Parisdə UNESCO-nun İcraiyyə Şurasının 215-ci sessiyası işə başlayıb
10 oktyabr 2022-ci il tarixində UNESCO-nun İcraiyyə Şurasının 215-ci sessiyasının plenar iclasları öz işinə başlayıb.
İclasın açılış mərasimində Qananın prezidenti Nana Akufo-Addo çıxış edərək, UNESCO-nun dünyada təhsil və mədəniyyət sahəsində gördüyü işləri təqdir edib.
Daha sonra 214-cü sessiyadan sonra həyatını itirmiş UNESCO ilə bağlı olan həmkarların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Sessiyanın gündəliyi dəyişiklik olmadan təsdiqlənib.
UNESCO-nun Baş direktoru Odri Azule keçən dövr ərzində UNESCO-nun mandatına uyğun olaraq dünyada görülən işlərdən, keçirilən tədbirlərdən danışaraq, kollektiv məsuliyyətin mühümlüyünə toxunub.
Sonra isə ölkələrin milli çıxışları dinlənilib. Plenar iclasın ilk günündə 28 İcraiyyə Şurası üzv ölkələri, o cümlədən Azərbaycan milli bəyanatla çıxış edəcək.

215th session of the UNESCO Executive Board has started in Paris
On October 10, 2022, the plenary debates of the 215th session of the UNESCO Executive Board kicked off.
At the opening ceremony of the meeting, the President of Ghana, Mr. Nana Akufo-Addo, spoke and appreciated the work done by UNESCO in the field of education and culture in the world.
Later, a minute's silence was held in memory of colleagues associated with UNESCO who lost their lives after the 214th spring session.
The agenda of the session was approved without changes.
Director General of UNESCO, Audrey Azoulay, spoke about the work done and events held in the world in accordance with the mandate of UNESCO during the past period, and touched upon the importance of the collective responsibility.
Then the national statements of the countries were heard. On the first day of the plenary debates, 28 member countries of the Executive Board, including Azerbaijan, will deliver a national statement.