UNESCO-da Novruz bayramı təntənə ilə qeyd edilib
Azərbaycanın koordinasiyası, Əfqanıstan, İran, İraq, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Hindistan, Özbəkistan, Pakistan, Tacikistan, Türkiyə və Türkmənistanın UNESCO yanında daimi nümayəndəliklərinin birgə təşkilatçılığı ilə 17 mart 2022-ci il tarixində UNESCO-nun Baş qərargahında Novruz bayramı təntənəli şəkildə qeyd edilib.
Tədbir təşkilatçı ölkələrin səfirlərinin qrup fotosu ilə başlanılıb.
Təntənəli mərasimdə təşkilat komitəsinin rəhbəri qismində Azərbaycanın UNESCO yanında daimi nümayəndəsi səfir Elman Abdullayev çıxış edərək Novruz bayramı, onun mənəvi əhəmiyyətindən, 12 ölkənin hər birində Novruz ənənələrinin qorunub saxlanılmasından söz açıb.
Tədbirin fəxri qonağı qismində UNESCO-nun Baş Konfransının prezidenti səfir Santiaqo İrazabal Mourao çıxış edib, Azərbaycan nümayəndəliyinə tədbirin təşkilatçılığına görə təşəkkürünü bildirib, hələ də pandemiyadan bərpa olmağa çalışan bu günki dünyamızda Novruzun necə gözəl və əhəmiyyətli mesaj verdiyini, keçmiş və gələcək arasında bir körpü rolunu oynadığını, mədəniyyətin gücünün zəruriliyini diqqətə çatdırıb.
Sonra UNESCO-nun baş direktorunun müavini Şinq Qu 2009-cu ildə UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ siyahısına daxil edilmiş Novruzun mühümlüyündən, onun müxtəlif xalqları birləşdirməsindən, sülh, həmrəylik kimi ümumbəşəri dəyərləri əks etdirməsindən, nəsildən nəsilə ötürülən milli mənsubiyyət nümunəsi olduğundan danışıb.
Tədibrə qatılan UNESCO-nun Baş direktoru Odri Azuley hər kəsi salamlayaraq, Novruz bayramı münasibətilə təbrik edib. O, dünyanın müxtəlif yerlərində yaşayan insanların çətin dönəmdən keçməyinə baxmayaraq, bu gözəl bayramın yenilənmə, arzular, təbiətin oyanması, ailələrimiz və dostlarımız ilə görüşlər, ümid rəmzi olduğunu bildirib. Daha sonra Baş direktor ölkələrin hazırladıqları bayram süfrələrinə yaxınlaşaraq, onlarla yaxından tanış olub.
Tədbirin rəsmi hissəsi bitdikdən sonra, Azərbaycan, Əfqanıstan, Hindistan, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Özbəkistanın musiqiçiləri milli musiqi və rəqs nümunələri ifa ediblər.
Azərbaycan mədəni tədbirdə ud və nağaranın müşayiəti ilə balabanda “Sarı Gəlin”, “Bahar qızı”, “Heyva Gülü” kimi musiqi parçaları ilə təmsil olunub. Balabanda Fransada yaşayan istedadlı azərbaycanlı Səddam Novruzbəyov ifa edib.
Konsert proqramı 12 ölkənin milli təamlarını təqdim edən ziyafətlə müşayiət olunub.
Qeyd edək ki, pandemiya səbəbindən Novruz tədbirləri UNESCO-da son iki il ərzində təxirə salınmışdır və bu il iki illik aradan sonra Azərbaycanın təşəbbüsü ilə baş tutmuşdur.

Nowruz was solemnly celebrated at UNESCO
Nowruz was celebrated at the UNESCO Headquarters jointly by Azerbaijan, Afghanistan, Iran, Iraq, Kazakhstan, Kyrgyzstan, India, Uzbekistan, Pakistan, Tajikistan, Turkey and Turkmenistan on March 17, 2022.
The event began with a group photo of the Ambassadors of the Nowruz countries.
Ambassador Elman Abdullayev, Permanent Delegate of the Republic of Azerbaijan to UNESCO, spoke at the ceremony as the head of the organizing committee. He spoke about the Nowruz holiday, its moral significance and the preservation of Nowruz traditions in each of the 12 countries.
Ambassador Santiago Irazabal Mourão, President of the UNESCO General Conference, was the guest of honor at the event. He thanked the Azerbaijani delegation for organizing the event, noting how Nowruz sends a beautiful and important message in today's world, which is still trying to recover from the pandemic as well as plays the role of a bridge between past and future. PGC stressed that power of the culture is necessary.
Then Deputy Director-General of UNESCO Xing Gu noted the essence of Nowruz, which was included in the Representative List of Intangible Cultural Heritage of UNESCO in 2009, because it unites different people, reflects universal values such as peace and solidarity, and is an example of national identity passed down from generation to generation.
Attending the event, UNESCO Director-General Audrey Azoulay greeted everyone and congratulated them on Nowruz holiday. She said that despite the difficult times for people living in different parts of the world, this beautiful holiday is a symbol of renewal, dreams, awakening of nature, meetings with our families and friends, and hope. Afterwards, the Director General approached the holiday tables prepared by the countries and got acquainted with them.
After the official part of the event, musicians from Azerbaijan, Afghanistan, India, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Uzbekistan performed their national music and dance.
Azerbaijan was represented at the cultural event with the musical pieces such as "Sari Gelin", "Bahar gizi", "Heyva Gulu" accompanied by oud and drums. Talented Azerbaijani living in France Saddam Novruzbeyov performed in Balaban.
The concert program was accompanied by a reception featuring national dishes of 12 countries.
It should be noted that due to the pandemic, Nowruz events have been postponed in UNESCO for the last two years, and this year, after a two-year hiatus, it was initiated by Azerbaijan.