Prezident İlham Əliyev UNESKO-nun Baş direktoru Odre Azulenin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
İyunun 30-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev UNESKO-nun Baş direktoru xanım Odre Azulenin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə Azərbaycan ilə UNESKO arasında əməkdaşlığın uğurla inkişaf etdiyi bildirildi, UNESKO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin 43-cü sessiyasının Bakıda keçirilməsinin əhəmiyyətinə toxunuldu, dünyada bu tədbirə böyük marağın olduğu qeyd edildi.
UNESKO-nun Baş direktoru xanım Odre Azule Azərbaycanın mədəniyyətlərarası dialoqa verdiyi töhfəni yüksək qiymətləndirdi və ölkəmizdə mədəni və tarixi irsin qorunması və təbliği istiqamətində görülən işlərin əhəmiyyətini qeyd etdi. Xanım Odre Azule Azərbaycanın Elm Muzeyinin təsis edilməsi təşəbbüsünə UNESKO-nun dəstək verdiyini bildirdi.
Mədəniyyətlərarası dialoqa toxunan dövlətimizin başçısı “Bakı Prosesi”nin artıq böyük qlobal platformaya çevrildiyini və müxtəlif beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən dəstəkləndiyini dedi. Prezident İlham Əliyev bildirdi ki, ölkəmizdə mədəni və təbii irsin qorunması gündəlikdə duran ən önəmli məsələlərdən biridir.
Söhbət zamanı Azərbaycan ilə UNESKO arasında elm və təhsil sahələrində əməkdaşlığın inkişafından məmnunluq ifadə edildi, bu sahədə UNESKO-nun xətti ilə həyata keçirilən layihələrin önəmi vurğulandı.

President Ilham Aliyev received delegation led by Director-General of UNESCO Audrey Azoulay
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received a delegation led by Director-General of UNESCO Audrey Azoulay.
The successful development of cooperation between Azerbaijan and UNESCO was noted at the meeting. The importance of the fact that the 43rd session of the World Heritage Committee is held in Baku was emphasized, and the sides pointed out great interest that the event enjoys in the world.
UNESCO Director-General Audrey Azoulay hailed Azerbaijan`s contribution to intercultural dialogue and stressed the significance of the works done to preserve and promote cultural and historical heritage in the country. Audrey Azoulay affirmed UNESCO`s support for Azerbaijan`s initiative to establish the Museum of Science.
Touching upon intercultural dialogue, the head of state pointed out that the “Baku Process” has already grown into a major global platform, which is supported by different international organizations. President Ilham Aliyev underlined that the protection of cultural and natural heritage in Azerbaijan is one of the key issues on the agenda.
The sides praised the development of cooperation between Azerbaijan and UNESCO in the fields of science and education and emphasized the significance of UNESCO projects in this area.