UNESCO-da «Afrika Həftəsi»
23 noyabr 2021-ci il tarixində “Afrika Həftəsi”nin açılış tədbiri keçirilib. Təşkilat yanındakı Afrika qrupu, Afrika İttifaqı ilə əməkdaşlıq çərçivəsində təşkil edilmiş “Afrika Həftəsi” ərzində bu qitənin ölkələrinin mədəniyyəti, incəsənəti diqqət mərkəzində olub.
Açılış mərasimində UNESCO-nun Baş direktoru Odre Azule və Afrika ölkələrinin səfirləri çıxış ediblər.
Daha sonra 25 noyabr 2021-ci il tarixində “Afrika Həftəsi” çərçivəsində müxtəlif ölkələrin UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilmiş mətbəx nümunələri təqdim edilib.
UNESCO yanında Afrika qrupuna sədrlik edən Namibiyanın, «Afrika Həftəsi»-nin əsas təşkilatçısı olan Qabonun daimi nümayəndələri habelə Azərbaycan, Çin və Tunisin daimi nümayəndələri çıxış edərək tədbirin əhəmiyyətindən söz açıblar.
Azərbaycanın UNESCO yanında daimi nümayəndəsi, səfir Elman Abdullayev ölkəmizin Afrika ölkələrinə, eləcə də UNESCO-nun Afrika Prioriteti çərçivəsində bu ölkələrə verdiyi töhfələrdən danışıb.
Sonra ölkələrin mətbəxləri təqdim olunub. Azərbaycan mətbəxindən mədəni kimliyimizin tərkib hissəsi kimi hazırlanma və paylaşma ənənəsi adı ilə UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilmiş dolma, ət və göy qutabı, milli şirniyyatlarımız (paxlava və şəkərbura) təqdim olunub. Azərbaycan masası bayrağımız, eləcə də milli suvenirlərimizlə bəzədilib. Azərbaycan masasının ziyarətçiləri mətbəximizin ləziz təamlarını sevgi ilə dadıblar.
26 noyabr 2021-ci il tarixində isə UNESCO-da “Afrika Həftəsi”nin bağlanışı münasibətilə konsert təşkil olunub. Konsertdə Afrika qitəsi ölkələrinin, eləcə də “Afrika Həftəsi”nə sponsorluq etmiş ölkələrlə bərabər Azərbaycanın da milli musiqisi təqdim edilib.
Fransada yaşayan azərbaycanlı Səddam Novruzbəyov balabanda xalq mahnısı «Sarı gəlin» və «Qələbə» rəqsini ifa edərək tədbir iştirakçılarını valeh edib. İfa dinləyicilər tərəfindən alqışlarla qarşılanıb.
Azərbaycan musiqisinə valeh olduğunu deyən tədbirin aparıcısı təşkilatçılar adından zalda tamaşaçılar arasında olan ölkəmizin UNESCO yanında daimi nümayəndəsi, səfir Elman Abdullayevə “Afrika Həftəsi”nə dəstək verdiyinə görə təşəkkür edib.
Konsert proqramı Afrikanın müxtəlif ölkələrinin rəngarəng musiqiləri ilə davam edib.
Bununla yanaşı, Afrika Həftəsinin media tərəfdaşı olan WAN şirkətinin rəsmi sosial media hesablarında layihəyə dəstək verən bir sıra ölkələrin, o cümlədən Azərbaycanın UNESCO yanında daimi nümayəndəsinin nitqləri paylaşılıb.
Azərbaycan “Afrika Həftəsi”nin sponsorlarındandır. Ölkəmiz 2014-cü ildə yaradılmış UNESCO/Azərbaycan Etimad Fondu vasitəsilə Afrikanın Kenya, Uqanda, Tanzaniya, Liberiya kimi bir çox ölkələrində qızların təhsili, gender bərabərliyi, təhsildə bərabərlik kimi müxtəlif layihələrin maliyyələşməsində yaxından iştirak edib. Azərbaycan Afrika ölkələrində qızların və qadınların təhsilə əlçatanlığı layihələrində iştirak edərək, gənc qızlar və qadınların həyat keyfiyyətləri və rifahının yüksəldilməsində yerli hökumətlərin səylərinə töhfə vermişdir. Cəmiyyətin imkansız qrupları, xüsusilə də gənc qız və qadınların təhsilə çıxışını asanlaşdırmaq, təhsilin keyfiyyətini yaxşılaşdırmaq və təhsil imkanlarını artırmaq istiqamətində strategiyalar hazırlanmasında yaxından iştirak etmişdir.
Bundan əlavə, ölkəmiz Qoşulmama Hərəkatının UNESCO yanındakı qrupu çərçivəsində Afrika ölkələrinə kadr hazırlığı istiqamətində də töhfələr verib. Afrika ölkələrinin diplomatlarına ADA Universitetində təhsil almaq imkanı yaradılıb.

«Africa Week» at UNESCO
The opening ceremony of «Africa Week» was held on November 23, 2021. The African group affiliated with the Organization, in cooperation with the African Union, focused on the culture and art of the countries of the continent during the «Africa Week».
UNESCO Director-General Audrey Azoulay and Ambassadors of African countries addressed the opening ceremony.
Then, on November 25, 2021, cuisine of different countries included in the Representative List of Intangible Cultural Heritage of UNESCO were presented as part of the «Africa Week».
Permanent Delegate of Namibia, which holds the chairmanship of the African Group at UNESCO, Permanent Delegate of Gabon, the main organizer of «Africa Week», as well as the Permanent Delegates of Azerbaijan, China and Tunisia spoke about the importance of the event.
Permanent Delegate of Azerbaijan to UNESCO, Ambassador Elman Abdullayev spoke about the contribution of our country to African countries within the framework of UNESCO's African Priority.
Then the cuisines of the countries, including our delicious dishes were presented. The Azerbaijani table was decorated with our flag, as well as national souvenirs. Visitors to the Azerbaijani table lovingly tasted the delicacies of our cuisine.
On November 26, 2021, a concert was organized at UNESCO Headquarters on the occasion of the closing of «Africa Week». The concert featured national music from the countries of the African continent, as well as the countries that sponsored the «Africa Week». The national music of Azerbaijan was also preformed.
Azerbaijani Saddam Novruzbeyov, who lives in France, amazed the participants by performing the folk song “Sari gelin” (“Yellow Bride”) and "Victory" dance on the balaban. The performance was applauded by the audience.
On behalf of the organizers, the host of the event thanked the Permanent Delegate of Azerbaijan to UNESCO, Ambassador Elman Abdullayev, for his support of the «Africa Week».
The concert program continued with colorful music from different African countries.
In addition, the official social media accounts of WAN, a media partner of «Africa Week», shared the speeches of a number of countries supporting the project, including the Permanent Delegate of Azerbaijan to UNESCO.
Azerbaijan is one of the sponsors of «Africa Week». Through the UNESCO/Azerbaijan Trust Fund, established in 2014, our country has closely participated in the financing of various projects in many African countries, such as girls' education, gender equality, and equity in education, in Kenya, Uganda, Tanzania and Liberia. Azerbaijan has contributed to local governments' efforts to improve the quality of life and well-being of young girls and women by participating in girls' and women's access to education projects in African countries. Disabled groups, especially young girls and women, have been closely involved in developing strategies to facilitate access to education, improve the quality of education and increase educational opportunities.
In addition, our country has contributed to the training of personnel in African countries within the Non-Aligned Movement. Diplomats from African countries have the opportunity to study at ADA University.