Zəfər bayramı – milli qürur və milli ləyaqət bayramıdır
Zəfər Günü tədbirində xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov, Azərbaycanın UNESCO üzrə Milli Komissiyanın Baş katibi Seymur Fətəliyev, Milli Məclisin deputatı Soltan Məmmədov, Türkiyənin UNESCO yanında daimi nümayəndəsi, UNESCO Baş Konfransının 40-cı sesiyasının prezidenti səfir Altay Cengizer, ölkəmizin qurumdakı daimi nümayəndəsi səfir Elman Abdullayev və Daimi Nümayəndəliyimizin diplomatları və əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbirdə xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov çıxış edərək 8 Noyabr - Zəfər Gününün xalqımızın milli qürur bayramı, xalqımızın qüdrətinin təntənəsi olduğunu deyib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Şuşa şəhərindəki çıxışında söylədiyi “Bu Zəfər bayramı, rəşadət bayramı, ədalət bayramı, milli qürur, milli ləyaqət bayramıdır” fikrini səsləndirib.
Bildirib ki, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli Ordumuzun 44 gün ərzində apardığı Vətən müharibəsində ərazi bütövlüyümüz bərpa edildi. Vətən müharibəsi dövründə qardaş Türkiyənin həmişə Azərbaycanın yanında olduğunu xatırladaraq, müharibənin ilk anlarından Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan, eləcə də dövlət və hökumət nümayəndələrinin, bütün türk xalqının ölkəmizə mənəvi dayaq göstərdiklərini, həmişə xalqımızın yanında olduqlarını deyib.
Azərbaycan torpaqlarının azadlığı uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin xatirəsini ehtiramla anıb. Azərbaycan və Türkiyəni “Zəfər Günü” münasibəti ilə təbrik edib.
Türkiyənin UNESCO yanında daimi nümayəndəsi, səfir Altay Cengizer bildirib ki, Azərbaycanın zəfəri Türkiyənin zəfəridir. Bu Zəfər hər iki xalqın sevincidir. Xocalı soyqırımı, eləcə də 1-ci və 2-ci Qarabağ müharibələri şəhidlərinin xatirəsini ehtiramla anaraq, Azərbaycanın Vətən müharibəsi ilə dünyada çox böyük nüfuz qazandığını, öz potensialını göstərdiyini, beynəlxalq arenada mühüm yer tutduğunu bildirib.

Victory Day is a holiday of national pride and dignity
Deputy Foreign Minister Elnur Mammadov, Secretary General of the National Commission of Azerbaijan for UNESCO Seymur Fataliyev, MP Soltan Mammadov, Permanent Delegate of Turkey to UNESCO, President of the 40th Session of the UNESCO General Conference Ambassador Altay Cengizer, Permanent Delegate of Azerbaijan to the UNESCO Ambassador Elman Abdullayev and diplomats of our Permanent Delegation attended the event.
Speaking at the event, Deputy Foreign Minister Elnur Mammadov said that November 8 – Victory Day is a holiday of national pride as well as a celebration of the power of our people. He quoted Azerbaijani President Ilham Aliyev from his speech in Shusha: "This is a holiday of Victory, a holiday of courage, a holiday of justice, a holiday of national pride, a holiday of national dignity".
Deputy FM said that under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, our territorial integrity was restored in the 44-day Patriotic war. Recalling that brotherly Turkey has always stood by Azerbaijan during the war, E.Mammadov emphasized that from the first moments of the war, the Turkish President Recep Tayyip Erdogan as well as state and government officials, all Turkish people have shown the moral support to our country and have always stood by our people.
He honored the memory of our martyrs who died for the freedom of Azerbaijani lands. He congratulated Azerbaijan and Turkey on the Victory Day.
Turkey's Permanent Delegate to UNESCO, Ambassador Altay Cengizer, said that Azerbaijan's victory is Turkey's victory. This victory is the joy of both nations. Respecting the memory of the Khojaly genocide, as well as the martyrs of the 1st and 2nd Karabakh wars, he said that Azerbaijan gained the great prestige in the world after the Patriotic War, showed its potential and played an important role in the international arena.