Parisdə şəhidlərimizin xatirəsi ehtiramla yad edilib
Parisdəki Azərbaycan səfirliyi və UNESCO yanında Daimi Nümayəndəliyinin əməkdaşları 27 Sentyabr- Anım Günü ilə əlaqədar mərasim keçiriblər.
Azərbaycan səfirliyində keçirilmiş 27 Sentyabr - Anım Günü mərasimi Azərbaycan Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Sonra tədbir iştirakçıları şəhidlərin əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Səfir Rəhman Mustafayev çıxış edərək, Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 27 sentyabrın Anım Günü kimi qeyd edilməsinin Vətən müharibəsində qəhrəmancasına döyüşmüş, ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarını fəda etmiş əsgər və zabitlərimizə, bütün şəhidlərimizə dərin ehtiramın ifadəsi olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Ordumuz “Dəmir yumruq” əməliyyatı nəticəsində Azərbaycan hərb tarixində qəhrəmanlıq salnaməsi yazıb. Bu azadlığı və fəxarəti azərbaycanlılara bəxş edən şəhidlərimizin xatirəsi qəlbimizdə əbədi yaşayacaq.
O dövlətimizin başçısının yüksək siyasi məharəti sayəsində diplomatik cəbhədə də böyük uğurlar qazanıldığını vurğulayıb. Vətən müharibəsi dövründə diplomatlarımızın da münaqişə ilə bağlı əsl həqiqətləri beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırmasından danışıb. Bildirib ki, XXI əsrin müharibəsini aparan Azərbaycan Ordusunun döyüş taktikası, xüsusən Şuşa əməliyyatı bu gün dünyanın qabaqcıl hərbi məktəblərində öyrənilir.
Səfir vurğulayıb ki, 44 günlük Vətən müharibəsində Zəfərimizi təmin edən əsas amil xalq-dövlət-ordu birliyi olub. Bütün azərbaycanlılar həmrəylik nümayiş etdirərək, “Dəmir yumruq” ətrafında birləşdi. Torpaqlarımız azad edildi. Bu azadlıq şəhidlərimizin qanı bahasına başa gəlib. Şəhidlərimiz heç vaxt unudulmayacaq. Həmçinin səfir R. Mustafayev Vətən müharibəsi zamanı Azərbaycanın ədalətli mövqeyini çox saylı dövlətlər dəstəkləsə də, bəzi ölkələr onun güclənməsinə qısqanclıqla yanaşdığını və hələ də bu cür davam etdiyini deyib.
“Xalqımızın otuz illik arzusunu reallığa çevirərək hərbi qüdrətini bütün dünyaya göstərən Ordumuzun qəhrəman əsgər və zabitləri bu gün də işğaldan azad edilmiş ərazilərimizin, sərhədlərimizin mühafizəsi və müdafiəsində “Dəmir yumruq” kimi dayanmaqda davam edirlər”, - deyə səfir R. Mustafayev vurğulayıb.

Memory of our martyrs was honored in Paris
The Embassy of Azerbaijan in Paris and the Permanent Delegation to UNESCO organized a ceremony on September 27 – Commemoration Day.
September 27 – Commemoration Day ceremony, held at the Embassy of Azerbaijan, began with the listening to the National Anthem of Azerbaijan. Then the participants of the event commemorated the dear memory of the martyrs with a minute of silence.
Ambassador Rahman Mustafayev made a speech and said that the marking of September 27 as Commemoration Day by the Decree of President Ilham Aliyev is an expression of deep respect for our soldiers, officers and all martyrs who fought heroically in the Patriotic War and sacrificed their lives for the territorial integrity of our country. He noted that our brave Army under the leadership of Supreme Commander Ilham Aliyev wrote a heroic chronicle in the military history of Azerbaijan as a result of the "Iron Fist" operation. The memory of our martyrs, who gave this freedom and pride to Azerbaijanis, will live forever in our hearts.
He emphasized that thanks to the high political skills of the head of our state, great successes have been achieved on the diplomatic front. Ambassador spoke about how our diplomats also conveyed the truths about the conflict to the international community during the Patriotic War. He said that the combat tactics of the Azerbaijan Army, which is conducting the war of the 21st century, especially the Shusha operation, is being studied in the leading military schools of the world today.
The Ambassador emphasized that the unity of the people, the state, and the army was the main factor that ensured our victory in the 44-day Patriotic War. All Azerbaijanis showed solidarity and united around "Iron Fist". Our lands were liberated. This freedom cost the blood of our martyrs. Our martyrs will never be forgotten. Ambassador R. Mustafayev also mentioned that although many countries supported the fair position of Azerbaijan during the Patriotic War, some countries were jealous of its strengthening and still continue to do so.
"Today heroic soldiers and officers of our Army, who showed their military power to the whole world by turning the thirty-year dream of our people into reality, continue to stand like an "Iron Fist" in the protection and defense of our territories and borders freed from occupation," - Ambassador R. Mustafayev underlined.