UNESCO-nun mənzil-qərargahında qurumun 75 illiyi qeyd edilib
İkinci Dünya müharibəsinin səbəb olduğu mənəvi və maddi dağıntıları aradan qaldırmaq, bəşəriyyətin intellektual və mənəvi həmrəyliyi əsasında sülhün bərpası məqsədilə 75 il əvvəl UNESCO-nun yaradılmasının ildönümü Baş Konfransın 41-ci sessiyası çərçivəsində Parisdə qurumun mənzil-qərargahında təntənə ilə qeyd edilib.
Tədbirdə bir çox ölkələrin dövlət və hökumət başçıları, qurumda akkreditə olunmuş daimi nümayəndəliklərin rəhbərləri, diplomatlar iştirak ediblər.
Azərbaycanı 41-ci sessiyada xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov, UNESCO üzrə milli komissiyanın Baş katibi Seymur Fətəliyev, qurumdakı daimi nümayəndəliyimizin rəhbəri, səfir Elman Abdullayev, diplomatlar təmsil ediblər.
Tədbirdə qurumun Baş direktoru, sülh və barışıq üçün UNESCO xüsusi nümayəndəsi, şənliyə qatılan dövlət və hökumət başçıları çıxış edərək qurumun keçdiyi fəaliyyət yollarından söz açıblar.

The 75th anniversary of UNESCO was celebrated at its Headquarters
The 75th anniversary of the founding of UNESCO was marked at its Headquarters in Paris as part of the 41st session of the General Conference, aimed at overcoming the moral and material destruction caused by World War II and restoring peace on the basis of intellectual and spiritual solidarity.
The event was attended by Heads of State and Government of many countries, heads of Permanent Delegations accredited to the Organization, diplomats.
Azerbaijan was represented at the 41st session by the Deputy Foreign Minister Elnur Mammadov, Secretary General of the National Commission for UNESCO Seymur Fataliyev, head of our Permanent Delegation to the Organization, Ambassador Elman Abdullayev and diplomats.
At the event, the Director-General of the Organization Audrey Azoulay, the UNESCO Special Envoy for Peace and Reconciliation Forest Whitaker, the Heads of State and Government who attended the festivities spoke about the activities of the Organization.