Mətbuat şərhi 23 noyabr 2021
UNESCO-nun Baş Konfransı çərçivəsində Azərbaycan xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov qurumun Baş direktorunun sosial və humanitar elmlər üzrə müavini Qabriela Ramos ilə görüşüb.
Görüşdə ölkəmizlə UNESCO arasında sosial və humanitar elmlər sahəsində əlaqələrə dair fikir mübadiləsi aparılıb. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 2008-ci ildə irəli sürdüyü “Bakı Prosesi” təşəbbüsündən söz açılıb. Bu proses çərçivəsində keçirilmiş Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun əsas tərəfdaşlarından birinin UNESCO olduğu vurğulanıb, bu istiqamətdə əməkdaşlığın davam etdirilməsi əzmi ifadə olunub. Azərbaycanın irəli sürdüyü “Mədəniyyət naminə sülh” təşəbbüsünə toxunulub, UNESCO ölkəmizin bu yeni təşəbbüsünə qoşulmağa dəvət edilib.
Görüşdə, həmçinin Azərbaycan və UNESCO arasında əməkdaşlığın yüksək səviyyəsi vurğulanaraq, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın bu əməkdaşlığın inkişafına verdiyi töhfələr xatırlanıb.
UNESCO ilə idman sahəsində əməkdaşlığa toxunan Elnur Məmmədov ölkəmizin bir çox beynəlxalq yarışlara uğurla ev sahibliyi etdiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, ölkəmizin bu sahədə zəngin təcrübəsi var. Beynəlxalq tədbir və yarışların Azərbaycanda keçirilməsi ölkəmizə olan etimadı əks etdirir. İdman sahəsində əməkdaşlığa hazır olduğumuzu və bu sahədə də əməkdaşlığın uğurla inkişaf edəcəyini vurğulayıb.
Görüşdə ölkəmizin UNESCO yanında daimi nümayəndəsi, səfir Elman Abdullayev və Daimi Nümayəndəliyimizin II katibi Nahid Ömərov, eləcə də UNESCO-nun sosial və humanitar sahəsində çalışan əməkdaşları iştirak ediblər.

UNESCO has been invited to join Azerbaijan's "Peace for Culture" initiative
Within the framework of the UNESCO General Conference, Deputy Foreign Minister of Azerbaijan Elnur Mammadov met with Assistant Director-General of UNESCO for Social and Human Sciences Gabriela Ramos.
The sides exchanged views on relations between Azerbaijan and UNESCO in the field of social and human sciences. The «Baku Process» initiative put forward by Azerbaijani President Ilham Aliyev in 2008 was discussed. It was noted that UNESCO is one of the main partners of the World Forum on Intercultural Dialogue held within this process and was expressed the determination to continue cooperation in this direction. The initiative "Peace for Culture" put forward by Azerbaijan was touched upon and UNESCO was invited to join this new initiative of our country.
The meeting also highlighted the high level of cooperation between Azerbaijan and UNESCO and noted the contribution of the First Vice President Mehriban Aliyeva to the development of this cooperation.
Touching upon cooperation with UNESCO in the field of sports, Elnur Mammadov noted that our country successfully hosts many international competitions. He said Azerbaijan has a rich experience in this field. Holding international events and competitions in Azerbaijan reflects the confidence in our country. He stressed that we are ready for cooperation in the field of sports and collaboration in this area will develop successfully.
The meeting was attended by the Permanent Delegate of Azerbaijan to UNESCO, Ambassador Elman Abdullayev and the Second Secretary of the Permanent Delegation Nahid Omarov, as well as UNESCO staff working in the social and humanitarian spheres.