3-cü Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun təqdimatı
2015-ci il aprelin 22-də YUNESKO-nun İcraiyyə Şurasının 196-cı iclasında bu il mayın 18-19-da Bakıda keçiriləcək 3-cü Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun təqdimatı olub.
Təqdimat mərasimini açan İcraiyyə Şurasının sədri, Misirin YUNESKO yanında Daimi nümayəndəsi səfir Məhəmməd Əmr ölkəmizin təşəbbüsünün dünyada sülh və əməkdaşlığa xidmət etdiyini qeyd edib.
YUNESKO-nun baş direktoru İrina Bokova çıxışında müasir qlobal proseslər, rəhbərlik etdiyi təşkilatın mədəniyyətlər və dinlərarası dialoqa verdiyi töhfələri diqqətə çatdıraraq Azərbaycanın təşəbbüsünün belə məsələlərdə son dərəcə əhəmiyyətli olduğunu və qurumun forumla tərəfdaşlığının davam edəcəyini bildirib.
Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO və İSESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevanın təşəbbüslərinə toxunan baş direktor Azərbaycanın birinci xanımının fəaliyyətinin YUNESKO-nun məqsəd və prinsiplərinə böyük dəstək olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra geniş təqdimatla çıxışı edən mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəz Qarayev Bakı Prosesi və Forumunun Prezident İlham Əliyev tərəfindən dünya mədəniyyətləri arasında dialoq və anlaşmanı təşviq etmək məqsədilə irəli sürülən təşəbbüs olduğunu, ölkəmizin belə məsələlərdə körpü rolu oynadığnı, xalqıımızın multikultural tərkibli zəngin mehriban birgəyaşama ənənlərinə sahib olduğunu və bu kimi ənənələri dünya ictimaiyyəti ilə bölüşmək istədiyini deyib.
Nazir dövlətimizin başçısının Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun keçirilməsini 2010-cu ildə BMT Baş Assambleyasında çıxışı zamanı bəyan etməsinin beynəlxalq ictimaiyyətin sülh və dialoq şəraitində, irqi, dini, milli fərq qoyulmadan yaşamaq üçün bir çağırışı olduğunu, Azərbaycanın BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzv olduğu zaman bu prinsiplərə sadiqliyini öz fəaliyyəti ilə sübut etdiyini vurğulayıb. Forumun tərəfdaşları olan UNESCO, BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı, Dünya Turizm Təşkilatı, Avropa Şurası və İSESCO-nun Forum çərçivəsində ölkəmizlə birgə maraqlı tədbirlər təşkil edəcəyini qeyd edən nazir bu təşkilatlara, xüsusilə UNESCO rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib.
Təqdimatda Azərbaycanın mədəniyyətlərarası dialoqa verdiyi töhfələrdən, Bakı Prosesi və Forumdan bəhs edən film nümayiş olunub. Tərəfdaş qismində Avropa Şurasının demokratik iştirak və vətəndaşlıq məsələləri üzrə direktoru Jan Kristov Ba çıxış edərək təmsil etdiyi təşkilatın mədəniyyətlərarası dialoq fəaliyyətlərinə böyük önəm verdiyini və Bakı Prosesi başlandığı vaxtdan Azərbaycanın bu xoşməramlı təşəbbüsünü dəstəklədiklərini, Forumun təşkilatlararası əməkdaşlığa da böyük töhfə verdiyini qeyd edib.
Koventri Universitetinin professoru, Sosial Birlik İnstitutunun direktoru Mayk Hardy Bakı Prosesinin və Forumun dünyada artan milli, irqi, dini və mədəni anlaşılmazlıqların qarşısını alamağa, dialoq və sülhə xidmət etdiyini bildirərək, Azərbaycanın bu təşəbbüsünün nəinki siyasi, həmçinin akademik mühitdə də alqışlandığını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Şuranın üzv ölkələri və iştirakçılar Foruma ev sahibliyi edəcək Azərbaycan tərəfinə suallar ünvanlayaraq tədbirin təfərrüatları barədə ətraflı məlumat əldə ediblər.

The 3rd World Forum on Intercultural Dialogue
The presentation of the 3rd World Forum on Intercultural Dialogue, which will take place in Baku on 18-19 may 2015, took place at the 196th UNESCO’s Executive Board session on 22 April 2015.
At the opening ceremony, the president of the Executive Board, Ambassador Mohammed Sameh Amr commended the initiative of the Government of Azerbaijan which promotes peace and cooperation in the world.
The Director General of UNESCO Irina Bokova stressed that the initiative of Azerbaijan plays an important role in areas that UNESCO promotes, such as intercultural and interreligious dialogue and that the Organization will continue to support the Forum.
I.Bokova stressed that the activities of the First Lady of the Republic of Azerbaijan, UNESCO’s Goodwill Ambassador H.E. Mehriban Aliyeva provide big support to the goals and principles of the Organization.
The Minister of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan Abulfas Garayev informed that the Baku Process and Forum first were launched by the President of Azerbaijan H.E. Ilham Aliyev in order to promote dialogue and understanding among civilizations and stressed that Azerbaijan serves as a bridge in promoting such values and that our country has old traditions of multiculturalism.
Minister Garayev informed that the President launched this initiative at the UN General Assembly in 2010 by calling the international community for peaceful coexistence, without ethnic, racial, religious and cultural distinction. He also noted that during the event UNESCO, United Nations Alliance of Civilizations, World Tourism Organization, Council of Europe and ISESCO will be presenting interesting workshops and thanked UNESCO once again for its support.
The Director of Democratic Citizenship and Participation of the Council of Europe Jean-Christophe Bas noted that the Council of Europe pays a great attention to the intercultural dialogue and that the Baku Process was supported by the Council of Europe since the start and that it also promoted inter-organizational cooperation.
The Professor and Executive Director of The Institute for Community Cohesion at Coventry University in the United Kingdom of the Coventry University Mike Hardy stressed that the Baku Forum is supported not only at political but also academic level.