Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva UNESKO-nun Baş direktoru xanım Odre Azule ilə görüşüb
İyunun 30-da Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, UNESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva Azərbaycanda səfərdə olan UNESKO-nun Baş direktoru xanım Odre Azule ilə görüşüb.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva UNESKO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin Bakıda keçirilən 43-cü sessiyasında iştirak etmək üçün ölkəmizə gəldiyinə görə UNESKO-nun Baş direktoru Odre Azuleyə minnətdarlığını bildirdi. Təşkilatın Ümumdünya İrs Komitəsinin 43-cü sessiyasının Bakıda keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayan UNESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva Odre Azulenin həmin tədbirə diqqətinin bu sessiyanın uğurla keçəcəyinə mühüm töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə etdi. Mehriban Əliyeva Azərbaycan ilə UNESKO arasında əməkdaşlığın bir çox sahələrdə - mədəniyyət, elm, təhsil və digər istiqamətlərdə çox uğurla inkişaf etdiyini məmnunluqla vurğuladı. “Bütün bu illərdə birgə keçirilən toplantılarda, böyük beynəlxalq tədbirlərdə UNESKO ailəsinin üzvü olmaq mənim üçün çox xoşdur, böyük şərəfdir”, - deyən Mehriban Əliyeva bu il əməkdaşlığımızın 27-ci ildönümünün qeyd edildiyini bildirdi, dünya mədəniyyət irsinin qorunmasında gələcəkdə də çox uğurlu əməkdaşlıq quracağımıza əminliyini ifadə etdi. UNESKO-nun xoşməramlı səfiri onu da bildirdi ki, ölkəmiz müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra mədəni, tarixi və dini irsin qorunması Azərbaycanın dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən birinə çevrilib və son illərdə Azərbaycanda UNESKO-nun tərəfdaşlığı ilə bir sıra möhtəşəm beynəlxalq forumlar, tədbirlər uğurla təşkil edilib. UNESKO-nun Baş direktorunun ölkəmizə səfərinin uğurlu keçəcəyinə əminliyini ifadə edən Mehriban Əliyeva ümidvar olduğunu bildirdi ki, bu səfər çərçivəsində Odre Azule Azərbaycanla, paytaxtımızla daha yaxından tanış olacaq və xalqımızın qonaqpərvərliyini hiss edəcək.
UNESKO-nun Baş direktoru Odre Azule Parisdə təşkilatın baş qərargahında Mehriban Əliyeva ilə görüşünü xatırladı və UNESKO üçün ən mühüm tədbir olan Ümumdünya İrs Komitəsinin növbəti sessiyasının üzv dövlətlər arasında məhz Azərbaycanda keçirilməsindən məmnunluğunu bildirdi. UNESKO-nun Baş direktoru növbəti günlərdə bütün ölkələrin nümayəndələrinin Bakıda bir araya gələrək dünya irsinin qorunması üçün görülməsi vacib olan tədbirləri müzakirə edəcəklərini vurğuladı. Odre Azule UNESKO üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən və 2500-ə yaxın iştirakçının qatılacağı bu sessiyanın Azərbaycanda keçirilməsinə görə təşəkkürünü bildirdi.
Sonra Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva və UNESKO-nun Baş direktoru Odre Azule birgə nahar etdilər.

First Vice-President Mehriban Aliyeva met with Director-General of UNESCO Audrey Azoulay
First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, UNESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva has met with Director-General of UNESCO Audrey Azoulay.
First Vice-President Mehriban Aliyeva thanked UNESCO Director-General Audrey Azoulay for visiting Azerbaijan to attend the 43rd session of the World Heritage Committee in Baku. Stressing the importance of the fact that the 43rd session of the World Heritage Committee is held in Baku, UNESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva expressed confidence that Audrey Azoulay`s attention to this event will make a significant contribution to the session`s success. Mehriban Aliyeva hailed the successful development of cooperation between Azerbaijan and UNESCO in many fields, including cultural, scientific, educational and other areas. “It`s been a great pleasure and honor for me to be a member of the UNESCO family at the joint meetings and major international events throughout these years,” said Mehriban Aliyeva. The First Vice-President noted that this year will celebrate the 27th anniversary of the bilateral cooperation and expressed confidence that a very successful collaboration will be built in preserving world cultural heritage in the future. The UNESCO Goodwill Ambassador underlined that the preservation of cultural, historical and religious heritage became one of the top priorities of Azerbaijan`s state policy after the restoration of the country`s independence. She pointed out that several outstanding international forums and events have successfully been organized in Azerbaijan in partnership with UNESCO in recent years. Expressing confidence that the UNESCO Director-General`s visit to Azerbaijan will be successful, Mehriban Aliyeva expressed her hope that Audrey Azoulay will be closely acquainted with Azerbaijan and Baku and feel the hospitality of the Azerbaijani people.
Director-General of UNESCO Audrey Azoulay recalled her meeting with Mehriban Aliyeva at the headquarters of the organization in Paris and praised the fact that among the member countries Azerbaijan hosts the session of the World Heritage Committee, which is the most important event for UNESCO. The UNESCO Director-General said that delegates of all countries will come together in Baku in the coming days to discuss issues that are crucial for protecting the world heritage. Audrey Azoulay thanked for holding this session, which is important for UNESCO and will bring together nearly 2,500 participants.
First Vice-President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva and Director-General of UNESCO Audrey Azoulay then had a joint dinner.