UNESCO-nun İcraiyyə Şurasının 214-cü sessiyasında Azərbaycanın milli bəyanatı təqdim olunub
UNESCO İcraiyyə Şurasının 214-cü sessiyası çərçivəsində ölkəmizin bu qurumdakı daimi nümayəndəsi Elman Abdullayev üzv dövlətlərin geniş dəstəyi ilə UNESCO-nun bu mühüm orqanına – İcraiyyə Şurasına seçilən Azərbaycan Respublikasının milli bəyanatını təqdim edib.
E.Abdullayev bildirib ki, İcraiyyə Şurasının bu iclası Ukraynada və onun ətrafında vəziyyətin ciddi şəkildə pisləşməsi fonunda beynəlxalq ictimaiyyət üçün təlatümlü vaxtlarda keçirilir. Azərbaycan sülh yolu ilə həll istiqamətində səylərin hələ də mübarizəni dayandıracaq nəticə vermədiyinə görə dərin təəssüf hissini bildirir. Mülki itkilərin sayının artması xüsusilə narahatedicidir. Biz bir daha mülki şəxslərin və mülki infrastrukturun, o cümlədən mədəni irsin və təhsil müəssisələrinin müdafiəsi üçün beynəlxalq humanitar hüquqa ciddi riayət edilməsinin zəruriliyini vurğulayırıq.
“Azərbaycan 30 ilə yaxın Ermənistanın silahlı təcavüzünə məruz qaldı. Bu illər ərzində ağır hərbi, eləcə də insanlığa qarşı cinayətlər törədildi, silahlı münaqişə zamanı mədəni irsin qorunmasına dair beynəlxalq hüquq açıq-aşkar kobud şəkildə pozuldu. Bir vaxtlar zəngin mədəni və təbii irsə malik Azərbaycanın kifayət qədər çiçəklənən əraziləri yerlə-yeksan edilib. Bütün bu illər ərzində Ermənistan hökuməti həm 30 il işğal altında saxladığı ərazilərdə, həm də Ermənistanın özündə Azərbaycanın mədəni irsinin məhv edilməsi, talan edilməsi və mənimsənilməsi istiqamətində sistemli siyasət həyata keçirib. Ermənistan silahlı qüvvələrinin geri çəkilməsi zamanı XIII əsrə aid Xudavəng monastırının zəngləri, xaçları, məşhur freskaları və qədim əlyazmaları, eləcə də Azıx mağaralarından və Şahbulaq qalasında olan qiymətli artefaktlar qanunsuz olaraq Ermənistana aparılıb”, – deyə E.Abdullayev əlavə edib.
Diqqətə çatdırılıb ki, Şuşa Xalça Muzeyindən qanunsuz olaraq 160 qiymətli xalça çıxarılıb və onlardan 71-i Ermənistanın paytaxtı Yerevandakı muzeydə nümayiş etdirilib. Sadalanan bütün bu faktların hamısı İkinci Protokol Komitəsinə ölkəmizin təqdim etdiyi milli və könüllü hesabatlarda öz əksini tapır. Ermənistan tərəfindən işğaldan azad edilmiş Azərbaycan ərazilərində kütləvi şəkildə basdırılmış mina və digər partlayıcı maddələr həmin ərazilərdəki mədəni irs üçün ciddi təhlükə yaradır, bərpa işlərinə mane olur, mülki əhalinin geri qayıtmasını ləngidir. Mina partlayışları nəticəsində çox sayda mülki şəxs, eləcə də jurnalistlər həlak olub və yaralanıb.
Daimi nümayəndə Baş Direktora azərbaycanlı jurnalistlərin ölümünü pisləyən bəyanatına görə təşəkkürü edərək, 2021-ci il iyunun 4-də Azərbaycanın Kəlbəcər rayonunda azərbaycanlı jurnalistlər Sirac Abışov və Məhərrəm İbrahimov mina partlaması nəticəsində həlak olduqlarını bir daha xatırladıb.
Qeyd edib ki, silahlı münaqişə başa çatdıqdan sonra Azərbaycan münaqişədən sonrakı reabilitasiya, yenidənqurma və reinteqrasiya mərhələsinə qədəm qoyub. Ölkəmiz işğaldan azad edilmiş ərazilərdə mənşəyindən asılı olmayaraq bütün mədəniyyət və dini abidələrin lazımi qaydada qoruyub saxlamaq, restavrasiya etmək və istifadəyə vermək əzmindədir. Azərbaycan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə davam edən genişmiqyaslı reabilitasiya və yenidənqurma səyləri ilə bağlı beynəlxalq ictimaiyyət, o cümlədən BMT-nin müvafiq ixtisaslaşmış qurumları və təsisatları ilə əməkdaşlığı davam etdirir. Bu istiqamətdə UNESCO-nun töhfəsini də səbirsizliklə gözləyir və təşkilatın BMT-nin digər aidiyyəti qurumları və təsisatlarından nümunə götürəcəyinə inanırıq.
“Azərbaycan hökuməti ölkədəki mədəni sərvətlərin vəziyyətini qiymətləndirmək üçün UNESCO tərəfindən müstəqil və qərəzsiz texniki missiyaya ev sahibliyi etməkdə maraqlıdır. Ölkəmiz heç bir gecikmə olmadan bu istiqamətdə işi davam etməyə hazırdır və ümid edir ki, hər hansı əlavə şərtlərə görə bundan sonra heç bir maneə olmayacaq. Bu kontekstdə Azərbaycanın yeddi ay əvvəl – 2021-ci il avqustun 19-da təqdim etdiyi təkliflərə təşkilatın reaksiyasını sürətləndirməsi zəruridir”, - deyə daimi nümayəndə bildirib.
Vurğulayıb ki, UNESCO-nun belə bir missiyası ona ev sahibliyi edən üzv dövlət kimi Azərbaycanın suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə tam uyğun olaraq həyata keçirilməlidir. UNESCO-nun missiyasını Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinə göndərməklə yanaşı, təşkilatın Ermənistan ərazisindəki Azərbaycan mədəni irsinin vəziyyətinin qiymətləndirilməsi ilə məşğul olması da təcili zərurətdir. Vətəndaş cəmiyyəti, QHT nümayəndələri və müxtəlif təşkilatlar bu geniş miqyaslı dağıntının sənədləşdirilməsi üçün UNESCO-dan Ermənistana missiya göndərməyi xahiş ediblər.
“Bu sessiyanın gündəliyi ağırdır və mühüm məsələlərdən ibarətdir. Azərbaycan sessiyanın işinə səmərəli töhfə verməyə hazırdır. Qürurla qoşulduğumuz Qlobal Təhsil Koalisiyası vasitəsilə ölkələrə dəstək və kömək etməklə UNESCO-nun Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərində liderlik rolunu gücləndirdiyini yüksək qiymətləndiririk. Ölkəmiz Qlobal Təhsil Koalisiyası çərçivəsində “Gender Flaqmanı”, xüsusən də “Qızları Şəkildə Saxlamaq” kampaniyası vasitəsilə pandemiya şəraitində gender bərabərliyinə göstərilən xüsusi diqqəti alqışlayır. Həmçinin UNESCO-nun Mədəniyyət və İncəsənət Təhsili üzrə yenidən işlənmiş çərçivəsinə doğru prosesi dəstəkləyir və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olunmasını sürətləndirməyə kömək etmək üçün nəzərdə tutulmuş sektorlararası təşəbbüsü yüksək qiymətləndiririk.
Azərbaycanın Afrika ölkələri ilə uzunmüddətli tərəfdaşlığından hər kəs xəbərdardır. Bu istiqamətdə də ölkəmiz UNESCO-nun Qlobal Afrika Prioritetini dəstəkləyir və inkişaf etməkdə olan Kiçik Ada Dövlətlərinin ehtiyaclarına xüsusi diqqət yetirməyə çağırır”, - deyə E. Abdulayev bildirib.
Əsas qlobal problemlərdən biri kimi iqlim dəyişikliyi ümumdünya irs obyektləri üçün təhlükə yaratmaqda davam etdiyini bildirən natiq deyib: “Azərbaycan işçi qrupunun ilk iclasında böyük maraqla iştirak edib və işçi qrupun iclasının keçirilməsi üçün Ümumdünya İrs Mərkəzinə maliyyə yardımı edib. Azərbaycan UNESCO-nun mədəniyyətlərarası dialoq sahəsində həyata keçirdiyi təşəbbüsləri, xüsusən 2018-ci ildə fəaliyyətə başlamış UNESCO-nun Mədəniyyətlərarası Dialoq üzrə elektron Platformasını fəal dəstəkləyir. Platforma Azərbaycan hökumətinin maliyyə dəstəyi ilə hazırlanıb. Azərbaycan gənclərin qərarların qəbulu prosesində iştirakını və fəal rolunu dəstəkləyir. Bu baxımdan COVID-19-dan sonrakı dövr üçün Fəaliyyət Planının hazırlanmasına həsr olunmuş UNESCO 12-ci Gənclər Forumunu alqışlayırıq”.
Qeyd edib ki, Qoşulmama Hərəkatının beynəlxalq məsələlərdə artan əhəmiyyətini nəzərə alaraq, Azərbaycan UNESCO-nun İcraiyyə Şurasına üzv olduğu müddətdə Qoşulmama Hərəkatının üzv dövlətlərinin bu Şura çərçivəsində mövcud koordinasiya mexanizmini gücləndirməyə çalışacaq. Bu ilin iyununda Azərbaycanın UNESCO-ya üzv olmasının 30 illiyini qeyd edəcəyik. Bu qısa müddət ərzində Azərbaycan ikinci dəfə UNESCO-nun İcraiyyə Şurasının üzvü olmaqdan şərəf duyur. UNESCO-nun məsul üzvü kimi Azərbaycan dünyanın müxtəlif yerlərində təşkilatın nəcib missiyasını dəstəkləməyə sadiqdir, dəyərlərimizin və prinsiplərimizin təbliğində onun güclü tərəfdaşı olmağa davam edəcəkdir.

Azerbaijan's national statement was presented at the 214th session of the UNESCO Executive Board
Within the framework of the 214th session of the UNESCO Executive Board, the Permanent Delegate of Azerbaijan to this Organization Elman Abdullayev presented the national statement of the Republic of Azerbaijan elected to this important body of UNESCO with the broad support of the Member States.
The National Statement of the Republic of Azerbaijan is presented below:
Madame Chairperson of the Executive Board
Mr. President of the General Conference
Madame Director-General
Excellences,
Ladies and gentlemen,
It is great honor for me to address the Executive Board on behalf of the Republic of Azerbaijan which has been elected to this important body thanks to the wide support of the Member States. Our election to the Board is a sign of our strong commitment to the values and principles of our organization.
Madame Chairperson,
This Executive Board meeting is taking place in turbulent times for the international community, amidst the serious deterioration of the situation in and around Ukraine.
Azerbaijan deeply regrets that efforts towards peaceful resolution have not yet yielded a result that would stop fighting. It is particularly concerning to observe increased number of civilian casualties. We once again underline the necessity of strict respect for the international humanitarian law to protect civilians and civilian infrastructure, including, cultural heritage and educational institutions.
Dear colleagues,
Azerbaijan had been subject to armed aggression by Armenia for almost 30 years accompanied by serious war crimes and crimes against humanity, including blatant violations of international law related to the protection of cultural heritage in the event of armed conflict.
Once a quite prosperous areas of Azerbaijan with its rich cultural and natural heritage has been razed to the ground. Throughout these years, the Government of Armenia had pursued systematic policy to destroy, pillage and misappropriate Azerbaijan’s cultural heritage both in the territories it had occupied for 30 years and in Armenia per se.
During the withdrawal of Armenian Armed Forces the bells, crosses, the famous frescos and ancient manuscripts of 13th century Khudavang monastery and precious artefacts from Azykh Caves and at the Shahbulag fortress were illegally transported to Armenia. Furthermore, 160 valuable carpets have been illegally removed from the Shusha Carpet Museum and 71 of them have been exhibited at the museum in the capital city Yerevan. We have reflected all abovementioned in our national and voluntary reports submitted to the Second Protocol Committee.
Massive and indiscriminate contamination by Armenia of the liberated territories of Azerbaijan with land mines and other explosives continue to pose serious threat to cultural heritage in those territories, impede the restoration works, delays the return of civilians. As a result of mine explosions many civilians, including journalists have been killed and wounded. I take this opportunity to thank Director-General for her statement condemning the deaths of Azerbaijani journalists Siraj Abishov and Maharram Ibrahimov on 4 June 2021 in Kalbajar district of Azerbaijan, they were killed as a result of mine explosion.
Dear Colleagues,
With the end of the armed conflict Azerbaijan has now entered into the stage of post-conflict rehabilitation, reconstruction and reintegration. Azerbaijan declared its determination that all cultural and religious monuments in the liberated territories irrespective of their origin will be duly preserved, restored and put into ореrаtiоn.
Azerbaijan continues its cooperation with international community, including relevant UN specialized agencies and institutions with regard to ongoing wide-range rehabilitation and reconstruction efforts in the liberated territories. Azerbaijan is also looking forward to contribution of UNESCO and expects the Organization to follow the suit of other relevant UN agencies and institutions.
I take this opportunity to recall once again that the Government of Azerbaijan is interested in hosting an independent and impartial technical mission by UNESCO to assess the state of the cultural property located in the Republic of Azerbaijan. The Government of Azerbaijan is ready to proceed without further delay and hopes there will be no further obstacles due to any additional conditions. In this context, we highlight the necessity for the Organization to expedite its response to Azerbaijan’s proposals, submitted over seven months ago, exactly on 19 August 2021.
It is our principled position that such a mission by UNESCO should take place in full compliance with the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan as the Member-State hosting the mission. In addition to dispatching UNESCO mission to the liberated territories of Azerbaijan, the Organization’s engagement in assessing the state of Azerbaijani cultural heritage in the territory of Armenia is also of urgent necessity. Civil society, NGO representatives and different organizations have requested UNESCO to send a mission to Armenia in order to document this wide-scale destruction.
The agenda of this session is heavy and consists of important items. Azerbaijan is ready to effectively contribute to the work of the session. Azerbaijan appreciates that UNESCO strengthened its SDG 4 leadership role by supporting and assisting the countries through the Global Education Coalition which we have proudly joined.
Azerbaijan welcomes the particular attention paid to gender equality in the face of the pandemic, through the Gender Flagship of the GEC, in particular the “Keeping Girls in the Picture” campaign.
Azerbaijan welcomes the process towards a revised UNESCO Framework for Culture and Arts Education and appreciates an intersectoral initiative designed to help accelerate the achievement of the Sustainable Development Goals.
Many of you are aware of Azerbaijan’s longstanding partnership with Africa. With this regard, Azerbaijan supports UNESCO’s Global Priority Africa and calls to pay special attention to the needs of the Small Island Developing States.
Climate change as one of the major global challenges continues to pose a threat to the World Heritage sites. Azerbaijan with deep interest participated in the first meeting of the working group and we have financially contributed to World Heritage Center to conduct the meeting of the working group.
Azerbaijan actively supports the initiatives undertaken by UNESCO in the field of Intercultural Dialogue, in particular, the UNESCO e-Platform on the Intercultural Dialogue launched in 2018. The platform has been developed with financial support received from the Government of Azerbaijan.
Azerbaijan supports the engagement and active role of youth in the decision-making process. In this regard, we welcome the UNESCO 12th Youth Forum dedicated to preparation of Action Plan for the post-COVID period.
Taking into consideration the growing importance of NAM in international affairs, Azerbaijan, during its membership to the UNESCO Executive Board, will endeavor to strengthen the existing coordination mechanism of NAM Member States within the Board.
This year in June we will celebrate the 30th anniversary of Azerbaijan’s membership to UNESCO. In this short period of time Azerbaijan is honored to serve as a member of UNESCO Executive Board for the second time.
As a responsible Member of UNESCO, Azerbaijan remains committed to supporting the Organization’s noble mission in different parts of the world and will continue to be its strong partner in the promotion of our values and principles.