YUNESKO rəhbərliyi Ermənistanın mədəni irsimizə qarşı törətdiyi cinayətlər barədə məlumatlandırılıb
Cari ilin 22 oktyabr tarixində Azərbaycan Respublikasının YUNESKO yanında Daimi nümayəndəsinin səlahiyyətlərini icra edən Ayaz Qocayev YUNESKO Baş direktorunun mədəniyyət məsələləri üzrə müavini Ernesto Ottone ilə görüşüb.
Görüşdə A. Qocayev Baş direktorun müavininə Ermənistanın Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi son aqressiya aktı haqda məlumat verib. O bildirib ki, Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın mülki əhalisi və infrastrukturlarının hədəfə alınması nəticəsində bu günə qədər, uşaq və qadınların da daxil olduğu bir çox sayda dinc əhali həyatını itirmiş, , bir çoxları yaralanmış, xeyli sayda mülki infrastrukturlara ciddi ziyan dəymişdir.
A.Qocayev, Ermənistan silahlı birləşmələri tərəfindən, eyni zamanda Azərbaycanın işğal olunmuş əraziləri və ondan kənarda yerləşən ərazilərimizi artilleriya atəşinə tutması nəticəsində, bu ərazilərdə mövcud olan Azərbaycanın maddi irsinə ciddi ziyan dəydiyini diqqətə çatdırıb. O, bu səpkidə Füzuli rayonunda yerləşən 13-cü əsrə aid Şeyx Babi türbəsini, 9-cu əsrə aid olan İmamzadə məscidi və 19-cu əsrə aid olan Aleksandr Nevskiy ortodoks kilsəsinin zədələnməsi, Gəncədəki tarixi binanın dağılması haqda məlumat verib. O, Ermənistan tərəfinin bu hərəkətinin beynəlxalq hüquqa, xüsusən də YUNESKO-nun Silahlı münaqişələr zamanı mədəni mülkiyyətin qorunması üzrə 1954-cü il Haaqa Konvensiyası və onun iki Protokollarına zidd olduğunu diqqətə çatdırıb.
A.Qocayev, eyni zamanda Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın mədəni irsinin dağıdılması mənimsənilməsi ilə bağlı E. Ottoneyə Azərbaycan tərəfinin narahatlığını çatdırıb. Buna misal kimi, o, Ağdam Cümə məscidinin dağıdılmış və baxımsız fotoşəkilərini, eləcə də son günlər Azərbaycan ordusu tərəfindən azad olunmuş Zəngilan rayonunda yerləşən məscidin pis vəziyyətə salınması ilə bağlı video görüntüləri qarşı tərəfə göstərərək, YUNESKO-nu erməni vandalizmini qınamağa çağırıb.
A.Qocayev həmçinin, Təşkilatın yanlış məlumatlandırılmasına istiqamətlənən Ermənistan tərəfindən yayılan saxta məlumatlara inanmamağa çağırıb.
Öz növbəsində, E.Ottone təqdim olunan məlumatlara görə təşəkkürünü bildirərək, YUNESKO tərəfindən hadisələrin yaxından izlənildiyini və öz mandatları çərçivəsində ehtiyac yaranarsa, mədəni irsin qorunmasında köməkliklərini göstərməyə hazır olduqlarını diqqətə çatdırıb.

The UNESCO governance was informed about the crimes committed by Armenia against our cultural heritage
On October 22, 2020, Acting Permanent Delegate of the Republic of Azerbaijan to UNESCO Ayaz Gojayev met with the UNESCO Assistant Director-General for Cultural Ernesto Ottone.
During the meeting, Gojayev informed the Assistant Director General about the recent act of aggression by Armenia against Azerbaijan. He briefed that as a result of targeting by Armenia the civilian population and infrastructure of Azerbaijan, many civilians, including children and women, have lost their lives, many were injured and many civilian infrastructure was severely damaged.
A. Gojayev noted that as a result of artillery shelling by the Armenian armed forces the occupied territories of Azerbaijan and beyond, the cultural heritage of Azerbaijan in these areas was seriously vandalised. He reported on the damage to the 13th-century Sheikh Babi Yagub Mausoleum, located in Babi village of Fuzuli region of Azerbaijan, the 9th-century Imamzadeh Mosque and the 19th-century Alexander Nevsky Orthodox Church in Ganja city, as well as the demolition of a historic building in the second largest city Ganja. He mentioned that this action of the Armenian side contradicts international law, in particular the 1954 UNESCO Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict and its two Protocols.
At the same time, A. Gojayev expressed to E. Ottone his concern about the destruction of Azerbaijan's cultural heritage by Armenia. As an example, he called on UNESCO to condemn the Armenian vandalism, showing the photographs of the destroyed and neglected Aghdam Juma Mosque, as well as the videos of the mosque, situated in Zangilan district recently liberated by the Azerbaijani army.
Moreover, Acting Permanent Delegate called not to believe to the false information spread by Armenia aimed for misinforming the Organization.
In his turn, E. Ottone thanked for the provided information, noting that UNESCO closely monitors the events and the Organization if necessary within its mandate is ready to assist Azerbaijan in the protection of cultural heritage.