Parisdə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti qurucularının qəbirləri ziyarət edilib
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 104-cü ildönümü münasibətilə Fransadakı diplomatlarımız Paris Sülh Konfransına qatılmış, ancaq sonradan Vətənə qayıda bilməyən Cümhuriyyət qurucularının xatirəsini yad edərək, onların Paris və Paris ətrafındakı qəbirlərini ziyarət ediblər.
Paris yaxınlığında yerləşən Sən-Klu (Saint Cloud) qəbiristanlığında uyuyan Xalq Cümhuriyyəti parlamentinin, eləcə də Paris Sülh Konfransında iştirak edən nümayəndə heyətinin sədri Əlimərdan bəy Topçubaşovun, milli hökumətin rəsmi qəzeti “Azərbaycan”ın naşiri, məşhur bəstəkar Üzeyir Hacıbəyovun qardaşı və nümayəndə heyətinin üzvü Ceyhun Hacıbəylinin xatirəsi yad edilərək, qəbirləri üzərinə əklil qoyulub.
Azərbaycanın UNESCO yanında daimi nümayəndəsi Elman Abdullayev və səfirliyin müşaviri Nigar Hüseynova çıxış edərək, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin keçirdiyi islahatlardan söz açıblar.
Qeyd olunub ki, 1918-ci ildə Azərbaycanın müstəqilliyi elan edildikdən sonra Xalq Cümhuriyyəti qurucularının əsas məqsədi bu gənc dövləti dünyaya tanıtmaq olub. Elə bu məqsədlə də ilk Azərbaycan Respublikasını təmsil etmiş nümayəndə heyətinin üzvləri Birinci Dünya müharibəsindən sonra dünyanın taleyini həll etmək məqsədilə çağırılan Paris Sülh Konfransında iştirak ediblər. Çıxışlarda Azərbaycan müsəlman Şərqində ilk parlamentli, dünyəvi, demokratik respublika olduğu qeyd edilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, bu gün Azərbaycan regionun aparıcı ölkəsinə çevrilib. Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusu torpaqlarımızı işğaldan azad edib, ərazi bütövlüyümüz bərpa olunub.
Sən-Klu şəhər merinin müavini Jan-Kristof Pyerson Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurucularından olan Əlimərdan bəy Topçubaşovun vaxtilə onların şəhərində yaşamasından qürur duyduğunu bildirib.

Graves of the founders of the Azerbaijan Democratic Republic in Paris were visited
On the occasion of the 104th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic, our diplomats in France visited the graves of the founders of the Republic who attended the Paris Peace Conference but were unable to return home.
Alimardan bey Topchubashov, speaker of the Parliament, Head of the Delegation of the Azerbaijan Democratic Republic to the Paris Peace Conference, and Jeyhun Hajibeyli, brother of the famous composer Uzeyir Hajibeyli, a member of the delegation, are buried in the Saint Cloud cemetery near Paris. Their memory was commemorated and a wreath was laid at their grave.
Permanent Delegate of the Republic of Azerbaijan to UNESCO Elman Abdullayev and Counselor of the Embassy Nigar Huseynova spoke about the reforms carried out by the Azerbaijan Democratic Republic.
It was noted that after the declaration of Azerbaijan's independence in 1918, the main goal of the founders of the People's Republic was to introduce this young state to the world. For this purpose, the members of the delegation representing the first Republic of Azerbaijan took part in the Paris Peace Conference, which was convened to resolve the fate of the world after the First World War. It was emphasized that Azerbaijan is the first parliamentary, secular, democratic Republic in the Muslim East.
It was mentioned that today Azerbaijan has become a leading country in the region. Under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the brave Azerbaijani Army liberated our lands from occupation and our territorial integrity was restored.
Deputy Mayor of Saint-Cloud Jean-Christophe Pearson said he was proud that Alimardan bey Topchubashov, one of the founders of the Azerbaijan Democratic Republic, once lived in their city.