Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi çərçivəsində YUNESKO-da növbəti plenar iclas keçirilib.
Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına (QH) sədrliyi çərçivəsində YUNESKO-da növbəti plenar iclas keçirilmişdir.
İclasda YUNESKO Baş Konfransının 40-cı sessiyasının prezidenti, Türkiyənin YUNESKO yanında Daimi Nümayəndəsi, səfir Altay Cengizer, YUNESKO Katibliyinin nümayəndələri, YUNESKO yanında Daimi Nümayəndəliklərin rəhbərləri və müşahidəçilər iştirak etmişdirlər.
Azərbaycanın YUNESKO yanında daimi nümayəndəsinin səlahiyyətlərini icra edən Ayaz Qocayev iclası giriş sözü ilə açaraq, plenar iclasın gündəliyini təqdim etmişdir.
İclasın gündəliyi qəbul edildikdən sonra, qurumun Baş Konfransının 40-cı sessiyasının prezidenti Altay Cengizer çıxış edərək, Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına uğurla sədrlik etdiyini alqışlamış və ölkəmizi bu münasibətlə təbrik etmişdir. QH-nin beynəlxalq siyasətdə mühüm rolundan söz açan A.Cengizer, YUNESKO İcraiyyə Şurasında üzv dövlətlərin seçilməsi müddətinə dair YUNESKO Konstitusiyasına ediləcək dəyişikliklər haqqında məlumat vermiş və iştirakçıların suallarını cavablandırmışdır.
A.Qocayev Qoşulmama Hərəkatına Azərbaycanın sədrliyinin birillik fəaliyyət hesabatını təqdim edərək, həyata keçirilmiş işlər barədə məlumat vermişdir.
O, ölkəmizin sədrliyi ilə bir sıra onlayn görüşlərin keçirildiyini, COVID-19 pandemiyasına qarşı birgə mübarizədə dünya ölkələrinin səfərbər edildiyini bildirmişdir. Bununla bağlı BMT Baş Assambleyasının xüsusi sessiyasının çağırılacağını da diqqətə çatdırmışdır.
A.Qocayev YUNESKO İcraiyyə Şurasının dekabrda keçiriləcək 210-cu sessiyasında Qoşulmama Hərəkatının sədri qismində ölkəmizin bəyanatı haqqında da məlumat vermişdir.
Qoşulmama Hərəkatının tarixboyu beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin Bandunq prinsiplərinə uyğun olaraq möhkəmləndirilməsində əsas rol oynadığı qeyd edilmiş, bu Hərəkatın sülh mədəniyyətinin təşviqinə dair daim çağırışlar etdiyi bildirilmişdir. YUNESKO-nun mədəni ifadələrin müxtəlifliyinin qorunması və təşviqi Konvensiyasının vacibliyi də diqqətə çatdırılmışdır.
Hərəkata üzv dövlətlər mədəni müxtəliflik sahəsində qəbul edilmiş tədbirlərin fəaliyyətini gücləndirmək məqsədlə ümumdünya bəyannaməsində yer alan prinsiplərin təbliği üçün YUNESKO ilə əməkdaşlıq etməyə hazır olduqlarını ifadə etmişlər, Silahlı münaqişələr zamanı mədəni mülkiyyətin qorunması üzrə 1954-cü il Haaqa Konvensiyasının və onun iki Əlavə Protokolunun vacibliyi xüsusi vurğulanaraq, hələ ratifikasiya etməyən dövlətlər onları ratifikasiya etməyə dəvət edilmişdirlər.
Bundan əlavə, Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlər qeyri-maddi mədəni irsin qorunması sahəsində beynəlxalq ictimaiyyətə mühüm töhfəsi kimi YUNESKO-nun qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə 2003-cü il Konvensiyasına sadiq olduqlarını da bildirmişdilər.
COVID-19 pandemiyası dövründə ölkələrə təhsil prosesinin davamlılığını təmin etmək üçün YUNESKO tərəfindən irəli sürülmüş Qlobal Təhsil Koalisiyasının alqışlandığı və dəstəkləndiyi də diqqətə çatdırılmışdır.
İclasın sonunda isə Azərbaycan nümayəndəsi N.Ömərov Ermənistanın Azərbaycana qarşı sonuncu hərbi təxribatı barədə geniş məlumat vermiş, hücüm nəticəsində uşaq və yaşlılar da daxil olmaqla 100-ə yaxın mülki əhalinin öldüyünü, bir çox sayda dinc sakinlərin yaralandığını, mülki infrastrukturlara böyük zərər dəydiyini, onlardan çoxunun yararasız hala gəldiyini qeyd etmişdir. Bununla da, Ermənistanın 1949-cu il Cenevrə Konvensiyalarını və onun əlavə 2 Protokollarını kobud şəkildə pozduğu xüsusi vurğulanmışdır. Daha sonra isə 30 ilə yaxın erməni təcavüzü altında qalan Azərbaycan torpaqlarında yerləşən Azərbaycanın mədəni və dini irsinə qarşı vandalizm aktlarının törədildiyi də iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırılmışdır.

Online plenary meeting of the Non-Aligned Movement (NAM) UNESCO Chapter was held on 30 November 2020
The online plenary meeting of the Non-Aligned Movement (NAM) UNESCO Chapter was held on November 30, 2020 under the chair of the Acting Permanent Delegate of the Republic of Azerbaijan to UNESCO Ayaz Gojayev. The meeting was attended by the President of the 40th session of the General Conference of UNESCO, Ambassador, Permanent Delegate of the Republic of Turkey Ahmet Altay Cengizer, the representatives of the UNESCO Secretariat, the Permanent Delegates of the NAM Member States and the Observer States to UNESCO.
The Acting Permanent Delegate of Azerbaijan to UNESCO Ayaz Gojayev opened the meeting and presented the Agenda of the plenary session.
After the adoption of the agenda of the meeting, Altay Cengizer, President of the 40th session of the General Conference UNESCO, welcomed the successful chairmanship of Azerbaijan in the Non-Aligned Movement and congratulated our country on this occasion. Speaking about the important role of NAM in the international politics, A.Cengizer briefed regarding the ongoing process to the Draft amendment to Article V of UNESCO Constitution and answered the questions of the participants.
A. Gojayev presented the Annual report on the activity of Azerbaijan as a Chair of the Non-Aligned Movement and informed about the work done.
Then he underlined that under the Chair of Azerbaijan several online meetings were organized with the aim to mobilize all countries to eliminate the negative impact of the COVID-19 pandemic on our lives. He also noted that a special session of the UN General Assembly will be convened in this regard.
A. Gojayev also informed about the statement of our country as the Chair of the Non-Aligned Movement at the 210th session of the UNESCO Executive Board to be held in December.
It was emphasized that NAM has historically played a key role in strengthening international peace and security in accordance with the Bandung Principles, and that the Movement has always called for the promotion of a culture of peace. The importance of the UNESCO Convention on the Protection and Promotion of the Diversity of Cultural Expressions was also highlighted.
The member states expressed their readiness to cooperate with UNESCO to promote the principles enshrined in the Universal Declaration in order to strengthen the measures taken in the field of cultural diversity, emphasizing the importance of the 1954 Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict and its two Additional Protocols. States that have not yet ratified were invited to ratify them.
In addition, the NAM states expressed their commitment to the 2003 Convention for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage as an important contribution to the international community in the field of intangible cultural heritage.
Moreover, the Global Education Coalition, initiated by UNESCO to ensure the sustainability of the educational process in countries during the COVID-19 pandemic, was welcomed and supported.
At the end of the plenary meeting, the representative of Azerbaijan N.Omarov gave a comprehensive information about the last military aggression of Armenia against Azerbaijan, as the result of what the civilians including children and elderly were killed, many civilians have been hospitalized with the serious injuries, a great number of the civilian infrastructures were damaged and became unserviceable. It was underlined that by doing so, Armenia blatantly violated its obligations under the international humanitarian law, including the 1949 Geneva Conventions and its Additional Protocols. At the same time, he reported on the acts of vandalism against the cultural and religious heritage of Azerbaijan in the lands that were under the Armenian occupation over the past three decades.