Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə YUNESKO-nun Baş qərargahında Azərbaycan xalçalarının sərgisi açılıb
Heydər Əliyev Fondu, Azərbaycan Respublikasının Fransa Respublikasındakı Səfirliyi və YUNESKO yanında Daimi Nümayəndəliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Parisdə YUNESKO-nun Baş qərargahında “Yeni kəşflər: Azərbaycan xalçaçılığında yeni motivlər” adlı sərginin açılışı olub.
Sərginin açılışında Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru Anar Ələkbərov, YUNESKO Baş direktorunun mədəniyyət üzrə müavini Erneste Ottone Ramirez, Azərbaycanın Fransadakı səfiri Rəhman Mustafayev, Azərbaycanın YUNESKO yanında daimi nümayəndəsi, səfir Anar Kərimov, Fransada akkreditə olunmuş səfirlər, YUNESKO-dakı missiyaların rəhbərləri, yerli ictimaiyyətin və Azərbaycan diasporunun nümayəndələri iştirak ediblər.
Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru Anar Ələkbərov sərginin açılışında çıxış edərək “Yeni kəşflər: Azərbaycan xalçaçılığında yeni motivlər” adlı layihənin ərsəyə gəlməsindən danışıb. O, bildirib ki, 10 il əvvəl Azərbaycan xalça sənəti YUNESKO-nun Bəşəriyyətin Qeyri-Maddi Mədəni İrsinin Reprezentativ Siyahısına, Bakıda YUNESKO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin 43-cü sessiyasında isə “Xan Sarayı ilə birgə Şəkinin tarixi mərkəzi” YUNESKO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilib. Bu baxımdan Şəki xalçalarının YUNESKO-nun Baş qərargahında sərgilənməsi böyük əhəmiyyət daşıyır. O, sərginin təşkilatın Baş qərargahında təşkilinə göstərdiyi dəstəyə görə qurumun Baş direktoru Odre Azuleyə təşəkkür edib.
Daha sonra sərginin açılışında YUNESKO Baş direktorunun mədəniyyət üzrə müavini Erneste Ottone Ramirez, Azərbaycanın Fransadakı səfiri Rəhman Mustafayev, YUNESKO yanında daimi nümayəndə, səfir Anar Kərimov da çıxış ediblər. Çıxışlarda Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevaya və Heydər Əliyev Fonduna sərginin təşkilinə görə təşəkkür bildirilib.
Vurğulanıb ki, bu sərgi Azərbaycan mədəniyyətini, xalqın həyatının ayrılmaz hissəsi olan xalçaçılığını daha yaxından kəşf etməyə imkan yaradır. Xalça toxuculuğunun Azərbaycanın kimliyini, Azərbaycan xalqının estetik və dünyagörüşünü, eləcə də plüralist baxışlarını əks etdirdiyini, nəsildən-nəslə ötürüldüyü diqqətə çatdırılıb. Şəkinin zəngin mədəni irsindən, ipəkçiliyindən, Azərbaycan memarlığının şedevri olan Xan Sarayından danışılıb.
Bundan əlavə, qeyd edilib ki, mədəni irsin qorunub saxlanılması və nəsildən-nəslə ötürülməsi YUNESKO-nun missiyasıdır. Azərbaycanın dövlət nümayəndələrinə qurumun bu missiyasına göstərdiyi dəstəyə görə minnətdarlıq bildirilib.
Tədbirdə sərgilənən xalçaların toxucularından ikisi, eləcə də Kann sərgisindən ruhlanaraq Azərbaycana gəlmiş və xalça toxumağı öyrənmiş Filip Jüj də iştirak ediblər. Filip Jüj layihənin sakini olduğu Kann şəhərində təşkil edilməsindən məmnunluğunu bildirib və elə həmin vaxtdan Azərbaycan xalçalarına heyran olduğunu vurğulayıb. Diqqətə çatdırıb ki, xalçalarımıza bu heyranlığı onu həmin sərgini hər gün ziyarət etməyə sövq edib. Dəfələrlə sərgidəki xalçaları seyr etdikdən sonra o, Azərbaycana gələrək xalçaçıların yanında təcrübə keçməsindən, xalça toxumağı öyrənməsindən danışıb. Kanna qayıtdıqdan sonra evində dəzgah qurduğunu və artıq iki xalça toxuduğunu deyib.
Sərginin rəsmi hissəsindən sonra tədbir iştirakçıları nümayiş olunan xalçaları seyr edib və motivlər, rənglərlə bağlı fikirlərini bölüşüblər.
Qeyd edək ki, Azərbaycan sənətçiləri, rəssamları Şəki Xan Sarayındakı əsrarəngiz ornamentlərdən, freskalardan ruhlanaraq nəfis və zəngin əsərlər yaradıblar. Sərgidə nümayiş olunan xalçalar da məhz həmin ornamentlərin, Şəki motivlərinin əsasında xalçaçı-rəssam, xalq rəssamı Eldar Mikayılzadənin eskizləri üzrə iki il ərzində 30 xalçaçı tərəfindən toxunub.
Sərgi ilk dəfə 2019-cu ildə Heydər Əliyev Fondunun Kann şəhərində keçirdiyi Azərbaycan mədəniyyəti günləri çərçivəsində təqdim edilib və bu il ərzində onun bir çox fransız şəhərlərində nümayişi nəzərdə tutulur.

Inauguration of Azerbaijani carpets took place at the headquarters of UNESCO with the organizational support of the Heydar Aliyev Foundation
Inauguration of an exhibition entitled “Undiscovered: New motives in Azerbaijan carpetry” took place at the headquarters of UNESCO in Paris, with joint organizational support of the Heydar Aliyev Foundation, Azerbaijan’s Embassy to France, and Azerbaijan’s Permanent Delegation to UNESCO.
Executive Director of the Heydar Aliyev Foundation Anar Alakbarov, Assistant Director-General for Culture of UNESCO Ernesto Ramirez Ottone, Azerbaijan’s Ambassador to France Rahman Mustafayev, Permanent Delegate to UNESCO, Ambassador Anar Karimov, ambassadors accredited in France, heads of missions at UNESCO, and the representatives of the local public and the Azerbaijani Diaspora attended the exhibition’s opening ceremony.
Executive Director of the Heydar Aliyev Foundation Anar Alakbarov, speaking at the opening ceremony, talked about the implementation of the exhibition entitled “Undiscovered: New motives in Azerbaijan carpetry”. It was noted that 10 years earlier, the Azerbaijani carpet-making art was entered on the Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity, and at the 43rd Session of UNESCO World Heritage Committee in Baku, Historic Centre of Sheki with the Khan’s Palace was inscribed on UNESCO’s World Heritage List. From this standpoint, the exhibition of Sheki carpets at UNESCO’s headquarters is of great importance. Anar Alakbarov thanked Director General of the organization Audrey Azoulay for the support provided for the organization of the exhibition at the HQs.
Thereafter, Assistant Director-General for Culture of UNESCO Ernesto Ramirez Ottone, Azerbaijan’s Ambassador to France Rahman Mustafayev and the Permanent Delegate to UNESCO, Ambassador Anar Karimov spoke at the opening ceremony. In their speeches, the speakers thanked First Vice-president of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva and the Heydar Aliyev Foundation for the organization of the exposition.
It was mentioned that this exhibition gives a chance to study more closely the culture of Azerbaijan, and its carpet-making art. They said, that the carpet-making art reflects Azerbaijan’s identity, which is handed over from one generation to another, the Azerbaijani people’s aesthetic and world view, as well as its pluralist opinion. The rich cultural heritage of Sheki, its silkworm breeding, and the Khan’s Palace – a masterpiece of the Azerbaijani architecture – were talked about.
It was mentioned that preservation of cultural heritage and passing it on to future generations is UNESCO’s mission. The state representatives of Azerbaijan were thanked for the support they have provided to this mission of the entity.
Two of the carpet weavers whose carpets are displayed at the exhibition, as well as Philippe Juge who came to Azerbaijan and learned the art of carpet weaving, having inspired by the exhibition in Cannes, also participated at the event. Philippe Juge expressed his satisfaction with the fact that the exhibition “Undiscovered: New motives in Azerbaijan carpetry” was held in the city of Cannes, of which he was a resident, saying that from the very moment he has been enchanted by the Azerbaijani carpets. It was brought to attention that his astonishment at our carpets made him visit the said exhibition every day. He said that, after repeatedly viewing the carpets displayed at the exhibition, he came to Azerbaijan and learned the art of carpet weaving from the local carpet makers. After returning to Cannes, he installed a loom at his home, and has been weaving carpets for already two years.
After the official part of the exhibition, attendees viewed the carpets, exchanging their views of the motives and colors.
Azerbaijani artisans, and artist have created delicate and rich artworks, having inspired by the enigmatic ornaments and frescoes in the Sheki Khan’s Palace. The carpets being displayed at the exhibition were weaved by 30 artisans over the course of two years based on the sketches of these ornaments, and those by carpet-maker, People’s artist Eldar Mikayilzadeh.
This exhibition was first presented in 2019, within the days of Azerbaijani culture in the French city of Cannes, and it is expected that it will be demonstrated in a number of French cities over the course of this year.