UNESCO-nun Mədəni Müxtəliflik üzrə Beynəlxalq Fonduna layihələrin yazılması ilə bağlı məlumatlandırıcı sessiya təşkil olunmuşdur
UNESCO-nun Mədəni Müxtəliflik üzrə Beynəlxalq Fondu (IFCD) növbəti layihə müraciətlərinin qəbulu ilə bağlı məlumat yaymışdır.
Məlumatda Fondun iyunun 15-dək dövlət və qeyri-hökumət təşkilatlarından (QHT) layihə müraciətlərini qəbul edəcəyi qeyd edilir.
Təqdim ediləcək bütün layihələr aşağıdakı istiqamətləri əks etdirməlidir:
- Mədəni məhsulların və xidmətlərin müxtəlifliyinin yaradılması, istehsalı, paylanması və əldə edilməsinə təsir göstərən siyasət və strategiyaların hazırlanması və ya tətbiqi;
- 2005-ci il Konvensiyasının üzv ölkələrində yerli və regional mədəni sənaye sahələrini və bazarları dəstəkləmək üçün dövlət sektorunda və vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarında bacarıqların gücləndirilməsi.
Qalib seçilmiş layihələrə 100.000 ABŞ dollarına qədər maliyyə dəstəyi veriləcəkdir.
Sayca 13-cü olan layihə qəbulu çağırışına son müraciət tarixi 15 iyun 2022-ci ildir.
Fonda layihələrin təkmil formada təqdim edilməsi üçün Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının UNESCO yanında Daimi Nümayəndəliyi və UNESCO-nun Katibliyi 28 aprel 2022-ci il tarixində xüsusi onlayn təlim təşkil etmişdir.
Təlimdə AR Mədəniyyət Nazirliyinin, UNESCO üzrə Milli Komissiyanın, UNESCO yanında Daimi Nümayəndəliyin, Dövlət Turizm Agentliyinin, muzeylərin, universitetlərin, ictimai birliklərin nümayəndələri iştirak etmişdilər.
Təlimdə Fondun tarixçəsi və yaradıcı sənayedə rolu, ərizələrin təqdim edilməsi və seçim qaydaları, Milli Komissiyaların bu sahədə rolu, qiymətləndirmə meyarları, layihələrin büdcəsi və s. məsələlər haqqında geniş məlumat verilmişdir.
Maraqlı fikir mübadiləsi olmuş, UNESCO Katibliyinin nümayəndələri görüş iştirakçılarını maraqlandıran sualları cavablandırmışlar.

Information session on project preparation was organized by the UNESCO International Fund for Cultural Diversity
The UNESCO has launched new 13th call for funding requests to the International Fund for Cultural Diversity (IFCD).
The deadline for applicants to submit their funding requests online is 15 June 2022.
All submitted projects should reflect the following directions:
- Development or implementation of effective policies and strategies for the creation, production, sharing and acquisition of the diversity of cultural products and services;
- Strengthening the capacity building in the public sector and civil society organizations to support local and regional cultural industries and markets in the State Parties of the 2005 Convention.
The winning projects will receive up to $ 100,000.
The Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Permanent Delegation of the Republic of Azerbaijan to UNESCO and the Secretariat of UNESCO have organized a special online training on April 28, 2022 in order to present the improved projects to the Fund.
The workshop was attended by representatives of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the National Commission for UNESCO, the Permanent Delegation to UNESCO, the State Tourism Agency, museums, universities and public associations.
The training extensively covered the history of the Fund, its role in the creative industry, rules for submission and selection procedure, the role of the National Commissions in the pre-selection process, evaluation criteria, project budgets and etc.
There was an interesting exchange of views, and representatives of the UNESCO Secretariat answered the questions of the meeting participants.