UNESCO: Azərbaycanın sədrliyi ilə təhsilə həsr olunmuş informativ görüş keçirilmişdir
27 oktyabr 2021-ci il tarixində UNESCO-nun təşkilatçılığı və Azərbaycanın sədrliyi ilə UNESCO-nun Şərqi Avropa ölkələrindən ibarət II Seçki Qrupunun üzvləri ilə əlaqələndirici təhsil üçün Qlobal Bəyannaməyə dair informativ görüş keçirilmişdir.
Sessiyada Azərbaycanın UNESCO yanında daimi nümayəndəsi, səfir Elman Abdullayev, UNESCO Baş direktorunun təhsil üzrə müavini Stefania Cianini və II Seçki Qrupunun üzv ölkələrinin səfirləri və nümayəndələri iştirak etmişdilər.
İnformativ görüşdə UNESCO nümayəndələri əlaqələndirici təhsilə dair qlobal bəyannamə, onun məzmununa dair təfərrüatlar haqqında məlumat paylaşmışlar.
Sessiyanın keçirilməsində əsas məqsəd üzv dövlətlərə əlaqələndirici təhsil üçün Qlobal Bəyannamənin məqsədi, prinsipləri və öhdəlikləri barədə məlumat vermək, cari ilin dekabr ayında keçiriləcək “RewirEd“ sammitində Bəyannamə və onun təsdiqlənməsi barədə məlumatlılığı artırmaq idi.
Görüşdə pandemiyanın təhsilə neqativ təsirləri, bu günədək 700 milyon tələbənin məktəblərin bağlanmasından əziyyət çəkməkləri, gənclər və uşaqların 47 % üçün texnologiyaların hələ də əlçatmaz olduğu diqqətə çatdırılmış, UNESCO-nun təşəbbüsü ilə yaradılmış Qlobal Təhsil Koalisiyasının fəaliyyət istiqamətlərindən danışılmışdır.
Qlobal Bəyannamənin əsas prinsipləri haqqında söz açan UNESCO-nun Təhsil Sektorunun nümayəndələri marginallaşmış qruplara fokuslanmağın mühümlüyü, sərbəst və yüksək keyfiyyətli rəqəmsal təhsilə qoyulan sərmayələr, təhsilin rəqəmsal transformasiyasının pedaqoji transformasiyanı tələb etməsi kimi məsələlərə toxunmuşlar.

UNESCO: The Information Session on education was held under the chairmanship of Azerbaijan
The Information Session on the Global Declaration on Connectivity for Education was organized by UNESCO and chaired by Azerbaijan on October 27, 2021.
The session was attended by Azerbaijan's Permanent Delegate to UNESCO, Ambassador Elman Abdullayev, Assistant Director-General of UNESCO for Education Stefania Giannini as well as ambassadors and representatives of the Electoral Group II Member States.
During the information meeting, UNESCO representatives shared information about the Global Declaration on Connectivity for Education and details of its content.
The main purpose of the session was to inform the Member States on the purpose, principles and commitments of the Global Declaration on Connectivity for Education, and to raise awareness about the Declaration and its approval at the RewirEd Summit in December this year.
The negative effects of the pandemic on education, the fact that 700 million students still suffer from school closures, the reality that technology is still inaccessible to 47% of young people and children, and the activities of the Global Education Coalition initiated by UNESCO were discussed at the meeting.
Speaking about the main principles of the Global Declaration, UNESCO's Education Sector emphasized the importance of focusing on the marginalized groups, expanding investments in free high-quality digital educational content, and the requirement of the pedagogical transformation to provide the digital transformation of education.