- Hörmətli UNESCO-nun Baş direktoru xanım Bokova,
YUNESKO-nun xoşməramlı səfirlərinin illik toplantısında sizi səmimiyyətlə salamlayıram. Bu toplantını təşkil etdiyinə görə xanım Bokovaya səmimi minnətdarlığımı bildirirəm. Azərbaycanı burada təmsil etmək, dostlarımız və həmkarlarımız arasında olmaqdan böyük şərəf hissi duyuram.
Xanımlar və cənablar!
Bu ilin yazında biz Azərbaycanın müstəqilliyinin iyirminci ildönümünə həsr olunmuş Azərbaycan Gününü YUNESKO-nun qərargahında təşkil etdik. Ölkəmiz həmin illər ərzində bir çox problem və çətinliklərlə üzləşdi, lakin biz həmin gərgin şəraitdən layiqincə çıxdıq və öz dövlətçiliyimizi qurduq. Bu gün Azərbaycan həyatın bütün sahələrində, o cümlədən mədəniyyət, elm və təhsildə dinamik inkişaf edən müasir ölkədir. Eyni zamanda, Azərbaycanın iqtisadiyyatı yüksək templə inkişaf edir və ölkəmiz regionun şəksiz iqtisadi lideridir.
YUNESKO ilə Azərbaycan arasında güclü və dəstəkləyici tərəfdaşlıq təşəkkül tapıb. YUNESKO həm Azərbaycan hökuməti, həm ölkədə fəaliyyət göstərən qeyri-hökumət təşkilatları, eləcə də Heydər Əliyev Fondu ilə əməkdaşlığını inkişaf etdirir. YUNESKO və Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə biz yeni muzey və mədəniyyət mərkəzləri tikir, Azərbaycanda yüksək səviyyəli musiqi festivalları təşkil edir və beynəlxalq konfranslar keçiririk.
Biz təhsilin inkişaf etdirilməsi, bəşəri mədəni irsin qorunması və təhsilə daha geniş çıxışın təmin edilməsi, ən vacibi isə, yoxsul ölkələrdə və ehtiyac duyan ailələrdə uşaqlara təhsilin verilməsi kimi bir çox vəzifələri öz qarşımızda qoymuşuq. Çətinliklər məngənəsində olan insanlara yardım göstərən ilk təşkilatlardan biri də hər zaman məhz YUNESKO olur. Bu gün keçirilən toplantının mövzusu təbii fəlakətlər və münaqişələr sahəsində təşkilatımızın üzərinə götürdüyü öhdəliyə həsr olunub. Azərbaycan bu məsələlərə öz təcrübəsindən bələddir. Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi hələ də həll olunmayıb. Ölkə torpaqlarının böyük bir hissəsi işğal altındadır. Bir milyondan artıq azərbaycanlı öz doğma yurdlarına qayıtmaqdan məhrumdur. Qaçqın və məcburi köçkün düşərgələrində anadan olmuş və böyümüş uşaqlardan ibarət yeni nəsil öz yurd-yuvaları barədə məlumatı yalnız ata və babalarından öyrənir. Böyüklərlə yanaşı, bu uşaqların da təhsil və tibbi yardım almaq, inkişaf etmək və parlaq gələcəyə malik olmaq hüququ vardır. Buna görə də biz hərbi münaqişələr və təbii fəlakətləri yaşamış bütün ölkə və xalqların ağrılarını anlayırıq və bölüşürük. Həmin insanlar nəinki qidaya, çadırlara və tibbi ləvazimata ehtiyac duyurlar. Təsirə məruz qalmış yerlərin sakinlərinin normal həyatı bərpa olunmalıdır. Dünyadakı bütün uşaqlar kimi, müharibə və təbii fəlakətlərin acılarını yaşamış gənclərin də xoşbəxt gələcəyə haqqı vardır.
Qarşımızda duran digər mühüm və ağır vəzifə hərbi əməliyyatlar və münaqişələr zonalarında tarixi abidələrin qorunmasından ibarətdir. Bu abidələr qorunmur və bir çox hallarda məhvə məruz qalır. Belə cinayətlər bəşəriyyətin irsinə qarşı yönəlir. Bu irsin qorunması və mühafizəsi təşkilatımızın əsas prioritetlərindəndir.
Yarandığı gündən YUNESKO gənclərin hüquqlarını müdafiə edib. Onların təhsili və inkişafı üçün yeni imkanların açılması təşkilatın əsas prioritetləri sırasındadır. Bu gün gənclər dünyanın dəyişilməsində əsas iştirakçıdırlar və dialoq ilə dözümlülük mədəniyyətini fəal surətdə təşviq edirlər. Son qlobal hadisələr cəmiyyətin siyasi, iqtisadi və mədəni həyatının fəal iştirakçılarına çevrilmək fürsətinin gənclər üçün təmin edilməsinin nə dərəcədə vacib olduğunu nümayiş etdirdi.
İndi isə, mən Azərbaycanda həyata keçirdiyimiz bir sıra mühüm təşəbbüsləri qeyd etmək istərdim!
İcazə verin Sivilizasiyalar Alyansı Təşəbbüsü çərçivəsində gənclər platformasının qurulmasında Dialoq və Əməkdaşlıq naminə İslam Konfransının Gənclər Forumunun gördüyü böyük işləri sadalamaqla başlayım. 2007-ci ilin noyabrında Forum Heydər Əliyev Fondunun və bir sıra beynəlxalq təşkilatların dəstəyi ilə Bakıda “Sivilizasiyalar Alyansı naminə Gənclər” adlı beynəlxalq konfransı təşkil etdi. Gənc liderlər Sivilizasiyalar Alyansına dəstək olaraq qlobal gənclər hərəkatının yaradılması ilə bağlı təklifimizi tam şəkildə dəstəklədilər. Dörd il gərgin iş apardıqdan sonra Sivilizasiyalar Alyansı naminə Qlobal Gənclər Hərəkatı Heydər Əliyev Fondunun himayəsi ilə Bakıda aprel ayında keçirilmiş birinci toplantıda təsis edildi.
Mədəniyyətlərarası dialoqa gender aspektini daxil etmək və qadın liderləri sülh mədəniyyəti mühitində formalaşdırmaq məqsədilə biz İslam Konfransının Dialoq və Əməkdaşlıq naminə Gənclər Forumu ilə “Mədəniyyətlərarası Dialoqda Qızlar və Gənc Qadınlar” adlı xüsusi proqramı təqdim etdik. Bu iş 2008-ci ilin iyun ayında Bakıda YUNESKO və İSESKO-nun birgə təşkil etdiyi Mədəniyyətlərarası dialoqda qadınların rolunun gücləndirilməsinə həsr olunmuş Beynəlxalq Forumda başlandı.
Biz informasiya və kommunikasiya texnologiyaları sahəsində gənclərin yeni və yaradıcı ideyalarını dəstəkləməkdə davam edirik. Bakıda 2009-cu ilin noyabrında keçirilmiş və təxminən 50 ölkədən gələn gənc İKT peşəkarlarını bir araya gətirmiş “Yeni nəslin İKT biliklərinin və bacarıqlarının gücləndirilməsi” adlı beynəlxalq konfrans bu cür töhfənin bir təzahürüdür.
Məmnuniyyətlə bildirirəm ki, cari ilin noyabr ayında Azərbaycanın paytaxtında digər beynəlxalq təşəbbüs – İKT ölkələri üçün Gənc Sahibkarlar Şəbəkəsi həyata keçiriləcəkdir. Biz səmimiyyətlə həmin şəbəkənin qurulmasını gözləyirik. Çünki o, müsəlman ölkələrində gənclər arasında işsizliyin azaldılması, gənclərin radikallaşması və ekstremizm, eləcə də cinayətkarlıq və digər əməllərə qoşulma kimi problemlərin həllində gənclərə müxtəlif yollarla yardımçı olacaqdır.
Hörmətli dostlar!
Bu gün biz çətin vəzifə və problemlərlə üzləşirik. Bu görüş yeni ideyalarla bölüşmək, əldə etdiyimiz nailiyyətlər və qarşılaşdığımız çətinliklər haqqında danışmaq üçün yaxşı fürsətdir. YUNESKO öz gərgin əməyi ilə bu məramı daha da genişləndirəcək yüksək nüfuzlu təşkilatdır.
Sonda mən bu cür məsuliyyətli və zəruri işdə hər birimizə uğurlar arzulamaq istəyirəm. Sizə, həmçinin möhkəm cansağlığı və səadət arzulayıram.

Goodwill Ambassador of UNESCO Mehriban Aliyeva delivered a speech at the Assembly.
Welcome to the annual assembly of UNESCO goodwill ambassadors. I sincerely thank Mrs. Bokova for organizing this assembly. I’m greatly honoured to represent Azerbaijan here and be with colleagues.
Ladies and Gentlemen!
In the spring of this year, we organized the Day of Azerbaijan devoted to the 20th anniversary of regain by Azerbaijan of its independence at UNESCO headquarters. Those years our country faced a number of problems and hardships, however we  could manage to get out of that tense situation  decently, and built our statehood. Today’s Azerbaijan is a modern country dynamically developing in all spheres of life including culture, science and education. At the same time, Azerbaijani economy has been developing at a rapid pace, and our country is an economic leader of the region beyond doubts.
Strong and supporting partnership relations have been established between UNESCO and Azerbaijan. UNESCO has been keeping an ongoing cooperation both with the Government of Azerbaijan and non-government organizations functioning in the country, as well as with the Heydar Aliyev Foundation. With support from UNESCO and the Heydar Aliyev Foundation, we have been building new museums and cultural centres, organizing high-level music festivals in Azerbaijan and hold international conferences.
We have set for ourselves a number of tasks such as improvement of education, preservation of the world cultural heritage and ensuring more extensive access to education and, the most important, providing children with education in poor countries and families in need. One of the first organizations that assist people trapped in hardships is always UNESCO. The subject of today’s meeting is devoted to the obligation our organization undertook with regard to natural disasters and conflicts. Azerbaijan is aware of these issues from its practice.  The Armenian-Azerbaijani and Daghlyg Garabagh conflict has not been resolved yet. Significant part of the country’s lands is under occupation. Over one million refugees and IDPs have been deprived of the chance to return to their native lands. A new generation comprising children born and grown up in refugee and IDP camps learn information about their native lands only from their fathers and grandfathers. Alongside adults, these children too have the right to study and receive medical assistance, develop and have a bright future. Therefore, we understand and share the sufferings of all countries and nations that have experienced military conflicts and natural disasters. These people are in need of food, tents and medical equipment. Normal living conditions of citizens of places affected this way should be restored. As all children of the world, young people that have experienced sufferings of wars and natural disasters have the right to a happy future.
Another significant and difficult task expecting to be resolved by us is protection of historical monuments in zones of military operations and conflicts. These monuments are not protected and, in many cases, destroyed. Such crimes are committed against the world heritage. One of the priority issues for our organization is to protect this heritage.
Ladies and gentlemen!
Since its establishment, UNESCO has protected rights of youth. Creating new opportunities for their education and development is among the main priorities of the organization. Today, youths are main participants in a changing world, and they actively propagandize the culture of dialogue and tolerance. Recent global events have demonstrated how important ensuring the chance for youths to become an active participant of the society’s political, economic and cultural life is.
And now, I’d like to talk of a number of significant initiatives implemented in Azerbaijan!
Let me start listing great works done by the Islamic Conference Youth Forum for Dialogue and Cooperation for building a youth platform  within the Alliance of Civilizations Initiative.  In November 2007, the Forum organized, with support of the Heydar Aliyev Foundation and a number of international organizations, an international conference titled “Youth for the Alliance of Civilizations” in Baku. Young leaders fully supported our proposal with regard to the establishment of a global youth organization as a support to the Alliance of Civilizations. After the four years of tense work, the Global Youth Movement for Alliance of Civilizations was founded under the patronage of the Heydar Aliyev Foundation at a first assembly held in April in Baku.
For the purpose of including the gender aspect into the dialogue among civilizations and form women-leaders in an environment of culture of peace, we have presented a special program titled “Girls and Young Women in a Dialogue among Civilizations” together with  the Islamic Conference Youth Forum for Dialogue and Cooperation. This work was initiated in June 2008 in Baku at the International Forum devoted to strengthening the role of women in dialogue among civilizations, jointly organized by UNESCO and ISESCO.
We are continuing to support new and creative ideas of youths in the sphere of information and communication technologies. An international conference titled “Strengthening knowledge and skills of the new generation”, which was held in November 2009 in Baku and brought together ICT experts from about 50 countries, is the proof of this contribution.
I would with pleasure like to mention that in November this year, another international initiative – Young Entrepreneurs Network of ICT countries – will be held in the capital of Azerbaijan. We are impatiently waiting for building that  network, since it would assist in various ways youths in resolving issues such as reduction of unemployment among youths in Muslim countries, youth  radicalism and extremism, as well as joining criminal and other acts.
Dear Friends!
Today we face difficult tasks and problems. This meeting is a good chance to share new ideas and talk about achievements gained and difficulties we faced. UNESCO is a highly influential organization to extend, by its tense labour, this desire further.
In conclusion, I wish successes to you in your responsible and important job. I wish you also sound health and happiness.