Mətbuat şərhi 24 noyabr 2021
Paris şəhərində UNESCO-nun mənzil qərargahında qurumun Baş Konfransının 41-ci sessiyasından əvvəl UNESCO üzrə Milli Komissiyaların 8-ci regionlararası iclası keçirilib.
Ölkəmizi Azərbaycan Respublikasının UNESCO üzrə Milli Komissiyasının Baş katibi Seymur Fətəliyev və ikinci katib Eltay Aslanov təmsil ediblər.
İclasda noyabrın 9-da başlayacaq UNESCO Baş Konfransının əsas məqsədlərinin icrası ilə bağlı, eləcə də təşkilatın 75 illik yubileyi ilə əlaqədar milli komissiyalar tərəfindən görülmüş işlər və gələcək perspektivlər müzakirə olunub.
UNESCO Milli Komissiyaların 8-ci regionlararası iclasının bürosunun Prezidenti və Vitse-prezidentləri seçilib. İclasda təhsilin gələcəyi, etika və süni intellekt, açıq elmlərin əhəmiyyəti, kommunikasiya və informasiya sahələrində mümkün yeni fəaliyyətlər müzakirə olunub.

National Commission of Azerbaijan for UNESCO took part in the 8th Interregional meeting of National Commissions
The 8th Interregional meeting of the National Commissions for UNESCO was held at the UNESCO Headquarters in Paris before the 41st Session of the General Conference of the Organization.
Our country was represented by the Secretary General of the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO Seymur Fataliyev and the Second Secretary Eltay Aslanov.
The work done by the National Commissions on the implementation of the main objectives of the UNESCO General Conference, which will kick off on November 9, as well as the 75th anniversary of the Organization and future prospects were discussed at the meeting.
President and Vice-Presidents of the Bureau of the 8th Interregional Meeting of UNESCO National Commissions have been elected. At the event the future of education, ethics and artificial intelligence, the importance of the open science, possible new activities in the field of communication and information and other issues were deliberated.