Mətbuat şərhi 15 oktyabr 2015
2015-ci ilin 12 oktyabr tarixində YUNESKO İcraiyyə Şurasının yenilənmiş iclas otağının rəsmi açılış mərasimi olmuşdur. Azərbaycan Respublikası digər üzv dövlətlər ilə yanaşı iclas otağının təmiri üçün maliyyə yardımı göstərmişdir.
Sözügedən açılış mərasim zamanı iclas otağının qarşısındakı məlumat lövhəsinin təqdimatı olmuşdur. Lövhədə göstərdiyi yardıma görə digər müvafiq ölkələrlə yanaşı həm Azərbaycan Hökumətinə, həm də Azərbaycan Respublikasının Birinci Xanımı, YUNESKO-nun Xoşməramlı Səfiri Mehriban xanım Əliyevaya təşəkkür ifadə olunur.
Mərasimdə çıxış etmiş Şuranın sədri cənab M.Amr və YUNESKO-nun Baş Direktoru xanım İrina Bokova iclas otağının yenidənqurulmasına töhfə vermiş üzv dövlətlərə, o cümlədən Azərbaycan Respublikasına, eləcə də YUNESKO-nun Xoşməramlı Səfiri Mehriban xanım Əliyevaya öz dərin təşəkkürünü ifadə etmişlər.
Tədbir zamanı töhfə vermiş üzv dövlətlərin nümayəndələri tərəfindən də çıxışlar edilmişdir. Tərəfimizdən edilən çıxış zamanı YUNESKO-nun əsas orqanlarından biri olan İcraiyyə Şurasının fəaliyyətinin əhəmiyyəti vurğulanmış, və bu baxımdan onun iclas otağının təmir edilməsinin vacibliyi qeyd edilmişdir. Bu işin baş tutması üçün göstərdiyi səylərə görə Baş Direktor xanım İrina Bokovaya və Şuranın sədri cənab M.Amra təşəkkür ifadə olunmuşdur. Bundan əlavə xüsusilə vurğulanmışdır ki, ölkəmizin bu layihədə iştirakı məhz Mehriban xanım Əliyevanın dəstəyi nəticəsində mümkün olmuşdur. Eyni zamanda, Azərbaycan Respublikasının Birinci Xanımının ünvanladığı salamlar və ən xoş arzular da tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırılmışdır.
Sonda isə tərəfimizdən qeyd edilmişdir ki, Azərbaycan bundan sonra da sülh və beynəlxalq həmrəylik məqsədinə xidmət edən YUNESKO ilə əməkdaşlığını davam etdirəcək.
Ölkəmizin bu layihədə iştirakı YUNESKO ilə əməkdaşlığımızın yüksək səviyyədə olduğunun bir daha bariz nümunəsidir və bu sahədə Birinci Xanım, YUNESKO-nun Xoşməramlı Səfiri Mehriban xanım Əliyevanın əvəzedilməz rolu vurğulanmalıdır.

Press release 15 October 2015
The inauguration ceremony of the renovated UNESCO Executive Board session room was held on October 12, 2015. The Republic of Azerbaijan along with other member states provided financial support for the renovation of this room.
The inauguration ceremony started with the presentation of the information plate in the entrance of the Executive Board session room. On the information plate along with other donors, the gratitude is also expressed to the Republic of Azerbaijan and to the First Lady of the Republic of Azerbaijan, UNESCO Goodwill Ambassador Mrs. Mehriban Aliyeva for provided support.
Chairperson of the Executive Board, Ambassador Amr and the UNESCO Director General Mrs. Irina Bokova in their opening speeches thanked those Member States who supported the renovation of the Board session room, including the Republic of Azerbaijan and the UNESCO Goodwill Ambassador Mrs. Mehriban Aliyeva.
Contributing States were also given the floor to make their statement. In our statement, Permanent Delegate of Azerbaijan Ambassador Anar Karimov emphasized the historical essence and symbolism of the one of the most remarkable rooms in UNESCO. He thanked the Director General and the Chairperson of the Executive Board for their assistance and efforts in realization of this project. It was also mentioned that the participation of our country in this project made possible due to the wholehearted support of Mrs. Mehriban Aliyeva. The warm greetings and wishes of Mrs. Mehriban Aliyeva were delivered to the participants of this event. In the end, it was mentioned that Azerbaijan will continue its cooperation with UNESCO for the service of peace and international solidarity.
The participation of our country in this project is another proof of our high level cooperation with UNESCO and the important role of the First Lady, The Goodwill Ambassador of UNESCO Mrs. Mehriban Aliyeva in this field should be mentioned.