Parisdə Milli Musiqi Günü qeyd edilib
Azərbaycanın UNESCO yanında Daimi Nümayəndəliyinin təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə               18 sentyabr – Milli Musiqi Günü Paris şəhərində qeyd edilib. Sentyabrın 18-i həm də dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəyovun anadan olmasının 136-cı ildönümüdür.
Parisdəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində təşkil olunmuş virtual konsertdə Şərqdə ilk operanın banisi Üzeyir Hacıbəyovun musiqiləri səsləndirilib.
Azərbaycan Dövlət Himni ilə başlayan virtual konsertdə pianoçu Etibar Əsədli böyük bəstəkarın “Arşın mal alan” operettasından “Qızların xoru”-nu, “Arazbarı” və “O olmasın, bu olsun” operettasından musiqiləri, həmçinin böyük mütəfəkkir və şair Nizami Gəncəvinin poemalardındakı obrazlara uyğun olaraq bəstələnən “Sənsiz” və “Sevgili canan” əsərlərini pianoda ifa edib.
Böyük bəstəkar və musiqi nəzəriyyəçisi kimi tanınan Üzeyir Hacıbəyov ölkəmizdə musiqini tədris etməyə, klassik və xalq musiqisini öyrənərək bədii xüsusiyyətlərini meydana çıxartmağa, müxtəlif musiqi kollektivlərini yaratmağa nail olmuşdur.
Xatırladaq ki, Maestro Niyazı Üzeyir Hacıbəyovun vəfatından sonra hər il onun doğum günündə konsertlər təşkil etməklə bayram kimi qeyd edilməsi ənənəsinin əsasını qoymuşdur.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin Fərmanı ilə Üzeyir Hacıbəyovun anadan olduğu gün – 18 sentyabrı tarixi Milli Musiqi Günüdür.
Sözügedən konsert Daimi Nümayəndəliyin rəsmi «Youtube» səhifəsində yerləşdirilib və UNESCO yanında akkreditə olunmuş bütün ölkələrin Daimi Nümayəndəlikləri ilə paylaşılıb.

National Music Day was celebrated in Paris
September 18 – National Music Day was celebrated in Paris on the initiative and organization of the Permanent Delegation of Azerbaijan to UNESCO. September 18 is also the 136th anniversary of the great composer Uzeyir Hajibeyov.
The virtual concert organized at the Azerbaijan Cultural Center in Paris featured the music of Uzeyir Hajibeyov, the founder of the first opera in the East.
At the virtual concert, which began with the National Anthem of Azerbaijan, pianist Etibar Asadli performed "Girls' Choir" from the operetta "Arshin mal alan", "Arazbari", music from the operetta "O olmasin bu olsun" (lit. “If not that one, then this one”), as well as the masterpieces “Sənsiz” (lit. "Without You") and “Sevgili canan” (lit. "Beloved") from the poems of the great thinker and poet Nizami Ganjavi.
Known as a great composer and music theorist, Uzeyir Hajibeyov managed to teach music in our country, to study classical and folk music, to reveal its artistic features, to create various music groups.
It should be noted that Maestro Niyazi laid the foundation of the tradition of celebrating Uzeyir Hajibeyov's birthday by organizing concerts every year after his death.
By the Decree of the National leader Heydar Aliyev, Uzeyir Hajibeyov's birthday – September 18 is the National Music Day in Azerbaijan.
The concert was posted on the official YouTube page of the Permanent Delegation and shared with the Permanent Delegations of all countries accredited to UNESCO.