Odri Azule: UNESCO Azərbaycanla artan templə inkişaf edən münasibətlərin daha da genişləndirilməsində maraqlıdır
Noyabrın 10-da Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov UNESCO-nun Baş direktoru Odri Azule ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov UNESCO-nun Baş direktoru vəzifəsinə yenidən seçilməsi münasibətilə Odri Azuleni təbrik edib. O, ölkəmizin UNESCO ilə səmərəli və hərtərəfli əməkdaşlıqda, təşkilatın önəmli tərəfdaşlarından biri kimi ikitərəfli münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsində maraqlı olduğunu qeyd edib.
Görüşdə mədəniyyət, təhsil, sosial və humanitar elmlər sahəsində əlaqələrə toxunulub, Azərbaycanın bundan sonra da təşkilatın ali məqsədlərinin təbliğinə səylərini davam etdirəcəyi diqqətə çatdırılıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə 2008-ci ildə irəli sürülmüş “Bakı Prosesi” kimi tanınan Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində ölkəmizin mədəniyyətlər və dinlərarası dialoqa, tolerantlıq və multikulturalizmin təşviqinə verdiyi töhfələr vurğulanıb.
Azərbaycan-UNESCO Etimad Fondundan Təşkilatın iki əsas prioritetindən olan Qlobal Afrika Prioriteti və Gender bərabərliyi sahəsində reallaşdırılan layihələrdən söz açan nazir pandemiya zamanı təhsilin davamlılığını təmin etmək məqsədilə UNESCO-nun təşəbbüsü ilə yaradılmış Qlobal Təhsil Koalisiyasına Azərbaycanın verdiyi töhfəni qeyd edib.
Bundan əlavə, nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın dahi mütəfəkkiri və şairi Nizaminin 880 illik yubileyinə həsr olunan, UNESCO-nun mənzil-qərargahında təşkil edilmiş tədbirin həmtəşkilatçısı olduğuna görə xanım Baş direktora təşəkkürünü bildirib.
Öz növbəsində Odri Azule Azərbaycana təşkilata verdiyi daimi dəstəyə görə minnətdarlığını ifadə edib və artan templə inkişaf edən münasibətlərin daha da genişləndirilməsində maraqlı olduğunu bildirib.

Audrey Azoulay: UNESCO is interested in further developing relations with Azerbaijan
Minister Jeyhun Bayramov congratulated Audrey Azoulay on her re-election as UNESCO Director-General. He noted that our country as one of the important partners of the Organization is interested in effective and comprehensive cooperation with UNESCO as well as in the further development of bilateral relations.
In the meeting there were touched upon relations in the fields of culture, education, social and human sciences, and noted that Azerbaijan will continue its efforts to promote the highest goals of the Organization.
The contribution of our country to the promotion of intercultural and interreligious dialogue, tolerance and multiculturalism within the World Forum on Intercultural Dialogue, known as the "Baku Process" initiated by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev in 2008 was highlighted.
Speaking about the projects implemented by the Azerbaijan-UNESCO Trust Fund in the field of Global Africa Priority and Gender Equality, which are the two main priorities of the Organization, the Minister noted Azerbaijan's contribution to the Global Education Coalition initiated by UNESCO to ensure sustainable education during the pandemic.
In addition, Minister Jeyhun Bayramov thanked the Director-General for co-organizing the event dedicated to the 880th anniversary of the great Azerbaijani thinker and poet Nizami, which was held at the UNESCO Headquarters.
In her turn, Audrey Azoulay thanked Azerbaijan for its continued support to the Organization and expressed the interest in further expanding the growing relations.