Cənub-Cənub və UNESCO ilə birgə üçtərəfli əməkdaşlığı gücləndirməliyik
Bu fikirləri Azərbaycanın UNESCO yanında daimi nümayəndəsi, səfir Elman Abdullayev Latın Amerikası və Karib ölkələri Qrupunun iclasında səsləndirmişdir.
16 fevral 2022-ci il tarixində Parisdə UNESCO-nun mənzil-qərargahında Azərbaycanın sədrlik etdiyi Qoşulmama Hərəkatının (QH) UNESCO yanındakı Qrupu Latın Amerikası və Karib ölkələri Qrupunun iclasında iştirak etmişdir.
Paraqvayın Daimi Nümayəndəliyinin sədrliyi ilə keçən iclasda çıxış edən Azərbaycanın UNESCO yanında daimi nümayəndəsi E. Abdullayev QH platformasının vacibliyindən, Azərbaycanın sədrliyi dövründə görülən işlərdən və QH üzv-ölkələrinin səslərinin UNESCO platformasında daha geniş eşidilməsi üçün səylərin səfərbər olmasının mühümlüyündən söz açmışdır.
“Qlobal pandemiya dünyanın zəif nöqtələrini aşkara çıxartdı. Qlobal Cənub bundan daha çox əziyyət çəkdi. Biz şahidi olduq ki, üzv-ölkələrimiz elementar ehtiyacları doldurmaq üçün necə əziyyət çəkdilər. Azərbaycan Hərəkatın sədri qismində bir sıra dəstəkverici təşəbbüslər irəli sürərək onları reallaşdırdı. Hamımız onların faydalı olduğunu gördük. Biz Cənub-Cənub və UNESCO ilə birgə üçtərəfli əməkdaşlığı gücləndirən yenilənmiş multilateralizmin üzərində işləməliyik. QH konstruktiv məsləhətləşmələr və effektiv əməkdaşlıq üçün geniş platformanı təmin edir”, – deyə E.Abdullayev bildirmişdir.
Çıxış QH ölkələrinin geniş marağına səbəb olmuş və Azərbaycanın daimi nümayəndəsi ona ünvanlanan bir sıra sualları cavablandırmışdır.

We need to work to reinforce South-South and triangular cooperation, which would include UNESCO
Permanent Delegate of Azerbaijan to UNESCO, Ambassador Elman Abdullayev, voiced these views at a meeting of the Latin-American and Caribbean States Group.
On February 16, 2022, the Non-Aligned Movement (NAM)/UNESCO – Paris Chapter, chaired by Azerbaijan, took part in the regular meeting of the Latin-American and Caribbean States Group at the UNESCO Headquarters in Paris.
The meeting was chaired by the Permanent Delegation of Paraguay.
Permanent Delegate of Azerbaijan to UNESCO E. Abdullayev spoke about the importance of the NAM platform, informed the participants about the work done during Azerbaijan's chairmanship and the essence of mobilizing efforts to make the voices of the NAM countries well heard on the UNESCO platform.
"Global pandemic has revealed many vulnerabilities around the world. Global South suffered much more. We saw how our members have had to struggle to have access to very primitive means in fighting the pandemic. As a Chair of the Movement, Azerbaijan has implemented a number of supportive initiatives. We have all seen that they are useful. We need to work to have a refreshed multilateralism, reinforcing South-South and triangular cooperation, which would include UNESCO as organization. The NAM provides a broad and comprehensive platform for our constructive consultations and win-win partnership,” - Abdullayev said.
The speech aroused great interest of the NAM countries and the Permanent Delegate of Azerbaijan answered a number of questions addressed to him.