Azərbaycanın nümayəndə heyəti UNESCO-nun 2005-ci il Konvensiyasının Tərəflərinin Konfransının 8-ci sessiyasında iştirak etmişdir
UNESCO-nun Mədəni Özünüifadə Müxtəlifliyinin Qorunması və Təşviqi üzrə 2005-ci il Konvensiyasının Tərəflərinin Konfransının 8-ci sessiyası 1-4 iyun 2021-ci il tarixlərində ilk dəfə olaraq virtual formatda baş tutmuşdur.
Sözügedən Sessiyada ölkəmiz Mədəniyyət Nazirliyinin və AR-in UNESCO yanında Daimi Nümayəndəliyin nümayəndələri ilə təmsil olunmuşdur.
Sessiyanın açılış günündə Azərbaycanın sədrlik etdiyi Qoşulmama Hərəkatının UNESCO yanında qrupunun bəyanatı səsləndirilmişdir.
Bəyanat UNESCO-dakı Daimi Nümayəndəliyimizin diplomatı Nigar Qurbanova tərəfindən təqdim edilmişdir. Bildirilmişdir ki, Qoşulmama Hərəkatı ölkələri UNESCO tərəfindən beynəlxalq ictimaiyyətə böyük töhfə olan Mədəni Özünüifadə Müxtəlifliyinin Qorunması və Təşviqi Konvensiyasının vacibliyini təsdiqləyir.
QH-na üzv dövlətlər UNESCO-nun Baş Konfransının 2001-ci il noyabrın 2-də keçirilmiş 31-ci iclasında qəbul edilmiş Mədəni Müxtəliflik üzrə Ümumdünya Bəyannaməsində və Fəaliyyət Planında yer alan müddəaların yerinə yetirilməsinə sadiqliklərini ifadə edirlər. Üzv dövlətlər Mədəni Müxtəliflik naminə həyata keçirilmiş fəaliyyətlərin sinerjisini artırmaq məqsədilə UNESCO-nun Ümumdünya Bəyannaməsi və Fəaliyyət Planında təsbit olunmuş prinsiplərin təbliğində Birləşmiş Millətlər Sistemini UNESCO ilə əməkdaşlıq etməyə dəvət edirlər.
2005-ci il Konvensiyasının preambulasında göstərildiyi kimi “Mədəni özünüifadəni inkişaf etdirən, eləcə də yeniləyən və bütövlükdə cəmiyyətin inkişafı naminə mədəniyyətin inkişafında iştirak edənlərin rolunu artıran mədəni qarşılıqlı fəaliyyət və yaradıcılığın əsas rolu”nu vurğulayan N.Qurbanova bildirmişdir ki, Qoşulmama Hərəkatı UNESCO-nun bütün üzvlərini nəsildən-nəslə keçə bilən və sülh, tolerantlıq, birgəyaşayış, insan hüquqlarına hörmət vasitəsi kimi dövlətlərin mədəni özünüifadəsinin etibarlılığının təmin edilməsi və xalqların kimliyi və mədəni müxtəlifliyinin təşviqi üçün dialoqa dəvət edir.
Vurğulanmışdır ki, QH üzvləri UNESCO Katibliyinin Beynəlxalq Mədəni Müxtəliflik Fondunun səmərəli icrasını təmin etməyə, 2005-ci il Konvensiyasının və incəsənət nümayəndələrinin statusuna dair 1980-ci il Tövsiyəsinin icrası və monitorinqində sinerjini gücləndirməyə, mədəniyyət sahəsində fəaliyyətləri inkişaf etdirməyə, münaqişədən sonrakı yenidənqurma və barış proseslərinin əsas elementləri olaraq yaradıcılığı və mədəni həyatın canlandırılmasını, rəqəmsal mühitdə mədəni özünüifadə müxtəlifliyini təşviq etmək üçün milli yol xəritələrinin statusunu, eləcə də mədəniyyət sahəsində gender bərabərliyini inkişaf etdirməyə, xüsusən inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətlərində potensial yaradıcılıq və bilik-bacarıqların bölüşdürülməsi imkanlarını artırmağa yönəlmiş fəaliyyətləri təqdir edir.
BMT Baş Assambleyasında elan edilmiş “Davamlı inkişaf üçün Beynəlxalq Yaradıcı İqtisadiyyat İli” çərçivəsində Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlər ədalətli əməkhaqqı, sosial təhlükəsizlik və iqtisadi müdafiə sistemləri, eləcə də rəqəmsallaşdırmanın faydalarının ədalətli bölüşdürülməsi ilə bağlı ictimaiyyətin məlumatlandırılmasının vacibliyini vurğulayıblar. Beynəlxalq İlin yaradıcı ekosisteminin dayanıqlığı və davamlılığının inkişafı üçün zəmin yaratdığı diqqətə çatdırılmışdır.
“Bu kontekstdə QH üzvləri Mədəni Özünüifadə Müxtəlifliyinin Qorunması və Təşviqi üzrə Hökumətlərarası Komitənin mühüm rol oynadığını vurğulayır”, – deyə bəyanatın sonunda bildirilmişdir.
Bundan əlavə, açılış günündə çıxış edərək, AR-in Mədəniyyət Nazirliyinin Beynəlxalq əməkdaşlıq və innovativ inkişaf şöbəsinin beynəlxalq layihələr və innovasiyalar sektorunun müdiri Ramil Abbəkirov bildirmişdir ki, Azərbaycan 2010-cu ildən                           UNESCO-nun Mədəni Özünüifadə və Müxtəlifliyin Qorunması və Təşviqi üzrə 2005-ci il Konvensiyasına qoşulub. Həmin ildən etibarən ölkədə mədəniyyət sahəsində bütün hüquqi və mədəniyyət siyasəti sənədlərində bu Konvensiyanın müddəalarının tətbiq edilməsi təmin edilir. Müxtəlif proqramlar və “Bakı Prosesi” kimi qlobal təşəbbüslər sayəsində bu sahədə uğurlar əldə edilib.
Bununla yanaşı bildirilmişdir ki, yaradıcı sənayenin inkişafı ölkəmizin iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi sahəsində strateji istiqamətlərdəndir. Prezident İlham Əliyevin 2021-ci ilin fevralında imzaladığı müvafiq Sərəncamı ilə yaradıcı sənayelər Azərbaycanın Strateji Prioritetləri çərçivəsində hazırlanan 2025-ci il Strateji Yol Xəritəsinə daxil edilib. Ölkə əhalisinin yaradıcı sənayelər haqqında məlumatlılığını artırmaq, eləcə də yerli istehsalın, yaradıcı məhsulların və xidmətlərin yayılması və ixracının təşviqi məqsədilə 2019-cu ildə “Kreativ Azərbaycan” adlı xüsusi portal yaradılıb.
“Bizim üçün son bir il böyük dəyişikliklər ilə yadda qalıb. 2020-ci ildə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa edilib, işğala son qoyulub. Nəhayət, inamla deyə bilərik ki, 2005-ci il Konvensiyası ölkəmizin bütün ərazisində həyata keçiriləcək. İşğal illərində bütün şəhər və kəndlərimizin tamamilə yerlə-yeksan edilməsinə baxmayaraq, ruhdan düşməmişik. Onlara yeni həyat verərək canlandıracağıq. Azərbaycan bu yerlərə yenidən qayıtmaq, həyat gətirmək və mədəni həyatı dirçəltmək üçün əlindən gələni edir”, – deyə R.Abbəkirov söyləmişdir.
Daha sonra Daimi Nümayəndəlik tərəfindən müxtəlif bəndlərin müzakirəsində aktiv iştirak edilmiş, “Kreativ Azərbaycan” portalı, ResiliArt Hərəkatı, kreativ layihələr, Katibliyin 2019-2021-ci illərdəki fəaliyyətində Azərbaycanın iştirakı kimi məsələlərə dair ölkəmizin mövqeyini təqdim edilmişdir.
Sessiyanın sonuncu günündə Konvensiyasının Hökumətlərarası Komitəsinin 2021-ci ildə mandatı bitən ölkələrin yerinə yeni üzvlər seçilmişdir – Norveç, Fransa, Gürcüstan, Serbiya, Kuba, Yamayka, Banqladeş, Vyetnam, Burundi, Madaqaskar, BƏƏ və Fələstin.

Azerbaijani delegation attended the 8th session of the Conference of Parties to the UNESCO 2005 Convention
The 8th session of the Conference of the Parties to the 2005 UNESCO Convention for the Protection and Promotion of the Diversity of Cultural Expressions took place on 1-4 June 2021 for the first time in a virtual format.
At the session, our country was represented by the representatives of the Ministry of Culture and the Permanent Delegation of the Republic of Azerbaijan to UNESCO.
During the session, 14 items on the creative industry were discussed and relevant decisions were made.
On the opening day of the session, a statement was made on behalf of the Non-Aligned Movement/UNESCO Chapter, chaired by Azerbaijan.
The statement was delivered by Nigar Gurbanova, a diplomat of the Permanent Delegation of Azerbaijan to UNESCO. It was noted that the countries of the Non-Aligned Movement  reaffirm the importance of the Convention on the Protection and Promotion of the Diversity of Cultural Expressions by UNESCO, as a major contribution to the international community.
The NAM declares its commitment with the implementation of the provisions included in the UNESCO Universal Declaration on Cultural Diversity and its Action Plan, adopted on 02 November 2001 by the General Conference of UNESCO during its 31st meeting, in which States invited the United Nations System to cooperate with UNESCO in the promotion of the principles enshrined in the UNESCO Universal Declaration and its Action Plan, with a view to enhancing the synergy of actions adopted in favor of cultural diversity.
1. Gurbanova said that “Emphasizing the vital role of cultural interaction and creativity, which nurture and renew cultural expressions and enhance the role played by those involved in the development of culture for the progress of society at large”, as indicated under the preamble of the 2005 Convention, the NAM invites all Members of UNESCO to engage into dialogue to ensure the validity of the cultural manifestations of States, capable of being transmitted from one generation to another, and as an instrument for peace, tolerance, coexistence, respect for human rights and the promotion of the identity and cultural diversity of the peoples.
It was noted that the members of NAM commend the activities of the Secretariat directed to ensure the effective implementation of the International Fund for Cultural Diversity, to strengthen synergies in the implementation and monitoring of the 2005 Convention  and the 1980 Recommendation concerning the Status of the Artist, to promote the preferential treatment in the field of culture, to foster the creativity and the revitalization of cultural life as key elements in post-conflict reconstruction and reconciliation processes, to develop the status of national roadmaps for promoting the diversity of cultural expressions in the digital environment, to advance the gender equality in cultural industries, to raise capacity-building and knowledge-sharing activities particularly in Small Island Developing States.
In the International Year of Creative Economy for Sustainable Development declared by the General Assembly of the United Nations, NAM wishes to stress the importance of the public awareness to advocate for equitable remuneration, social security and economic protection systems, and equitable sharing of the benefits of the digital transition so that the International Year may lay the groundwork for continued improvement in the resilience and sustainability of the creative ecosystem.
“On this subject, the NAM stresses the essential role that the Intergovernmental Committee for the Protection and Promotion of the Diversity of Cultural Expressions can play”, – the Statement was concluded.
In addition, speaking on the opening day, Ramil Abbakirov, Head of the International Projects and Innovations Sector of the International Cooperation and Innovative Development Department of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, said that since its accession to the Convention in 2010 Azerbaijan has mainstreamed the principles of the 2005 Convention in all its major legal and policy documents in the field of culture. Through different local programs and such global initiatives as, for example, “Baku Process” we continue to bring the positive change in this field.
At the same time, it was noted that the development of creative industries is one of strategic directions in the diversification of economy of Azerbaijan. Creative Industries are included in the 2025 Strategic Roadmap within the Strategic Priorities of Azerbaijan, accepted by the presidential decree of February 2021. A specific Strategy Paper and Action Plan are being developed jointly by the Ministry of Culture and Ministry of Economy of Azerbaijan aiming to unleash the potential of creative industries and their huge positive effect on other fields.
In order to increase public awareness on creative industries and promote local production, dissemination and export of the creative products and services, a specific programme called “Creative Azerbaijan” was established in 2019.
“For us, the last year has been marked by great changes. Azerbaijan finally restored it territorial integrity in 2020. Finally, we can say with confidence that the 2005 Convention will be implemented throughout the country. Despite the fact that all our cities and villages were completely destroyed during the years of occupation, we have not lost heart. We will revive them by giving them new life. Azerbaijan is doing its best to return to these places, bring life and revive cultural life”, – Abbakirov said.
Afterwards, the Permanent Delegation took an active part in the deliberations on various items and presented the position of our country on issues such as the "Creative Azerbaijan" portal, ResiliArt Movement, creative projects, Azerbaijan's participation in the activities of the Secretariat in 2019-2021 and etc.
On the last day of the session, new members of the Intergovernmental Committee of the Convention were elected to replace the countries whose mandates expire in 2021 – Norway, France, Georgia, Serbia, Cuba, Jamaica, Bangladesh, Viet Nam, Burundi, Madagascar, the UAE and Palestine.