Mətbuat şərhi 11 oktyabr 2021
Fransanın paytaxtı Paris şəhərində UNESCO-nun Baş qərargahında qurumdakı Azərbaycanın Daimi Nümayəndəliyi, UNESCO Baş Direktorluğunun və UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının birgə təşkilatçılığı habelə  AR Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə “Nizami Gəncəvi İli” çərçivəsində Azərbaycanın böyük mütəfəkkiri və şairi Nizami Gəncəvinin anadan olmasının 880 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycanın UNESCO yanında daimi nümayəndəsi səfir Elman Abdullayev, UNESCO Baş direktorunun mədəniyyət məsələləri üzrə müavini Ernesto Ottone Ramirez, Türkiyənin UNESCO yanında daimi nümayəndəsi və UNESCO Baş Konfransının Prezidenti səfir Altay Cengizer çıxış edərək Nizami Gəncəvinin yaradıcılığı və dünya ədəbiyyatına verdiyi töhfələrdən söz açıblar.
Səfir Elman Abdullayev Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi altında Heydər Əliyev Fondunun ölkəmizin mədəniyyətinin və ədəbiyyatının dünyada tanıdılması istiqamətində həyata keçirdiyi layihələrə toxunaraq, Nizami Gəncəvi ədəbi irsinin beynəlxalq səviyyədə tanıdılması istiqamətində reallaşdırdığı işlərdən danışıb. Dahi şairin “Xəmsə”sinin bir çox Avropa dillərinə tərcümə edildiyi qeyd edilib. Anadan olduğu Gəncə şəhərini heç vaxt tərk etməmiş böyük mütəfəkkir və şairin bir neçə dildə yazıb yaratdığı diqqətə çatdırılıb.
Bildirilib ki, 8 əsr əvvəl yaratmış dahi Nizaminin əsərlərində bu gün də aktuallığını itirməmiş ideya və dəyərlər – qadın hüquqları, bərabərlik, ədalət, sülh, bərabər təhsil – təbliğ edilib. Nizaminin əsərlərində təbliğ olunan dəyərlər sisteminin müasir dövrümüzdə də əsas ideyalar olaraq qaldığı, Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri – 2030 Gündəliyi ilə səsləşdiyi və UNESCO-nun da prioritetləri və istiqamət fəaliyyətləri ilə də üst-üstə düşdüyü diqqətə çatdırılıb.
UNESCO Baş direktorunun mədəniyyət məsələləri üzrə müavini Ernesto Ottone Ramirez Nizami Gəncəvinin fəlsəfi ideyalarının əhəmiyyətinə toxunaraq əsərlərinin məziyyətlərindən danışıb.
Qeyd edilib ki, Nizami əsərləri əsasında hazırlanmış “Miniatür sənəti” nominasiyası  2020-ci ildə UNESCO-nun Bəşəriyyətin qeyri-maddi mədəni irsi üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilib.
Bundan əlavə Ernesto Ottone Azərbaycan Hökumətinə Qeyri-maddi Mədəni İrsin Qorunması üzrə UNESCO-nun 2003-cü il Konvensiyasına daima dəstək olduğuna görə təşəkkürünü bildirib.
Altay Cengizer də çıxışında Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri olan Gəncənin əsrlər boyu mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini, «İpək Yolu»-nda yerləşən şəhərdə mədəniyyətin geniş inkişaf etdiyini və Nizami Gəncəvinin əsərlərində ali insanlıq dəyərlərinin vəsf edildiyini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Tədbir çərçivəsində Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin təqdim etdiyi sülh, ədalət, humanizm, yüksək əxlaq, azadlıq və bərabərlik kimi dəyərləri təbliğ etmiş dahi mütəfəkkir Nizami Gəncəvinin əsərlərinin motivləri əsasında çəkilmiş miniatürlərdən ibarət sərgi tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Azərbaycanlı pianoçu Etibar Əsədli və fransız skripkaçı Albertin Obert Nizaminin sözlərinə yazılmış musiqiləri ifa ediblər.

Press release 11 October 2021
In the framework of the Year of Nizami Ganjavi there was conducted the cultural event at the UNESCO Headquarters in the capital of France, Paris, dedicated to the 880th anniversary of the great Azerbaijani thinker and poet Nizami Ganjavi.
The event was jointly organized by the Permanent Delegation of Azerbaijan to UNESCO, UNESCO Secretariat and National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO as well as by the support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan.
The Permanent Delegate of Azerbaijan to UNESCO, Ambassador Elman Abdullayev, the UNESCO Assistant Director-General for Culture Ernesto Ottone Ramirez, Permanent Delegate of Turkey to UNESCO and President of the UNESCO General Conference Ambassador Altay Cengizer opened the cultural event and spoke about Nizami Ganjavi's works and his contribution to the world literature.
Ambassador Elman Abdullayev noted that under the leadership of the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, the President of the Heydar Aliyev Foundation and UNESCO Goodwill Ambassador Mrs. Mehriban Aliyeva, important projects have been implemented to study, preserve and promote Azerbaijani culture and literature on the international arena. It was underlined that one of these cultural projects, the reprinting of Nizami Ganjavi's "Khamsa", was an important step forward towards protecting the literary heritage of this great poet.
He said that the great thinker and poet, who never left his hometown of Ganja, wrote and created in several languages.
It was emphasized that the works of the great Nizami, created 8 centuries ago, promoted ideas and values that are still relevant today – women's rights, equality, justice, peace, equal education. Ambassador noted that the system of values advanced in Nizami's works remains the main ideas in our time, echoes the Sustainable Development Goals – 2030 Agenda and coincides with the priorities and activities of UNESCO.
UNESCO Assistant Director-General for Culture Ernesto Ottone Ramirez spoke about the importance of Nizami Ganjavi's philosophical ideas and the merits of his works.
E.Ottone said that Nizami's immortal works have also given a new impetus to the development of Oriental miniature art that was inscribed on the Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity in 2020.
In addition, ADG thanked the Government of Azerbaijan for its support to the UNESCO 2003 Convention for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage.
In his speech, Altay Jengizer also said that Ganja, the second largest city in Azerbaijan, one of those cities on the famous route, a bridge between East and West, Silk Road has continuously developed for centuries. He highlighted that the human values are always glorified ​​in the masterpieces of Nizami Ganjavi.
An exhibition of miniatures based on the works of the great thinker, who promoted values such as peace, justice, humanism, high morals, freedom and equality, presented by the Nizami Ganjavi International Center, was met with interest by the participants.
The event continued with a musical performance by Azerbaijani pianist Etibar Asadli and French violinist Albertine Obert.