28-30 iyun 2022-ci il tarixlərində Parisdə UNESCO-nun mənzil-qərargahında Təhsilin Transformasiyası Pre-Sammiti keçirilib.
Pre-Sammit cari ilin sentyabrında Nyu-Yorkda BMT Baş Assambleyası zamanı keçiriləcək Təhsilin Transformasiyası Sammitinə hazırlıq məqsədi daşıyır.
UNESCO-nun mənzil-qərargahında keçirilən Pre-sammitdə Efiopiya və Sierra Leonenin dövlət başçıları, 140 təhsil naziri və müavinləri, UNESCO-nun Baş direktoru Odri Azule, Avropa İttifaqının beynəlxalq əməkdaşlıq üzrə komissarı Jutta Urpilainen, ISESCO-nun Baş direktoru Dr. Salim M. AlMalik, BTİ-nin Baş katibi Houlin Zhao və aidiyyəti təşkilatların nümayəndələri iştirak ediblər.
UNESCO yanındakı Azərbaycan Daimi Nümayəndəliyinin diplomatları Pre-sammitdə iştirak ediblər.
30 iyun 2022-ci il tarixində sessiya zamanı bir sıra ölkələrin, o cümlədən Azərbaycan Respublikasının təhsil nazirinin müavini Muxtar Məmmədovun video-mesajı UNESCO-nun Birinci zalında nümayiş olunub.
3 gün davam edən tədbir Gənclər Forumu ilə başlamış, Nazirlərin dəyirmi masası ilə davam edib.
Pre-summit zamanı təhsilin transformasiyasına həsr olunmuş bir sıra əlavə tədbirlər də təşkil edilib.
Pre-sammitdə iştirak edən bir sıra nazirlər mövzular üzrə panellərdə panelist kimi çıxış etmiş, digərləri isə Nazirlərin Dəyirmi Masasında təhsilin transformasiyasına dair ölkələrində görülmüş işlər, aidiyyəti üzrə aparılmış milli məsləhətləşmələr haqqında məlumat verib.
Bu yüksək səviyyəli görüş BMT Baş katibi tərəfindən COVID-19 pandemiyasından sonra təhsil sistemlərində, xüsusilə də öyrənmə itkiləri ilə üzləşmiş, təcrid olunmuş tələbələrə yanaşma sahəsində ciddi dəyişiklik edilməsi məqsədi ilə çağırılıb.
Görüşdə pandemiya, iqlim dəyişikliyi və münaqişələr nəticəsində yaranan tarixi böhrandan qurtulmaq və məktəb, tədris, texnologiya və təhsilin maliyyələşdirilməsi ilə bağlı transformasiya xarakterli dəyişikliklər üçün imkanlar axtarılıb.
Görüşdə transformasiyanın məktəblər, keyfiyyətli həyat boyu təhsil, müəllimlər, kommunikasiya və təhsilin maliyyələşdirilməsi kimi 5 əsas istiqamət üzrə müzakirələr aparılıb.

Transforming Education Pre-Summit was held at UNESCO Headquarters
On June 28-30, 2022, the Transforming Education Pre-Summit was held at the UNESCO Headquarters in Paris.
The Pre-Summit aims to prepare for the Transforming Education Summit to be held during the UN General Assembly in New York in September of this year.
At the Pre-summit held at the UNESCO Headquarters, the heads of state of Ethiopia and Sierra Leone, 140 education ministers and deputies, UNESCO Director General Audrey Azoulay, EU Commissioner for International Cooperation Jutta Urpilainen, ISESCO Director General Dr. Salim M. AlMalik, ITU Secretary General Houlin Zhao and representatives of relevant organizations participated.
Diplomats of the Permanent Delegation of Azerbaijan to UNESCO participated in the Pre-summit.
During the session on June 30, 2022, the video message of several countries, including the Deputy Minister of Education of the Republic of Azerbaijan, Mukhtar Mammadov, was shown in the First Hall of UNESCO.
The 3-day event started with the Youth Forum and continued with the round table of the Ministers.
A number of additional events dedicated to the transformation of education were also organized during the Pre-summit.
A number of ministers who participated in the Pre-summit spoke as panelists on appropriate topics, and others gave information about the work done in their countries on the transforming education and the national consultations held in this regard at the Ministerial Round-Table.
This high-level meeting was convened by the UN Secretary-General in order to make a serious change in education systems after the COVID-19 pandemic, especially in the field of approach to marginalized students who are facing learning losses.
The meeting looked for opportunities to overcome the historic crisis caused by the pandemic, climate change and conflicts, and for transformational changes related to schools, teaching, technology and education funding.
At the meeting, discussions were held on 5 main directions of transformation, such as schools, quality lifelong education, teachers, communication and financing of education.