Azərbaycan Respublikasının Fransadakı səfirliyi və UNESCO yanında Daimi Nümayəndəliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Parisdə yerləşən Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində Xocalı soyqırımının 29-cu ildönümü ilə əlaqədar anım tədbiri keçirilmişdir.
Anım tədbirində ölkəmizin Fransadakı səfiri Rəhman Mustafayev, UNESCO yanında daimi nümayəndəsi Elman Abdullayev və Fransa-Azərbaycan Dialoqu Assosiasiyasının vitse-prezidenti Loran Pultye dü Mesnil çıxış etmişdirlər.
Xocalı faciəsi qurbanlarının və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını fəda etmiş şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilmişdir.
Sonra Xocalıda törədilən soyqırımı haqqında ətraflı məlumat verilmiş, erməni silahlı qüvvələrinin bir gecədə 613 mülki şəxsi amansızcasına qətlə yetirdiyi bildirilmişdir. Qeyd olunmuşdur ki, bu il Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi əvvəlki illərdən fərqli şəkildə anılır. Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusu erməni işğalına son qoyaraq tariximizdə yeni şanlı səhifə açdı və Vətən uğrunda canlarını fəda etmiş igid Azərbaycan oğullarının, eləcə də Xocalı soyqırımı qurbanlarının qanını yerdə qoymadı.
Çıxış edənlər erməni silahlı qüvvələrinin həmin qorxunc gecədə mülki azərbaycanlı əhaliyə qarşı törətdiyi amansızlıqlardan danışmışdırlar. Erməni millətçilərinin tərəfindən törədilən qırğınların gizlədilməsi məqsədilə xaricdəki erməni diasporunun üzvlərinin yaşadıqları ölkələrdə media nümayəndələrinə təhdid etdikləri və onlara təzyiq göstərdikləri qeyd olunmuşdur. Vurğulanmışdır ki, bütün maneələrə baxmayaraq, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2008-ci ildən həyata keçirilən “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində beynəlxalq ictimaiyyət, o cümlədən bir çox ölkələrin parlamentləri Xocalı faciəsini soyqırımı kimi tanımışdır.
Erməni millətçiləri Azərbaycan reallıqlarını gizlətməyə çalışsalar da, onların mülki əhalini amansızlıqla qətlə yetirməsi faktı Azərbaycan diplomatları və diasporunun üzvlər tərəfindən də beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılır.
Tədbirdə Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibədəki Zəfərindən də söz açılmış, Prezident İlham Əliyevin fevralın 26-da xarici jurnalistlər üçün keçirtdiyi mətbuat konfransında Azərbaycanın mövqeyini bir daha diqqətə çatdırdığı bildirilmişdir.
Sonra iştirakçılar Xocalı qətliamına həsr edilmiş fotosərgi ilə tanış olmuş, Mədəniyyət Mərkəzində Xocalı qurbanlarının xatirəsinə yaradılmış guşədə soyqırımını əks etdirən kitablar, broşürlər və DVD-lər tədbir iştirakçılarına paylanılmışdır.
Daha Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə həsr edilmiş konsert keçirilmiş, musiqiçi və müğənnilərin – Etibar Əsədli (piano), Ağarəhim Quliyev (fleyta), Səidə Zülfüqarova (piano), Alisso Zubritski (piano), Yoann Piazza (piano), Səddam Novruzbəyov (tütək, balaban) Viktoriya Kalevatyx-Mustafabəyli (mezzo-soprano), Timur Abdikeyev (bariton), Fabris di Falko (tenor) və Kandis Albardyenin (soprano) ifasında Azərbaycan, türk və Avropa klassik bəstəkarlarının musiqiləri ifa edilmişdir.

Victims of Khojaly genocide were commemorated in France
A commemorative event on the 29th anniversary of the Khojaly genocide was held at the Azerbaijan Cultural Center in Paris jointly organized by the Embassy of the Republic of Azerbaijan to France and the Permanent Delegation of Azerbaijan to UNESCO.
Ambassador of Azerbaijan to France Rahman Mustafayev, Permanent Delegate to UNESCO Elman Abdullayev and Vice-President of the France-Azerbaijan Dialogue Association Laurent Pultier du Mesnil spoke at the event.
The memory of the victims of the Khojaly tragedy and our martyrs who sacrificed their lives for the territorial integrity of Azerbaijan was commemorated with a minute of silence.
Then, detailed information was given about the Khojaly genocide, stating that 613 civilians were brutally killed by the Armenian armed forces in one night. It was noted that this year the memory of the victims of the Khojaly genocide is commemorated differently from previous years. The brave Azerbaijani Army under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev opened a new glorious page in our history by ending the Armenian occupation.
Speakers spoke about the atrocities committed by the Armenian armed forces against the Azerbaijani civilian population on that terrible night. It was emphasized that members of the Armenian Diaspora abroad threatened and pressured members of the media in their countries in order to cover up the massacres committed by the Armenian nationalists.
Nevertheless, despite all obstacles, "Justice for Khojaly!" campaign, initiated by the Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva, has been implemented since 2008. As a part of the international campaign, the international community, including the parliaments of many countries, recognized the Khojaly tragedy as genocide.
Although Armenian nationalists try to hide the realities of Azerbaijan, the fact that Armenians brutally killed civilians is communicated to the international community by Azerbaijani diplomats and members of the diaspora.
The event also touched upon Azerbaijan's Victory in the 44-day Patriotic War, and noted that President Ilham Aliyev reiterated Azerbaijan's position at a press conference for foreign journalists on February 26.
Afterwards the participants got acquainted with the photo exhibition dedicated to the Khojaly massacre, books, brochures and DVDs reflecting the genocide were distributed to the participants.
Later a concert dedicated to the memory of the victims of the Khojaly genocide was held. Etibar Asadli (piano), Agharahim Guliyev (flute), Saida Zulfugarova (piano), Alisso Zubritski (piano), Yoann Piazza (piano), Saddam Novruzbayov (balaban), Victoria Calevatych-Mustafabayli (mezzo-soprano), Timur Abdikeyev (baritone), Fabrice di Falco (tenor) and Candice Albardien (soprano) performed music by Azerbaijani, Turkish and European classical composers.