Qoşulmama Hərəkatının UNESCO yanındakı qrupunun plenar iclası keçirilib
Parisdə UNESCO-nun mənzil-qərargahında Azərbaycanın sədrlik etdiyi Qoşulmama Hərəkatının (QH) UNESCO yanındakı qrupunun növbəti plenar iclası keçirilmişdir.
Azərbaycanın UNESCO yanında daimi nümayəndəsi, səfir Elman Abdullayevin sədrlik etdiyi QH-nin plenar iclasında qurumun Baş Konfransının prezidenti Santiaqo İrazabal Mourao, UNESCO-nun Qeyri-maddi Mədəni İrsin Mühafizəsi haqqında Konvensiyasının katibi Tim Kurtis, Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələrin UNESCO yanında səfirləri iştirak etmişdilər.
Plenar iclası giriş sözü ilə açan daimi nümayəndə, səfir Elman Abdullayev 2021-ci ilin sonunda COVID-19 pandemiyasının hələ də həyatımıza böyük təsir etdiyini, yeni çağırışlar, yeni çətinliklər yaratdığını qeyd etmiş, COVID-19 bütün dünyada son 2 ildə əsas ölüm səbəblərindən biri olduğunu söyləmişdir.
UNESCO Baş Konfransının prezidenti Santiaqo İrazabal Mourao bu vəzifəyə seçildikdən sonra ilk səfərinin Anqolaya olduğunu və “Luanda Biennale”sində iştirak etdiyini bildirmişdir.
Baş Konfransın prezidenti Təşkilatda, eləcə də dünyada mövcud problemlərin olduğunu qeyd edərək, dialoq vasitəsilə birgə işləməyə və bu problemlərin aradan qaldırılmasında birgə çalışmağa dəvət etmişdir.
İclasda təhsil sahəsinin, eləcə də İnkişaf Etməkdə Olan Kiçik Ada Dövlətlərinin üzləşdiyi çətinliklərdən, pandemiyanın mənfi təsirlərindən danışılmışdır.
Bir çox ölkələrin daimi nümayəndələri savadsızlığın, pandemiyanın mənfi təsirlərinin, “Fake News” (yalan xəbərlər), nifrət nitqinin aradan qaldırılması ilə bağlı fikirlərini səsləndirmiş, İnkişaf Etməkdə Olan Kiçik Ada Dövlətlərinin UNESCO-nun prioritetləri arasında olmasını bildirmişdir.
Qurumun Afrika prioritetinə, bu qitə ölkələrinin mədəniyyətinin zənginliyinə də toxunulmuş, bu istiqamətdə diqqətin daha da artırılmasının vacibliyi vurğulanmışdır. Mədəni irsin qorunması, mədəni sərvətlərin qeyri-qanuni idxalı və ixracına qarşı mübarizənin gücləndirilməsi məsələləri müzakirə olunmuşdur.
UNESCO-nun bir çox proqramlarından söz açılaraq, onların üzərində işləməyin mühüm olduğu diqqətə çatdırılmış, multilateralizmin gücləndirilməsinin vacibliyi vurğulanmışdır.
UNESCO-nun Qeyri-maddi Mədəni İrsin Mühafizəsi haqqında Konvensiyasının katibi Tim Kurtis Qeyri-Maddi Mədəni İrsin Qorunması üzrə Hökumətlərarası Komitənin qarşıdan gələn 16-cı sessiyası barədə məlumat vermiş, dekabrın 13-dən 18-dək davam edəcək sessiyanın sanitar vəziyyətlə əlaqədar onlayn təşkil olunacağını və sessiya çərçivəsində Qeyri-maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahıya təqdim edilmiş nominasiyalar qəbul olunduğu təqdirdə qısa təqdimatların keçiriləcəyini bildirmişdir.
Səfir Elman Abdullayev QH-nin 2021-ci ildə son plenar iclasında cari ilin sentyabr ayında keçirilmiş iclasın hesabatını təqdim etmiş və hesabat qəbul edilmişdir. O, Baş Konfransın 41-ci sessiyası çərçivəsində 193 üzv dövlətin yüksək səviyyəli nümayəndələrinin, müxtəlif QHT nümayəndələri və ekspertlərin Komissiya və Komitə iclaslarında iştirak etdiklərini, dövrümüzün çağırışlarının həlli istiqamətində müzakirələr apardığını qeyd etmişdir.
Baş Konfransın iclasları zamanı üzv dövlətlər birgə fəaliyyətlərini davam etdirməyə hazır olduqlarını bəyan edərək, çoxtərəfliliyin daha səmərəli olmasının vacibliyini vurğulamış, mövcud çağırışlara cavab vermək üçün orta müddətli strategiya layihəsinin təhsil, iqlim dəyişikliyi, sosial birlik, sülh prioritetlərinin müəyyən olunduğu diqqətə çatdırılmışdır.
Sonra Qoşulmama Hərəkatına Azərbaycan sədrliyinin qlobal fəaliyyəti, eləcə də Hərəkatın UNESCO qrupunun fəaliyyəti haqqında məlumat verilmiş, UNESCO orqanlarına Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərin namizədliklərindən söz açılmış, iclas müxtəlif məsələlərə dair müzakirələrlə davam etmişdir.

Plenary meeting of the Non-Aligned Movement/UNESCO – Paris Chapter was held
The next plenary meeting of the Non-Aligned Movement/UNESCO – Paris Chapter, chaired by Azerbaijan, was held at the UNESCO Headquarters in Paris, France.
The Permanent Delegates of the NAM Member States to UNESCO, Observers, representatives of the UNESCO Secretariat, President of the 41st session of the UNESCO General Conference, Ambassador, Permanent Delegate of the Federative Republic of Brazil Mr. Santiago Irazabal Mourão and Secretary of the Convention for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage Mr. Timothy Curtis attended the meeting.
Opening the Plenary meeting, Ambassador Elman Abdullayev noted that COVID-19 still greatly influences on our lives, creates the new challenges, new difficulties. COVID-19 is one of the main death causes for the last 2 years all over the world.
The President of the UNESCO General Conference, Santiago Irazabal Mourão, said that since his election his first visit was to Angola for attending the Luanda Biennale.
Noting that there are challenges in the Organization, as well as in the world, the President of the General Conference called on to work together through dialogue in order to overcome these problems.
At the meeting there were discussed the challenges facing the education sector, as well as the Small Island Developing States (SIDS), and the negative impact of the pandemic.
Permanent delegates of many countries expressed their views on the elimination of illiteracy, the negative effects of the pandemic, fake news, hate speech, and said that the SIDS are among the priorities of UNESCO.
Priority Africa of the Organization and the richness of the culture of the countries of this continent were also touched upon, and the importance of increasing attention in this direction was stressed. The issues of protection of cultural heritage, strengthening the fight against illicit trafficking of cultural properties were discussed.
Deliberations covered many UNESCO programs, the importance of working on them as well as the essence of strengthening multilateralism were emphasized.
Tim Curtis, Secretary of the UNESCO Convention for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage, informed about the forthcoming 16th session of the Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage. He informed that during the session, short presentations will be held if the nominations submitted to the Representative List of Intangible Cultural Heritage are inscribed.
Ambassador Elman Abdullayev presented the Summary Records of the Plenary held in September of the current year. Afterwards the Summary Records were adopted.
He noted that within the framework of the 41st session of the General Conference, high-level representatives of 193 Member States, delegates from various NGOs and experts attended the meetings of the Commissions and the Committees, and discussed the challenges of our time.
During the General Conference, the Member States expressed readiness to continue their joint activities, stressed the importance of more effective multilateralism, and noted that the Draft Medium-Term Strategy had identified priorities for education, climate change, social cohesion and peace in order to address the existing challenges.
Then the Report of the Chair on the global activities of the Azerbaijani presidency and activities of the Movement's UNESCO – Paris Chapter was heard.
The candidatures of NAM Member States were discussed and the meeting continued with discussions on various issues.