UNESCO-nun İcraiyyə Şurasının 212-ci sessiyasında Azərbaycanın sədrlik etdiyi Qoşulmama Hərəkatının qurum yanındakı Qrupunun bəyanatı təqdim olunub
“Qoşulmama Hərəkatı (QH) yarandığı gündən Bandunq prinsiplərinə uyğun olaraq beynəlxalq sülhün və təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsində əsas rol oynayır. Beynəlxalq sistemin bu gün üzləşdiyi ciddi çətinlikləri nəzərə alaraq, QH suveren dövlətlərə qarşı Birtərəfli Məcburi Tədbirlərin tətbiqini qınayır. Qoşulmama Hərəkatı, dövlətlərin suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə hörmət, daxili işlərə qarışmamaq, xarici işğal altında olan xalqların öz müqəddəratını təyin etmək hüququna riayət etməklə çoxtərəfli münasibətlər naminə müstəmləkə hakimiyyəti, zorakılığın qarşısının alınmasının təşviqi kimi beynəlxalq hüquq, eləcə də BMT Nizamnaməsində təsbit edilən beynəlxalq münasibətlər prinsiplərinin gücləndirilməsini müdafiə etməyə davam edəcək”, – UNESCO-nun İcraiyyə Şurasının 212-ci sessiyası çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının qurumdakı daimi nümayəndəsi, səfir Elman Abdullayev Azərbaycanın sədrlik etdiyi Qoşulmama Hərəkatının UNESCO yanındakı qrupunun adından təqdim etdiyi bəyanatda deyib.
O bildirib ki, Qoşulmama Hərəkatının sədri, Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə 2020-ci ilin dekabrın 3 və 4-də COVID-19 pandemiyasına cavab olaraq təşkil edilmiş BMT Baş Assambleyasının Xüsusi Sessiyası da daxil olmaqla, QH qlobal miqyaslı mühüm tədbirlərin təşəbbüskarı kimi çıxış etdiyi çoxtərəfli əməkdaşlığın tərəfdarıdır və UNESCO-nun fəaliyyət sahələrində COVID-19 pandemiyasının mənfi təsirlərini aradan qaldırmaq səylərini alqışlayır.
Bundan əlavə, vurğulanıb ki, QH dövlətləri və digər maraqlı tərəfləri təhlükəsiz, keyfiyyətli, səmərəli, təsirli, əlçatan və əlverişli COVID-19 peyvəndlərinin ədalətli, şəffaf, bərabər, səmərəli, universal və vaxtında əldə edilməsini və paylanmasını və beynəlxalq əməkdaşlığı təmin etmək üçün müvafiq tədbirlər görməyə çağırır. Qoşulmama Hərəkatı məktəblərin təhlükəsiz şəkildə yenidən açılması üçün UNESCO və Qlobal Təhsil Koalisiyası tərəfdaşlarının fəaliyyətini habelə bütün şagirdləri məktəbə qaytarmağa və müəllimləri öyrənmədə yaranmış boşluqları həll etməyə və rəqəmsal texnologiyanı tədrisə tətbiq etməyə hazırlamağa kömək edən "Missiya: Təhsilin bərpası 2021" çərçivəsində UNESCO-nun qüvvələri birləşdirməsini yüksək qiymətləndirir.
QH-nın üzv dövlətləri Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin keyfiyyətli təhsil üzrə 4-cü bəndi və davamlı inkişaf üçün dinc və əhatəli cəmiyyətlərin təşviqinə dair 16-cı bəndi, xüsusilə də zorakılığın qarşısının alınması, cinayətkarlıq və terrorizmə qarşı mübarizə üzrə milli təsisatların möhkəmləndirilməsinə dair 16A bəndinə uyğun olaraq UNESCO-nun təhsil vasitəsilə Şiddətli Ekstremizmin qarşısının alınması istiqamətindəki səylərini alqışlayır.
Qoşulmama Hərəkatı insan hüquqlarının və əsas azadlıqların ciddi şəkildə pozulmasını təşkil edən və bərabər imkanlara mane olan hər cür irqçilik, irqi ayrı-seçkilik, ksenofobiya, birtərəfli məcburiyyət tədbirləri və hər cür dözümsüzlüyü qınadığını bir daha təsdiqləyir.
Səfir vurğulayıb ki, QH 1954-cü il Haaqa Konvensiyasının və Protokollarının prinsiplərinə uyğun olaraq, üzv dövlətlərin ərazilərində yerləşən bütün mədəni mülkiyyətin qorunması və silahlı münaqişə vəziyyətində mədəni sərvətlərin işğal olunmuş ərazilərdən çıxarılmasının qarşısını almaq öhdəliyini bir daha təkrarlayır.
Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlər Mədəni sərvətlərin qorunmasına dair 1970-ci il Konvensiyasının BMT-nin üzv dövlətləri tərəfindən mədəni mülkiyyətin qanunsuz idxalı, ixracı və onun tranzitinin qadağan edilməsi və qarşısının alınması vasitələri haqqında Konvensiyanın müddəalarının yerinə yetirilməməsi problemi ilə əlaqədar ciddi narahatlığını ifadə edir və UNESCO-nun Katibliyini 1970-ci il UNESCO Konvensiyasına və BMT Təhlükəsizlik Şurasının 2199 (2015), 2347 (2017) saylı qətnamələrinə və Baş Assambleyasının 73/130 saylı qətnaməsinə uyğun olaraq, dövlətlərin milli irsi və kimliyinə qarşı qanunsuz cinayətləri sərt pisləmək üçün onların səsinə qoşulmağa çağırır.
Həmçinin, QH UNESCO-nun qeyri-maddi mədəni irsin qorunmasına dair beynəlxalq ictimaiyyətə mühüm töhfəsi olan “Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması” haqqındakı Konvensiyasına, eləcə də dövlətlərin nəsildən-nəslə ötürülən və sülhün, tolerantlığın, birgə yaşayışın, insan hüquqlarına hörmətin və xalqların kimliyinin və mədəni müxtəlifliyinin təşviqi vasitəsi kimi mədəni təzahürlərinin etibarlılığını təmin etməyə sadiqliyini bildirir.
Qoşulmama Hərəkatı Ümumdünya Mədəni Müxtəliflik Bəyannaməsi, Fəaliyyət Planı və Davamlı İnkişaf üzrə 2030 Gündəliyi çərçivəsində beynəlxalq ictimaiyyətə böyük bir töhfə olan UNESCO-nun “Mədəni özünüifadə müxtəlifliyinin qorunması və təşviqi haqqında” Konvensiyasının əhəmiyyətini bir daha təsdiqləyir.
QH UNESCO-nu Afrika və Gender Bərabərliyi mövzusunda qlobal prioritetlərini davam etdirməyə və inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətlərinə üstünlük verməyə çağırır.
Qoşulmama Hərəkatı beynəlxalq ictimaiyyəti İsrailə UNESCO Konvensiyaları da daxil olmaqla beynəlxalq qanunlar çərçivəsində öhdəliklərini xatırlatmağa çağırır. QH işğal altında olan ərəb ərazilərində ədalətin, təhsil və mədəni hüquqlar da daxil olmaqla  əsas hüquqların həyata keçirilməsinə, habelə paytaxtı Şərqi Qüds olan suveren və müstəqil Fələstin dövlətində Fələstin xalqının qanuni milli istəklərinin həyata keçirilməsinə çağırışını təkrarlayır.
Daimi Nümayəndə bildirdi ki, QH Haitinin Böyük Cənubunda 2000-dən çox insanın ölümünə səbəb olan dəhşətli zəlzələdən sonra Haiti xalqı ilə həmrəydir və zəlzələdən sonra şagirdlərin təhsillərini davam etdirə bilməsini təmin etmək üçün UNESCO-nu Haiti şəhərində təcili tədbirlər görməyə çağırır.
Sonda Qoşulmama Hərəkatının 60 illiyi münasibətilə Azərbaycan və Serbiya tərəfindən 2021-ci ilin 11-12 oktyabr tarixlərində Belqradda təşkil edilmiş Yüksək Səviyyəli Xatirə Toplantısı alqışlanıb.

The Statement of the NAM/UNESCO Chapter chaired by Azerbaijan was presented at the 212th Session of the UNESCO Executive Board
“Since its founding the NAM has played a fundamental role in strengthening international peace and security in accordance with the Bandung principles. Given the serious challenges that the international system faces today, NAM denounces the use Unilateral Cohersive Measures against sovereign nations. NAM will continue to advocate the strengthening of the principles of International Law as well as the principles of international relations enshrined in the UN Charter in favor of multilateralism in adherance to respect for the sovereignty, territorial unity and integrity of States, non-interference in internal affairs, the right to self-determination of peoples under foreign occupation”, – the Permanent Delegate of the Republic of Azerbaijan to UNESCO, Ambassador Elman Abdullayev, said in a Statement during the 212th session of the UNESCO Executive Board on behalf of the Non-Aligned Movement/UNESCO Chapter, chaired by Azerbaijan.
He said, that NAM also stands firm for multilateral cooperation, where it also acts as an initiator of important events of global scale, including the Special Session of the UN General Assembly in response to the COVID-19 pandemic convened on 3-4 December 2020 upon the initiative of the Chair of the Non-Aligned Movement H.E. Mr. Ilham Aliyev and welcomes UNESCO's efforts to eliminate the negative impacts of COVID-19 on its areas of activities.
In addition, it was noted that the NAM calls upon States and other relevant stakeholders to take appropriate measures to guarantee the fair, transparent, equitable, efficient, universal and timely access and distribution of safe, quality, efficacious, effective, accessible and affordable COVID-19 vaccines and to enable international cooperation.
NAM appreciates activities by UNESCO and its Global Education Coalition partners for the safe reopening of schools. NAM also welcomes joining forces by UNESCO under "Mission: Recovering Education 2021" to support governments in bringing all learners back to school and prepare teachers to address learning losses and incorporate digital technology in their teaching.
NAM Member States welcome the UNESCO's Preventing Violent Extremism (PVE) efforts that aligns with SDG 4 on quality education and SDG 16 on promoting peaceful and inclusive societies for sustainable development and in particular target 16.A on strengthening national institutions to prevent violence and combat crime and terrorism.
NAM reaffirms its condemnation of all forms of racism, racial discrimination, xenophobia, Unilateral Coercive Measures and any kind of related intolerance, which constitute serious violations of human rights and fundamental freedoms, as well as impede equal opportunity.
The Ambassador stressed that Non-Aligned Movement reiterates its commitment to protect all the cultural properties situated in the territories of its Member States and to prevent exportation of cultural property from occupied territory in the event of armed conflict, in accordance with the principles of the 1954 Hague Convention and its Protocols.
NAM Member States express their serious concern over the problem of non-implementation of provisions of the 1970 Convention on the Means of Prohibiting and Preventing the Illicit Import, Export and Transfer of Ownership of Cultural Properties by UN Member States and urge UNESCO’s Secretariat to join their Voices to denounce vigorously these illegal crimes against national heritages and identities of the States in accordance with the  Conventions mainly 1970 UNESCO Convention and UN Security Council Resolutions 2199 (2015), 2347 (2017), General Assembly Resolution 73/130.
The NAM also expresses its commitment to the Convention for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage of UNESCO, as an important contribution of the international community in favor of the protection of the intangible cultural heritage, to ensure the validity of the cultural manifestations of States, capable of being transmitted from one generation to another, and as an instrument for peace, tolerance, coexistence, respect for human rights and the promotion of the identity and cultural diversity of the peoples.
NAM reaffirms the importance of the Convention on the Protection and Promotion of the Diversity of Cultural Expressions by UNESCO, as a major contribution to the international community, within the framework of the Universal Declaration on Cultural Diversity, its Action Plan and the 2030 Agenda for Sustainable Development.
The Permanent Delegate expressed the solidarity of NAM with the Haitian people following the terrible earthquake that struck the Grand Sud of Haiti causing more than 2000 deaths. NAM calls upon UNESCO to take urgent actions in Haiti, in providing appropriate school structures to enable the affected students to continue their education.
At the end, the High-Level Commemorative Meeting organized by Azerbaijan and Serbia on October 11-12, 2021 in Belgrade on the occasion of the 60th anniversary of the Non-Aligned Movement was welcomed.