Parisdə Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi ehtiramla anılıb
Azərbaycanın Fransadakı səfirliyi və UNESCO yanında daimi nümayəndəliyinin birgə təşkilatçılığı, Heydər Əliyev Fondu və Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə Parisin “Salle Cortot” musiqi zalında Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümü ilə əlaqədar anım tədbiri keçirilib.
Anım tədbirində Azərbaycanın Fransadakı səfiri Rəhman Mustafayev, UNESCO yanında daimi nümayəndəsi Elman Abdullayev çıxış edərək Xocalıda mülki əhaliyə qarşı törədilmiş soyqırımı haqqında ətraflı məlumat veriblər.
Bildirilib ki, erməni silahlı qüvvələri bir gecədə 613 mülki şəxsi amansızcasına qətlə yetiriblər. Vurğulanıb ki, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusu torpaqlarımızın Ermənistan tərəfindən işğalına son qoyaraq tariximizdə yeni şanlı səhifə açıb, Vətənimizin bütövlüyü uğrunda canlarını fəda etmiş igid Azərbaycan oğullarının, eləcə də Xocalı soyqırımı qurbanlarının qanını yerdə qoymayıb.
Xocalı soyqırımı tarixdə nadir faciədir ki, onun müəllifi Serj Sarkisyan britaniyalı jurnalist Tomas de Vaala müsahibəsində bu soyqırımının törədilməsində birbaşa əli olduğunu açıq şəkildə etiraf edib.
Qeyd edilib ki, İkinci Dünya müharibəsi zamanı nasistlərin Fransanın Oradur-sür-Qlan kəndində törətdikləri kütləvi qırğını XX əsrdə ermənilər Xocalıda mülki sakinlərə qarşı törədiblər.
Tədbirdə, həmçinin Xocalı faciəsinin Ermənistanın Azərbaycana qarşı apardığı təcavüzün ən qanlı səhifəsi olduğunu vurğulanıb. Bildirilib ki, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2008-ci ildən həyata keçirilən “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq kampaniyasının əsas məqsədi dünya birliyini Xocalı faciəsi haqqında məlumatlandırmaq, erməni silahlı qüvvələrinin cinayətini pisləmək və bu faciənin siyasi və hüquqi qiymətləndirilməsinə nail olmaqdır. Xocalı soyqırımının qurbanlarının xatirəsi üçün bu beynəlxalq kampaniya böyük əhəmiyyət kəsb edir. Bənzər faciələrin təkrar olunmaması üçün belə cinayətlər cəzasız qalmamalıdır.
“Xocalıya ədalət!” kampaniyası nəticəsində 17 ölkənin parlamenti, eləcə də ABŞ-ın 24 ştatı, Xocalı faciəsini “kütləvi qırğın” və “bəşəriyyətə qarşı cinayət” adlandırıb. Avropa Şurası Parlament Assambleyası Xocalı soyqırımını pisləyən bəyanat qəbul edib və digər beynəlxalq təşkilatları bu faciəyə hüquqi qiymət verməyə çağırıb.
Çıxış edənlər erməni silahlı qüvvələrinin həmin qorxunc gecədə mülki azərbaycanlı əhaliyə qarşı törətdiyi amansızlıqlardan danışıblar. Xocalı qırğının qurbanlarının adları sadalanıb, ermənilərin əsirlikdə olan qadınlara, uşaqlara və qocalara qarşı törətdiyi qeyri-insani rəftardan danışılıb. Yüzlərlə ailənin tamamilə məhv edildiyi bildirilib.
Qeyd edilib ki, erməni millətçiləri Azərbaycan reallıqlarını gizlətməyə çalışsalar da, onların mülki əhalini amansızlıqla qətlə yetirməsi faktı Azərbaycan diplomatları və diasporunun üzvlər tərəfindən də beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılır.
Sonra İsfar Sarabski Quartet qrupunun Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə həsr edilmiş caz proqramı təqdim edilib. İsfar Sarabski (piano), Bəhruz Zeynal (tar), Saşa Maşin (zərb alətləri) və Makar Novikov (kontrabas) “Ay Laçın” və “Sarı gəlin” xalq mahnıların, Qara Qarayevin, Səid Rüstəmov və digərlərinin bəstələrini ifa ediblər.

The memory of the victims of the Khojaly genocide was honored in Paris
A commemorative event on the 30th anniversary of the Khojaly genocide was held at the Salle Cortot music hall in Paris with the support of the Azerbaijani Embassy in France and the Permanent Delegation of Azerbaijan to UNESCO, the Heydar Aliyev Foundation and the State Committee for Work with the Diaspora.
Azerbaijani Ambassador to France Rahman Mustafayev and UNESCO Permanent Delegate to UNESCO Elman Abdullayev spoke at the commemorative event and gave detailed information about the genocide committed against the civilian population in Khojaly.
It was reported that the Armenian armed forces brutally killed 613 civilians in one night. It was noted that the brave Azerbaijani Army under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev opened a new glorious page in our history by ending the occupation of our lands by Armenia.
The Khojaly genocide is a rare tragedy in history, the author of which, Serj Sargsyan, openly admitted in an interview with British journalist Thomas de Waal that he was directly involved in the genocide.
It was underlined that the massacre committed by the Nazis in the French village of Oradour-sur-Glane during the Second World War was committed by Armenians against civilians in Khojaly in the 20th century.
At the event it was also emphasized that the Khojaly tragedy was the bloodiest page of Armenia's aggression against Azerbaijan. It was noted that the "Justice for Khojaly!" campaign has been implemented since 2008 on the initiative of Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva. The main purpose of the international campaign is to inform the world community about the Khojaly tragedy, to condemn the crimes of the Armenian armed forces and to achieve a political and legal assessment of this tragedy. This international campaign is of great importance for the memory of the victims of the Khojaly genocide. Such crimes should not go unpunished to prevent a recurrence of similar tragedies.
As a result of the "Justice for Khojaly!" campaign, the parliaments of 17 countries, as well as 24 US states, called the Khojaly tragedy a "genocide" and a "crime against humanity." The Parliamentary Assembly of the Council of Europe has adopted a statement condemning the Khojaly genocide and called on other international organizations to give a legal assessment to the tragedy.
Speakers spoke about the atrocities committed by the Armenian armed forces against the Azerbaijani civilian population on that terrible night. The names of the victims of the Khojaly massacre were listed, the inhuman treatment of women, children and the elderly by Armenians as well as the complete destruction of the hundreds of families was discussed.
It was noted that although Armenian nationalists try to hide the realities of Azerbaijan, the fact that they brutally massacred civilians is also communicated to the international community by Azerbaijani diplomats and members of the diaspora.
Then the jazz program of Isfar Sarabski Quartet dedicated to the memory of the victims of the Khojaly genocide was presented. Isfar Sarabski (piano), Bahruz Zeynal (tar), Sasha Mashin (drums) and Makar Novikov (contrabass) performed the folk songs "Ay Lachin" and "Yellow Bride", compositions by Gara Garayev, Said Rustamov and others.