Parisdə “Ermənistanda Azərbaycan xalqının irsinin dağıdılması və tarixi izlərinin silinməsi” mövzusunda konfrans keçirilib
Parisdə Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində ölkəmizin Fransadakı səfirliyi, UNESCO üzrə Azərbaycan Milli Komissiyasının dəstəyi və bu qurumdakı daimi nümayəndəliyinin təşkilatçılığı ilə “İrəvan şəhərində Azərbaycanın sonuncu mədəni, tarixi irsinin, qədim Təpəbaşı məhəlləsinin taleyi: Ermənistanda Azərbaycan xalqının irsinin dağıdılması və tarixi izlərinin silinməsi” adlı kitabın təqdimatı, eləcə də bu mövzuya həsr olunmuş konfrans keçirilib.
Konfransın əvvəlində Azərbaycanın UNESCO yanında daimi nümayəndəsi Elman Abdullayev və Fransadakı səfirimiz Rəhman Mustafayev çıxış edərək konfransın mövzusunun əhəmiyyəti barədə məlumat veriblər.
Sonra konfransda hüquqşünas, politoloq, Avropa Azərbaycanlıları Konqresinin İdarə Heyətinin üzvü, Ermənistanın Azərbaycanlı İcmasının üzvü Zaur Sadıqbəyli, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Tarix İnstitutunun icraçı direktoru Cəbi Bəhramov, Strateji Kommunikasiyalar Mərkəzi Assosiasiyası direktorunun köməkçisi Əli Abdullayev, UNESCO-nun insan hüquqları və informasiya hüququ kafedrasının rəhbəri Əmir Əliyev çıxış edərək Ermənistandan azərbaycanlıların mərhələli şəkildə qovulmasından, soydaşlarımıza qarşı aparılan etnik təmizləmədən, Ermənistanda Azərbaycan mədəni irsinin dağıdılması, tarixi izlərin silinməsi istiqamətində aparılan erməni siyasəti haqqında ətraflı məlumat veriblər. Natiqlər müzakirə olunan mövzu ilə bağlı aparılan tədqiqat işlərindən, arxivlərdən söz açaraq, dərc edilmiş kitab və materialları təqdim ediblər.
Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində, eləcə də Ermənistanda xalqımıza məxsus tarixi, mədəni abidələrin yerlə-yeksan edilməsindən, mandatı mədəni irsi qorumaq olan UNESCO-nun buna laqeyd münasibətindən danışılıb. Z.Sadıqbəyli bir qrup azərbaycanlının məktubla UNESCO-ya müraciət etməsinə baxmayaraq, qurumun bu günədək susduğuna təəssüfünü bildirib. O, Ermənistanın Azərbaycana qarşı ərazi iddialarının tarixi ilə bağlı müfəssəl məlumat verib. Azərbaycanın müxtəlif dövrlərdəki xəritələrini göstərərək, onların qədim əcdadlarının yurdundan qovulduğunu izah edib.
Konfransda Ermənistanın Azərbaycana qarşı apardığı urbisid, kultursid və ekosid siyasətindən danışılıb. Ermənistanın urbisid, kultursid və ekosid siyasətini əks etdirən müvafiq videolar nümayiş olunub.
Sonda natiqlər konfrans dinləyicilərinin suallarını cavablandırıblar.
Həmçinin konfrans çərçivəsində Ermənistanda dağıdılmış Azərbaycan tarixi və mədəni irs abidələrinin fotolarından ibarət sərgi də təşkil olunub.
Qeyd edək ki, “İrəvan şəhərində Azərbaycanın sonuncu mədəni, tarixi irsinin, qədim Təpəbaşı məhəlləsinin taleyi: Ermənistanda Azərbaycan xalqının irsinin dağıdılması və tarixi izlərinin silinməsi” kitabının təqdimatı və bu mövzuda konfrans keçirilməsi haqqında məlumat almış Nor Seround erməni radikal qrupu konfransa mane olmağa cəhd etsələr də, Fransa polisi onların qarşısını alıb.

Conference on "Destruction of the heritage of the Azerbaijani people in Armenia and erasure of historical traces" was held in Paris
Presentation of the book entitled "The fate of the last cultural and historical heritage of Azerbaijan in the city of Irevan, the ancient Tepebashi quarter: Destruction of the heritage of the Azerbaijani people in Armenia and the erasure of historical traces", as well as a Conference dedicated to this topic was organized at the Azerbaijan Cultural Center in Paris by the Permanent Delegation of Azerbaijan to UNESCO with the support of the Azerbaijan National Commission for UNESCO and Embassy of Azerbaijan to France.
At the beginning of the conference, the Permanent Delegate of Azerbaijan to UNESCO, Elman Abdullayev, and the Ambassador to France, Rahman Mustafayev, gave speeches and informed about the importance of the topic of the Conference.
Later lawyer, political scientist, member of the Board of the Congress of European Azerbaijanis, member of the Azerbaijani Community of Armenia Zaur Sadigbeyli, Executive director of the Institute of History of the Azerbaijan National Academy of Sciences Jabi Bahramov, Assistant Director of the Strategic Communications Center Association Ali Abdullayev, Chairholder of the UNESCO Chair on Human Rights and Information Law Amir Aliyev gave detailed information about the Armenian policy of the gradual expulsion of Azerbaijanis from Armenia, the ethnic cleansing against our compatriots, the destruction of the cultural heritage of Azerbaijan in Armenia, and the erasure of historical traces. The speakers talked about the research works, archives, published books and materials related to the discussed topic.
They talked about the destruction of historical and cultural monuments belonging to our people in the occupied territories of Azerbaijan, as well as in Armenia, and the indifferent attitude of UNESCO, whose mandate is to protect the cultural heritage. Z. Sadigbeyli expressed his regret that despite the fact that a group of Azerbaijanis addressed UNESCO with a letter, the institution remained silent until today. He gave comprehensive information about the history of territorial claims of Armenia against Azerbaijan. Showing the maps of Azerbaijan in different periods, he explained that their ancient ancestors were expelled from their homeland.
At the Conference, the policy of urbicide, culturicide and ecocide carried out by Armenia against Azerbaijan was discussed. Relevant videos reflecting Armenia's policy of urbicide, culturicide and ecocide were shown.
At the end, the speakers answered the questions of the Conference audience.
Also, within the framework of the conference, an exhibition of photos of historical and cultural heritage monuments of Azerbaijan destroyed in Armenia was organized.
It should be noted that after receiving information about the presentation of the book "The fate of the last cultural and historical heritage of Azerbaijan in the city of Irevan, the ancient Tepebashi quarter: Destruction of the heritage of the Azerbaijani people in Armenia and the erasure of historical traces" and the holding of a Conference on this topic, the Armenian radical group Nor Seround tried to prevent the conference. But the French police stopped them.