Azərbaycanın gənclər və idman naziri UNESCO-nun Bədən Tərbiyəsi və İdman üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin sədri seçilib
Mayın 24-də UNESCO-nun Parisdəki baş qərargahında Bədən Tərbiyəsi və İdman üzrə Hökumətlərarası Komitənin (CIGEPS) fövqəladə iclası keçirilib.
İclasın keçirilməsində əsas məqsəd Komitənin Büro üzvlərinin və sədrinin seçilməsi olub. Qəbul olunmuş qərara əsasən, Komitənin 18 üzvü arasından Azərbaycan, Fransa, Venesuela, Şri-Lanka, Madaqaskar və Qətər Komitənin büro üzvləri seçiliblər. Daha sonra Komitənin sədri vəzifəsinə seçkilər keçirilib. Azərbaycan Respublikasının gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov yekdilliklə UNESCO-nun Bədən Tərbiyəsi və İdman üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin sədri seçilib.
İclasda Azərbaycan Respublikasının UNESCO yanında daimi nümayəndəsi Elman Abdullayev çıxış edərək Komitə üzvlərinə dəstəyə görə Azərbaycan Hökuməti adından təşəkkürünü bildirib. Nazir Azərbaycanın sədrliyi müddətində Komitənin işinin daha səmərəli həyata keçirilməsi istiqamətində bütün üzvlərlə sıx əməkdaşlıq edəcəyini deyib.
Azərbaycan təmsilçilərini təbrik edən Komitənin üzvləri ölkəmizin bədən tərbiyəsi və idman nazirlərinin (MINEPS) VII konfransına ev sahibliyi etməsini yüksək qiymətləndiriblər.
Qeyd edək ki, CIGEPS dünyada bədən tərbiyəsi və idman sahəsinə aid siyasət və proqramların üzv ölkələr arasında səmərəli şəkildə həyata keçirilməsini təşviq edən UNESCO-nun yeganə Komitəsidir.

Azerbaijan's Minister of Youth and Sport has been elected chairman of the UNESCO Intergovernmental Committee for Physical Education and Sport
An extraordinary meeting of the Intergovernmental Committee for Physical Education and Sport (CIGEPS) was held at UNESCO Headquarters in Paris on May 24, 2022.
The main purpose of the meeting was to elect members and chairman of the Bureau of the Committee. According to the decision, Azerbaijan, France, Venezuela, Sri Lanka, Madagascar and Qatar were elected as the members of Bureau among the 18 members of the Committee. Then elections were held for the chairmanship of the Committee. The Minister of Youth and Sport of the Republic of Azerbaijan Farid Gayibov was unanimously elected chairman of the UNESCO Intergovernmental Committee for Physical Education and Sport (CIGEPS).
Permanent Delegate of the Republic of Azerbaijan to UNESCO Elman Abdullayev thanked the members of the Committee on behalf of the Government of Azerbaijan for their support. During the chairmanship of Azerbaijan, the Minister said that he would work closely with all members to make the work of the Committee more effective.
Congratulating the Azerbaijani representatives, the members of the Committee praised the hosting of the VII Conference of Ministers and Senior Officials Responsible for Physical Education and Sport (MINEPS).
It should be noted that CIGEPS is the only UNESCO Committee in the world that promotes the effective implementation of policies and programs in the field of physical education and sport among the member states.