UNESCO: Fikrət Əmirov və Hacı Zeynalabdin Tağıyevin yubileyləri UNESCO-nun Yubileylər siyahısına daxil edilib
Fransanın paytaxtı Paris şəhərində keçirilən UNESCO-nun Baş Konfransının 41-ci sessiyası çərçivəsində qurumun 2022-2023-cü illər üzrə Yubileylər siyahısı təsdiqlənib.
UNESCO yanında Daimi Nümayəndəliyimizin səyləri nəticəsində dahi bəstəkar Fikrət Əmirovun 100 illiyi və xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyevin 200 illiyi UNESCO Baş Konfransının qərarı ilə təşkilatın 2022-2023-cü illər üçün Yubileylər Siyahısına daxil edilib.
UNESCO 1956-cı ildən tarixi hadisələrin anım mərasimlərinin və üzv dövlətlər tərəfindən qeyd olunan görkəmli şəxsiyyətlərin yubileylərinin dünya miqyasında tanınmasında iştirak edir və bu məqsədlə siyahı tərtib edir.
Mədəniyyətlərin qarşılıqlı zənginləşməsinə töhfə vermiş şəxsiyyətlərin, əsərlərin və ya hadisələrin qeyd edilməsi və diqqətin cəlb edilməsi beynəlxalq anlaşmaya, xalqlar arasında daha sıx münasibətlərə və sülhə kömək edir.
Qarşıdan gələn illərdə bəstəkar Fikrət Əmirovun və xeyriyyəçi Zeynalabdin Tağıyevin yubileyləri UNESCO-da qeyd ediləcəkdir.

UNESCO: Anniversaries of Fikret Amirov and Haji Zeynalabdin Taghiyev included in UNESCO Anniversaries List
The list of anniversaries of UNESCO for 2022-2023 biennium was approved within the 41st Session of the General Conference of UNESCO in Paris, France.
As a result of the efforts of our Permanent Delegation to UNESCO, the 100th anniversary of the great composer Fikret Amirov and the 200th anniversary of the philanthropist Haji Zeynalabdin Tagiyev were included in the list of anniversaries of the Organization for 2022-2023 biennium by the decision of the UNESCO General Conference.
UNESCO participates since 1956 in the commemorations of historic events and in the anniversaries of eminent personalities celebrated by Member States in order to give them worldwide significance.
Celebrating and drawing attention to personalities, works or events that have contributed to the mutual enrichment of cultures helps to promote international understanding, closer relations among peoples and peace.
In the coming years, the anniversaries of composer Fikret Amirov and philanthropist Zeynalabdin Taghiyev will be celebrated at UNESCO.