Azərbaycanın sədrlik etdiyi Qoşulmama Hərəkatının UNESCO yanındakı qrupunun bəyanatı səsləndirilib
UNESCO İcraiyyə Şurasının 214-cü sessiyası çərçivəsində ölkəmizin bu qurumdakı daimi nümayəndəsi Elman Abdullayev Azərbaycanın sədrlik etdiyi Qoşulmama Hərəkatının UNESCO yanındakı qrupunun bəyanatını səsləndirib.
Bəyanatda Qoşulmama Hərəkatının çoxtərəfli əməkdaşlığın əsl nümunəsi olduğu bildirilir. Azərbaycan tərəfindən Qoşulmama Hərəkatı adından irəli sürülmüş COVID-19 əleyhinə peyvəndlərə bütün ölkələrin bərabər, münasib, vaxtında və universal əlçatanlığının təmin edilməsi ilə bağlı qətnamə də daxil olmaqla Azərbaycan qlobal əhəmiyyətli tədbirlərin təşəbbüskarı kimi çıxış edir. BMT Baş Assambleyasının 76-cı sessiyasında Azərbaycanın təşəbbüsü Qoşulmama Hərəkatı adından və 179 ölkənin dəstəyi ilə qəbul edilib.
Qeyd edilib ki, Qoşulmama Hərəkatı UNESCO-nun COVID-19 pandemiyasının onun mandat sahələrinə mənfi təsirlərini aradan qaldırmaq istiqamətindəki səylərini alqışlayır.
Qoşulmama Hərəkatı UNESCO və onun Qlobal Təhsil Koalisiyasının tərəfdaşlarının fəaliyyətini yüksək qiymətləndirir və Qlobal Təhsil Koalisiyası çərçivəsində “Gender Flaqmanı” vasitəsilə gender bərabərliyinə göstərilən diqqəti, xüsusən Afrika və Cənub-Şərqi Asiyanın bir sıra ölkələrində həyata keçirilən kampaniyanı dəstəkləyir.
Qoşulmama Hərəkatı UNESCO-nu Afrika və Gender Bərabərliyi kimi qlobal prioritetlərini davam etdirməyə və inkişaf etməkdə olan Kiçik Ada Dövlətlərinə prioritet verməyə çağırır.
Diqqətə çatdırılıb ki, Qoşulmama Hərəkatı insan hüquqlarının və əsas azadlıqların ciddi şəkildə pozulması olan irqçiliyin, irqi ayrı-seçkiliyin, ksenofobiyanın, birtərəfli məcburi tədbirlərin və bununla bağlı hər cür dözümsüzlüyün bütün formalarını pislədiyini bir daha bəyan edir. Qoşulmama Hərəkatının üzv dövlətləri “Mədəni mülkiyyətin qanunsuz olaraq ölkəyə gətirilməsi, ölkədən çıxarılması və mülkiyyət hüququnun qanunsuz olaraq başqasına ötürülməsinin qadağan olunması və qarşısının alınmasına yönəldilmiş tədbirlər haqqında” 1970-ci il Konvensiyasının müddəalarının BMT üzv dövlətləri tərəfindən yerinə yetirilməməsi problemindən ciddi narahatlığını bildirir və UNESCO Katibliyini Konvensiyalara, xüsusilə də 1970-ci il UNESCO Konvensiyasına və BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə uyğun olaraq dövlətlərin milli irsinə və kimliyinə qarşı olan belə qanunsuz cinayətləri qətiyyətlə pisləmək üçün onların səsinə qoşulmağa çağırır.
QH bütün dünyada qızlar üçün təhsildə hələ də mövcud problemlərdən narahatlığını ifadə edir və UNESCO-nun qızların təhsilinə, eləcə də təhsildə və təhsil vasitəsilə gender bərabərliyinə nail olunmasına sadiqliyini xatırladır.
Qoşulmama Hərəkatı beynəlxalq ictimaiyyəti İsrailə beynəlxalq hüquq, o cümlədən UNESCO Konvensiyaları üzrə öhdəliklərini xatırlatmağa çağırır. Qoşulmama Hərəkatı işğal olunmuş ərəb ərazilərində ədalətin və ayrılmaz hüquqlarının, o cümlədən təhsil və mədəni hüquqların, habelə paytaxtı Şərqi Qüds olan suveren və müstəqil Fələstin Dövlətində Fələstin xalqının qanuni milli istəklərinin həyata keçirilməsinə çağırışını təkrarlayır.
Qoşulmama Hərəkatı UNESCO çərçivəsində koordinasiyasını artırmaq və təşkilatın mandatına uyğun müxtəlif sahələrdə gələcək fəaliyyətini genişləndirmək niyyətindədir.

Press release 08 April 2022
Statement of chaired by Azerbaijan Non-Aligned Movement/UNESCO – Paris Chapter was delivered during UNESCO Executive Board
Within the framework of the 214th session of the UNESCO Executive Board, the Permanent Delegate of Azerbaijan to UNESCO Elman Abdullayev delivered the Statement on behalf of the Non-Aligned Movement/UNESCO – Paris Chapter.
The full Statement is presented below:
STATEMENT TO BE DELIVERED BY THE PERMANENT DELEGATION OF THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN, ON BEHALF OF THE NON-ALIGNED MOVEMENT AT THE 214th SESSION OF THE EXECUTIVE BOARD OF UNESCO
It is a great honor for the Republic of Azerbaijan, in its capacity as the Chair of the Non-Aligned Movement, to deliver this Statement at the 214th Session of the Executive Board.
Non-Aligned Movement is genuine example of multilateral cooperation and acts as an initiator of events of global importance including the resolution “Ensuring equitable, affordable, timely and universal access for all countries to vaccines in response to the coronavirus disease (COVID-19) pandemic” adopted at the 76th session of UN General Assembly, upon the initiative of Azerbaijan on behalf of the NAM and with the support of 179 countries.
NAM welcomes UNESCO's efforts to eliminate the negative impacts of COVID-19 on its areas of mandate.
NAM appreciates activities by UNESCO and its Global Education Coalition partners and also welcomes the attention paid to gender equality, through the Gender Flagship of the GEC, in particular the campaign that was implemented in several countries in Africa and South-East Asia.
NAM Member States express their serious concern over the problem of non-implementation of provisions of the 1970 Convention on the Means of Prohibiting and Preventing the Illicit Import, Export and Transfer of Ownership of Cultural Properties by UN Member States and urge UNESCO’s Secretariat to join their Voices to denounce vigorously these illegal crimes against national heritage and identities of the States in accordance with the Conventions, mainly 1970 UNESCO Convention and UN Security Council Resolutions.
NAM expresses its concern on still existing challenges in education for girls around the world, and recalls UNESCO's Commitment to girl’s education and the achievement of gender equality in and through education.
NAM is going to increase its coordination within UNESCO and expand its further activities on different areas in line with the Organization’s mandate.