for inclusion in the UNESCO Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity.
Making such an important decision for our country was possible with the support of the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation, UNESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva and with the joint activity of the Ministry of Culture, the Ministry of Foreign Affairs, the Permanent Delegation of the Republic of Azerbaijan to UNESCO and the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO.
Speaking on behalf of the Azerbaijani delegation at the meeting, the representative of the Ministry of Culture Vasif Eyvazzadeh thanked UNESCO and the organization's evaluation body for the decision. He stressed that the pomegranate culture and traditions have a special place in the cultural life, mythology, ancient traditions, cuisine and agriculture of the Azerbaijani people.
It was noted in the speech of gratitude that the inclusion of this nomination file in the relevant list made a significant contribution to the protection of "The Pomegranate Culture" and its transmission to the future generations.
The 15th session of the Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage takes place online from 14 to 19 December 2020