YUNESKO-nun Mədəni Özünüifadə Müxtəlifliyinin Qorunması və Təşviqi haqqında Konvensiyasının Hökumətlərarası Komitəsinin 13-cü sessiyası başlayıb.
Fransanın Paris şəhərində YUNESKO-nun baş qərargahında qurumun Mədəni Özünüifadə Müxtəlifliyinin Qorunması və Təşviqi haqqında Konvensiyasının Hökumətlərarası Komitəsinin 13-cü sessiyası başlayıb.
Tədbirdə ölkəmizi mədəniyyət nazirinin müavininin rəhbərlik etdiyi nümayəndə etdiyi təmsil edir.
Sessiyada Komitə 2020-2021-ci illər üzrə iş planı, siyasi monitorinq və potensialın artırılması da daxil olmaqla, Beynəlxalq Mədəni Müxtəliflik Fondunun (IFDC) həyata keçirilməsi ilə bağlı fəaliyyətlərə dair qərar qəbul ediləcəkdir.
Komitənin 10-cu çağırışı çərçivəsində IFDC tərəfindən maliyyələşəcək yeni layihələri təsdiqlənəcək, vətəndaş Cəmiyyəti Təşkilatlarının 2-ci Forumunun nəticələri və incəsənət nümayəndələrinin statusuna dair 1980-ci il tövsiyəsi ilə potensial birgə fəaliyyətlərə baxılacaqdır.
Sessiya çərçivəsində bir çox mühüm mədəniyyət tədbirləri də həyata keçiriləcəkdir.
Qurumun Baş direktoru Odri Azule və rejissor Naomi Kavase, YUNESKO Nara kinematoqrafiya rezidenturasının yeni proqramı üçün seçilən 10 gənc Afrika qadın rejissorunun adlarını açıqlayacaqlar. Eyni zamanda, Komitənin işi və 2030-cu ilədək dayanıqlı inkişaf sahəsində Gündəlik arasındakı əlaqələri diqqətə çatdırmaq məqsədi ilə “Debatlar Yaratmaq/2030” (Create| 2030 Talk) adlı müzakirələr təşkil ediləcəkdir. Bu müzakirələr rəqəmsal mühitin yaradıcılığın məzmununa giriş və Beynəlxalq Mədəni Müxtəliflik Fondunun maliyyələşdirdiyi ilk layihələrin nəticələrinə rəqəmsal mühitin təsirinə həsr olunacaqdır.
Qeyd edək ki, 2010-cu ildən Azərbaycan Mədəni Özünüifadə Müxtəlifliyinin Qorunması və Təşviqi haqqında 20 oktyabr 2005-ci il Konvensiyasına qoşulub.
2019-cu ilin iyun ayının 7-də Parisdə, YUNESKO-nun baş qərargahında keçirilən “Mədəni Özünüifadə Müxtəlifliyinin Qorunması və Təşviqi haqqında” Konvensiyanın Tərəflərinin Konfransının 7-ci sessiyasında 2019–2023-cü illər üçün Mədəni Özünüifadə Müxtəlifliyinin Qorunması və Təşviqinə dair Konvensiyanın Hökumətlərarası Komitəsinə keçirilən seçkilərdə Azərbaycan Şərqi Avropa qrupundan öz namizədliyini irəli sürüb və Komitəyə 4 illik üzv seçilib.
24 üzv ölkənin nümayəndələrini ildə bir dəfə hesabat xarakterli görüşə toplayan Hökumətlərarası Komitənin əsas funksiyası 2005-ci ildə qəbul olunmuş Konvensiyanın tətbiq və təşviqinə təkan verməkdir.

The 13th session of the Intergovernmental Committee for the Protection and Promotion of the Diversity of Cultural Expressions has started.
The 13th session of the Intergovernmental Committee for the Protection and Promotion of the Diversity of Cultural Expressions has been opened in Paris, at the UNESCO Headquarters.
Our country is represented by a delegation led by the Deputy Minister of Culture.
At the session, the Committee will make decisions on the future activities for 2020-2021, capacity building, monitoring of the implementation of projects, funded by the International Fund for Cultural Diversity, etc.
The Committee will approve the new IFCD-funded projects under the 10th call for funding applications, and consider the potential joint activities with the conclusions of the Second Civil Society Forum and synergies with the 1980 Recommendation concerning the Status of the Artist.
A number of important cultural events will also be held during the session.
The Director-General of UNESCO Audrey Azoulay and filmmaker Naomi Kawase will reveal the names of 10 young African female filmmakers selected for the new UNESCO/Nara residency.
At the same time, there will be a debate called Create | 2030, to highlight the relations between the Committee's work and the Agenda for Sustainable Development by 2030.
These discussions will focus on the impact of the digital environment on access to the creative content and the results of the first projects funded by the International Fund for Cultural Diversity.
It is important to note that Azerbaijan has acceded to the Convention on the Protection and Promotion of the Diversity of Cultural Expressions in 2010. During the 7th session of the Parties of the Convention, from the Second Electoral Group our country was elected to the Intergovernmental Committee for the Protection and Promotion of the Diversity of Cultural Expressions for 2019-2023.
The main function of the Intergovernmental Committee, which gathers representatives of the 24 member states to report meetings once a year, is to push for the implementation and promotion of the 2005 Convention.