Mətbuat şərhi 02 mart 2022
UNESCO-nun mənzil-qərargahında qurumdakı Daimi Nümayəndəliyimizin təşkilatçılığı ilə Azərbaycanın sədrlik etdiyi Qoşulmama Hərəkatının (QH) UNESCO yanındakı qrupunun növbəti plenar iclası keçirilib.
Azərbaycanın UNESCO yanında daimi nümayəndəsi, səfir Elman Abdullayevin sədrlik etdiyi QH-nin plenar iclasında qurumun İcraiyyə Şurasının sədri Tamara Rastovak-Siamaşvili, eləcə də Qoşulmama Hərəkatına UNESCO yanında üzv ölkələrin səfirləri, daimi nümayəndələri iştirak ediblər.
Plenar iclası giriş sözü ilə açan daimi nümayəndəmiz, səfir Elman Abdullayev son 2 ildə dünyamızı dəyişdirən COVID-19 ilə mübarizənin davam etdiyini, pandemiyanın yeni çağırışlar, yeni çətinliklər yaratdığını qeyd edib. Qoşulmama Hərəkatının sədri qismində Azərbaycan COVID-19-a qarşı mübarizəyə rəhbərlik etməyə davam edir. Ölkəmiz dünyanın hər yerində hər bir insan üçün peyvəndin təhlükəsiz, səmərəli və əlçatan olması istiqamətində səylərini davam etdirir.
Dünyanın ikinci ən böyük siyasi platforması olan Qoşulmama Hərəkatının 120 üzvünün olduğunu xatırladan səfir bildirib ki, Qoşulmama Hərəkatı say baxımından təsirli bir dairəyə malikdir və onun dəstəyi olmadan çoxtərəfli sahədə irəliləmək mümkün deyil. Çoxtərəfliliyin əsasını təşkil edən Qoşulmama Hərəkatının böyük potensialı var. O, bu toplantının Qoşulmama Hərəkatı ilə UNESCO arasında əməkdaşlığın perspektivlərini araşdırmaq üçün önəmli imkan olduğunu deyib. Diqqətə çatdırıb ki, UNESCO-nun İcraiyyə Şurasının 58 üzvündən 34-ü Qoşulmama Hərəkatının üzvüdür.
Sonra UNESCO-nun İcraiyyə Şurasının sədri Tamara Rastovak-Siamaşvili çıxış edib. O, İcraiyyə Şurasının fəaliyyətinə gətirdiyi yeniliklərdən, Şuranın yeni seçilmiş üzvləri ilə aparılan işlərdən, Katiblik nümayəndələri ilə keçirilmiş görüşlərdən söhbət açıb. 2021-ci ildə 60 illiyini qeyd edən Qoşulmama Hərəkatının çox mühüm platforma olduğunu vurğulayıb.
İclasda Bakıda Qoşulmama Hərəkatı Gənclər Şəbəkəsinin Azərbaycan Milli Bölməsinin təşkilatçılığı ilə ADA Universitetində keçirilmiş "Milli Qoşulmama Hərəkatının Modeli Simulyasiyası" konfransından, konfransda Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun gənclərin Qoşulmama Hərəkatının Gənclər Şəbəkəsinə qoşulmasını təşviq etməyindən, və bunun innovativ həllər, sosial inkişaf gətirəcəyindən habelə gənclərin şəbəkələşməsini formalaşdıracağından söz açılıb.
Qeyd edilib ki, Qoşulmama Hərəkatının üç gün davam edən Model Simulyasiya Konfransında Hərəkatın yüksək səviyyəli görüşü simulyasiya edilib və iştirakçı gənclər QH-nın nüfuzlu üzvləri kimi çıxış edərək, qlobal problemlərin həlli yollarını təklif ediblər.
Diqqətə çatdırılıb ki, Qoşulmama Hərəkatı Gənclər Şəbəkəsinin Azərbaycandan olan nümayəndələri gənclərin əməkdaşlığına yönəlmiş hədəfləri müzakirə etmək üçün Qoşulmama Hərəkatına üzv olan digər dövlətlərin nümayəndələri ilə görüşlər təşkil edirlər.
İclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb ki, Azərbaycan Hökuməti 2022/2023-cü tədris ili üçün İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına və Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərin vətəndaşlarına ölkənin nüfuzlu universitetlərində təqaüdlərin verilməsi haqqında qərar qəbul edib.
Plenar iclasda Qoşulmama Hərəkatının UNESCO yanındakı qrupuna sədrlik edən Daimi Nümayəndəliyimizin fəaliyyətindən danışılıb. Daimi Nümayəndəliyimizin UNESCO yanında fəaliyyət göstərən digər qruplarla əlaqələrinə və onlarla keçirilən görüşlərə, eləcə də müəyyən edilmiş prioritet sahələrə dair məlumat verilib.
İclasda ötən plenar iclasın hesabatı dinlənilib və qəbul olunub. Qoşulmama Hərəkatı UNESCO qrupunun İcraiyyə Şurasının qarşıdan gələn 214-cü sessiyasında bəyanatla çıxış edəcəyi bildirilib.
İclas Qoşulmama Hərəkatı ölkələrinin UNESCO orqanlarına namizədliyinə və müxtəlif məsələlərə dair müzakirələrlə davam edib.

The first plenary meeting of the Non-Aligned Movement/UNESCO – Paris Chapter in 2022 was held
The next plenary meeting of the Non-Aligned Movement (NAM)/UNESCO – Paris Chapter, chaired by Azerbaijan, was held at the UNESCO Headquarters by the organization of our Permanent Delegation to UNESCO.
The plenary meeting of the NAM, chaired by Azerbaijan's Permanent Delegate to UNESCO, Ambassador Elman Abdullayev, was attended by Tamara Rastovac-Siamashvili, Chair of the UNESCO Executive Board, as well as ambassadors and permanent delegates of the Non-Aligned States.
Opening the plenary session, our Permanent Delegate, Ambassador Elman Abdullayev, noted that the fight against COVID-19, which has changed the world in the last two years, continues, and the pandemic has created new challenges and difficulties. As chair of the Non-Aligned Movement, Azerbaijan continues to lead the fight against COVID-19. Our country continues its efforts to make the vaccines safe, effective and accessible to everyone around the world.
Reminding that the Non-Aligned Movement, the world's second largest political platform, has 120 members, the Ambassador said that the NAM has the impressive constituency in terms of numbers and it is impossible to move forward in multilateral area without the support of the NAM. Being at the core of the multilateralism, the NAM has the huge potential. He said that this meeting is an important opportunity to elaborate the perspectives of the cooperation between the NAM and UNESCO. Ambassador noted that 34 of the 58 members of the Executive Board of UNESCO are members of the Non-Aligned Movement.
Then the Chair of the UNESCO Executive Board Tamara Rastovac-Siamashvili delivered her speech. She spoke about the innovations brought to the activities of the Executive Board, the work carried out with the newly elected members of the Board as well as the meetings with representatives of the Secretariat. She stressed that the Non-Aligned Movement, which celebrated its 60th anniversary in 2021, is a very important platform.
The Plenary focused on the "Non-Aligned Movement First National Model Simulation Conference” that was organized by the Azerbaijani National Chapter of NAM Youth Network at ADA University in Baku. It was emphasized that in his speech Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan said: “Youth is encouraged to take part in the NAM Youth Network. It will bring innovative solutions, social development, and give a rise to youth networking”.
It was noted that a three-day NAM Model Simulation Conference simulated a high-level Non-Aligned Movement meeting. Participants offered solutions to global problems by acting as influential members of the NAM.
The participants of the meeting were informed that the representatives of the NAM Youth Network from Azerbaijan organize the meetings with the National Representatives of other NAM Member States in order to discuss targets aimed at youth collaboration.
The Chair reminded that the Government of Azerbaijan has decided to provide scholarships to citizens of the Organization of Islamic Cooperation and the Non-Aligned Movement for the 2022/2023 academic year at prestigious universities in the country.
The Plenary session focused on the activities of our Permanent Delegation, which chairs the Non-Aligned Movement/UNESCO – Paris Chapter. Information was provided on the meetings of the Chair with the Electoral Groups operating in UNESCO as well as the identified priority areas.
The Summary Records of the last plenary session was heard and adopted. It was informed that the Non-Aligned Movement would make a statement at the upcoming 214th session of the UNESCO Executive Board.