Qoşulmama Hərəkatının UNESCO yanında qrupunun növbəti plenar iclası keçirilmişdir
Azərbaycanın sədrlik etdiyi Qoşulmama Hərəkatının UNESCO yanında qrupunun onlayn formatda növbəti plenar iclası keçirilmişdir.
İclasda UNESCO-nun Baş direktorunun Sosial və İnsan Elmləri üzrə müavini Qabriela Ramos, eləcə də qurum yanındakı daimi nümayəndəliklərin rəhbərləri iştirak etmişdirlər.
Azərbaycanın UNESCO yanında daimi nümayəndəsi səfir Elman Abdullayev tədbiri açaraq iclasın gündəliyini təqdim etmişdir.
Gündəlik qəbul edildikdən sonra UNESCO-nun Baş direktorunun müavini Qabriela Ramos Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına uğurla sədrlik etdiyini bildirmiş və bununla bağlı öz təbriklərini çatdırmışdır. O, Qoşulmama Hərəkatının beynəlxalq siyasətdəki mühüm rolundan söz açmışdır.
Post-pandemiya dövründə dünyanı daha yaxşı bərpa etmək üçün mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqinin vacibliyinə toxunan Qabriela Ramos mövzu ilə bağlı fikirlərini bölüşmüş, xalqlar arasında qeyri-səmimi münasibətlərin hökm sürdüyü dünyada COVID-19 pandemiyası səbəbindən ayrı-seçkilik hallarının daha da kəskinləşdiyini bildirmişdir.
Azərbaycanın UNESCO yanında daimi nümayəndəsi Elman Abdullayev ölkəmizin Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi dövründə fəaliyyəti ilə bağlı hesabatı təqdim etmiş, həyata keçirilmiş işlər barədə məlumat vermişdir.
Daimi nümayəndə Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə təşkilatın Təmas Qrupunun “COVID-19-a qarşı birlikdəyik” mövzusunda keçirdiyi Zirvə görüşündən söz açmışdır.
“Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev COVID-19 əleyhinə peyvəndlərin qlobal miqyasda ədalətsiz və qeyri-bərabər bölüşdürülməsi faktına diqqət çəkərək, Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi Azərbaycanın bu məsələyə laqeyd qalmayacağını bildirib”, – deyə E.Abdullayev vurğulamışdır. O, diqqətə çatdırmışdır ki, Cenevrədə İnsan Hüquqları Şurasının 46-cı sessiyası çərçivəsində Qoşulmama Hərəkatının sədri qismində ölkəmiz tərəfindən qətnamə layihəsi irəli sürülmüşdür. Azərbaycanın layihəsinin Ekvador tərəfindən irəli sürülmüş layihə ilə oxşar olduğundan, iki layihə birləşdirilərək İnsan Hüquqları Şurasının katibliyinə təqdim edilmiş və qəbul olunmuşdur.
Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi dövründə ölkəmizin öz prioritetlərini və fəaliyyətini tarixi Bandunq Prinsipləri üzərində qurduğunu, bütün ölkələrin suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə hörmət, dövlətlərin daxili işlərinə qarışmamaq, qarşılıqlı maraqların qorunması və əməkdaşlığın təşviqi kimi prinsipləri ehtiva edən Bandunq Prinsiplərinin Azərbaycanın xarici siyasətinin təməl prinsipləri ilə üst-üstə düşdüyünü bildirmişdir.
Ölkəmizin müxtəlif ölkələrdə yoxsulluğun azaldılması, elm, təhsil, mədəniyyət, səhiyyə, informasiya texnologiyalarının inkişafı sahələrində həyata keçirdiyi layihələr haqqında məlumat verilmiş, Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərin vətəndaşlarına ölkəmizin ali məktəblərində təhsil almaq məqsədilə təqaüdlər təklif etdiyi diqqətə çatdırılmışdır. Bundan əlavə, ölkəmizin sədrliyi ilə keçirilmiş onlayn görüşlər, COVID-19 pandemiyasına qarşı birgə mübarizədə dünya ölkələrinin səfərbər olması, BMT Baş Assambleyasının bununla bağlı xüsusi sessiyasının çağırılması məsələləri müzakirə edilmişdir.
E.Abdullayev UNESCO İcraiyyə Şurasının apreldə keçiriləcək 211-ci sessiyasında təqdim ediləcək Qoşulmama Hərəkatının UNESCO yanındakı qrupunun üzvləri ilə razılaşdırılmış birgə bəyanat haqqında da məlumat vermiş, QH-nın beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin Bandunq Prinsiplərinə uyğun olaraq möhkəmləndirilməsində əsas rol oynadığını, Hərəkatın daim sülh mədəniyyətinin təşviqinə dair çağırışlar etdiyini söyləmişdir.
Sonda isə 24 aprel – Qoşulmama Hərəkatı (Multilateralizm) Gününün qeyd edilməsinə dair fikir mübadiləsi aparılmışdır.

The next plenary meeting of the Non-Aligned Movement/UNESCO Chapter was held on 30th of March
The next plenary meeting of the Non-Aligned Movement/UNESCO chapter, chaired by Azerbaijan, was held in online format. The Assistant Director-General for the Social and Human Sciences of UNESCO Gabriela Ramos, as well as the heads of Permanent Delegations and representatives of the UNESCO Secretariat attended the meeting.
Permanent Delegate of Azerbaijan to UNESCO, Ambassador Elman Abdullayev, opened the meeting and presented its Agenda.
After the adoption of the Agenda, Assistant Director-General Ms. Ramos noted the successful chairmanship of Azerbaijan in the Non-Aligned Movement and conveyed her sincere congratulations. She spoke about the important role of NAM at the international arena.
Touching on the importance of promoting intercultural dialogue to build the better world in the post-pandemic era, ADG/SHS shared her views on the topic, noting that discrimination is exacerbated by COVID-19 in a world dominated by insincere relations between nations.
Afterwatds Ambassador Abdullayev presented a report on the activities of our country during its chairmanship in the Non-Aligned Movement and informed about the work done.
The Permanent Delegate spoke about the Online Summit level Meeting of the NAM Contact Group in response to COVID-19, under the theme of “United against COVID-19 pandemic”, held on 4 May 2020 at the initiative of President Ilham Aliyev.
"Drawing attention to the fact of unfair and unequal distribution of vaccines against COVID-19 on a global scale, President of Azerbaijan Ilham Aliyev said that as Chair of the Non-Aligned Movement, Azerbaijan will not be indifferent to this issue," Abdullayev said. He noted that within the 46th session of the Human Rights Council in Geneva, our country, as the Chair of the Movement, proposed a draft resolution. As the Azerbaijani project was similar to the one proposed by Ecuador, the two projects were combined and submitted to the Secretariat of the Human Rights Council and adopted.
Then Ambassador stated that during its chairmanship, our country based its priorities and activities on the historic Bandung Principles, respecting the sovereignty and territorial integrity of all countries, non-interference in internal affairs, protection of mutual interests and promotion of cooperation.
The comprehesive information was provided on the projects implemented by our country in the fields of poverty reduction, science, education, culture, health, development of information technologies, and the fact that Azerbaijan offers scholarships to citizens of the members of the Non-Aligned Movement to study at the various universities in our country.
In addition, there were discussed the online meetings chaired by Azerbaijan, the mobilization of countries in the joint fight against the COVID-19 pandemic, the convening of a special session of the UN General Assembly in this regard and etc.
E.Abdullayev also informed about the joint statement agreed with the members of the Movement/UNESCO Chapter to be presented at the 211th session of the UNESCO Executive Board in April, noting that NAM plays a key role in strengthening international peace and security in accordance with the Bandung Principles.
At the end, there was an exchange of views on the celebration of April 24 – the Day of Non-Aligned Movement (Multilateralism). The plenary session continued with discussions and successfully concluded its work.