UNESCO-da Beynəlxalq Ana Dili Günü münasibətilə virtual tədbir keçirilib
21 fevral 2021-ci il tarixində Banqladeşin Fransadakı səfirliyinin təşəbbüsü, bu səfirliyin və UNESCO Katibliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Beynəlxalq Ana Dili Günü qeyd edilib.
COVID-19 pandemiyası səbəbindən virtual keçirilən tədbirdə Azərbaycan da daxil olmaqla, 28 ölkə iştirak edib. Əvvəlcə, Banqladeşin Fransadakı səfiri və UNESCO yanında daimi nümayəndəsi Kazi İmtiaz Hossain və UNESCO Baş direktorunun təhsil üzrə müavini Stefania Ciannini çıxış edərək, ana dili haqqında, təhsil və bu gün COVID-19 pandemiyasının təhsilə mənfi təsirlərindən söz açıblar. Sonra ölkələrin Beynəlxalq Ana Dili Günü münasibətilə hazırladıqları videolar yayımlanıb.
“Nizami Gəncəvi İli” çərçivəsində, Daimi nümayəndəliyimiz tərəfindən hazırlanan sərgi üçün posterdə Nizami Gəncəvinin «Xosrov və Şirin» poemasından bir parça əks olunub.
Tədbirin mədəni proqramında da İsveçrənin “Lancy” orkestrinin müşayiəti ilə Nadya Utkina Üzeyir Hacıbəylinin Nizami Gəncəvinin sözlərinə bəstələdiyi “Sevgili canan” romansını ifa edib, İsveçrədə yaşayan həmyerlimiz Mariya Xan-Xoyskaya isə rəqs ifa edib.
Video-təqdimatda Daimi nümayəndəliyimizin diplomatı Nigar Qurbanova Azərbaycan dili, tarixi, etimologiyası və dilimizin inkişafı haqqında məlumat verib. Bu gün dünyada 50 milyondan çox insanın Azərbaycan dilində danışdığını bildirən N.Qurbanova, sivizilizasiyaların qovuşduğu çoxmillətli və çoxkonfessiyalı Azərbaycanda dövlət dilinin Azərbaycan dili olmasına baxmayaraq, ölkədə yaşayan bütün etnik qrupların hüquq və azadlıqlarının tam qorunduğunu diqqətə çatdırıb. Daha sonra isə o, Nizami Gəncəvinin əsərindən bir parçanı Azərbaycan və ingilis dillərində səsləndirib.

The International Mother Language Day was celebrated at UNESCO
On February 21, 2021, the International Mother Language Day was celebrated at the initiative of the Embassy of Bangladesh in France, jointly organized by the Embassy and the UNESCO Secretariat.
28 countries, including Azerbaijan, took part in the event, organized virtually due to the COVID-19 pandemic. First, Bangladesh's Ambassador to France and Permanent Delegate to UNESCO, Kazi Imtiaz Hossain, and UNESCO Assistant Director-General for Education, Stefania Giannini, spoke about mother language, education and the negative impact of the COVID-19 pandemic on education today. Then, videos prepared by the countries on the occasion of the International Mother Language Day were broadcast.
An excerpt from Nizami Ganjavi's poem "Khosrov and Shirin" is reflected in the poster for the exhibition prepared by our Permanent Delegation as a part of the "Year of Nizami Ganjavi", declared in Azerbaijan.
Accompanied by the Swiss Lancy Orchestra, Nadya Utkina performed Uzeyir Hajibeyli's romance-gazelle "Sevgili Janan" to the words of Nizami Ganjavi, and our compatriot Mariya Khan-Khoyskaya, who lives in Switzerland, danced in the cultural program of the event.
In the video presentation, the diplomat of our Permanent Delegation Nigar Gurbanova briefed about the history, etymology and development of Azerbaijani language. Moreover, she noted that more than 50 million people in the world speak Azerbaijani today. Then Gurbanova said that despite the fact that the state language is Azerbaijani in a multi-ethnic and multi-religious Azerbaijan, being the hub of civilizations, the rights and freedoms of all ethnic groups living in the country are fully protected. At the end, she read an excerpt from Nizami Ganjavi's poetry in Azerbaijani and English.