UNESCO-da fəaliyyət göstərən Daimi Nümayəndələr Dərnəyinin Yaz Bayramı təşkil edilib
UNESCO-nun Baş qərargahında təşkil edilmiş tədbirdə ölkəmizin UNESCO yanında daimi nümayəndəsi, UNESCO Daimi Nümayəndələr Dərnəyinin prezidenti səfir Elman Abdullayev və Əfqanıstanın UNESCO yanında keçmiş daimi nümayəndəsi Zahir Aziz çıxış etmişlər.
Elman Abdullayev quruma yeni qoşulmuş nümayəndələrə dərnəyin yaranma tarixi, fəaliyyəti və məqsədləri haqqında məlumat vermiş, dərnəyin qurumdakı daimi nümayəndəliklərin sosial həyatında mühüm rol oynadığını və onların ümumi şəbəkəsi olduğunu söyləmişdir.
Dərnəyin üzvlərini bir araya gətirərək onlar arasında kommunikasiyanı daha da təkmilləşdirməyindən, bütün bunların çoxtərəfli əlaqələrin inkişafına töhfə verdiyindən danışan daimi nümayəndə, müxtəlif ölkələrin UNESCO yanında daimi nümayəndəliklərinin üzvlərinə tədbirin təşkilinə verdikləri töhfəyə görə təşəkkürünü bildirmişdir.
O, bütün nümayəndəlikləri Dərnəyə qoşulmaqla dəstək olmağa çağırmışdır.
Tədbir çərçivəsində ənənəyə uyğun olaraq nümayəndələr dərnəyinin UNESCO yanında fəaliyyətlərini bitirən fəal üzvlərinə diplomlar təqdim edilmiş, onlara növbəti fəaliyyətlərində uğurlar arzulanmışdır.
Rəsmi hissədən sonra tədbir ziyafət və musiqi proqramı ilə davam etmişdir.
Məlumat üçün bildirək ki, müxtəlif ölkələrin UNESCO yanında daimi nümayəndəliklərinin Daimi Nümayəndələr Dərnəyi 1992-ci ildə yaradılmışdır və həmin ildən Azərbaycan dərnəyin üzvüdür. Dərnək qeyri-formal əlaqələri inkişaf etdirmək və UNESCO ailəsi nəzdində dostluq əlaqələrini daha da möhkəmləndirmək istiqamətində qurumun yeganə forumudur. Daimi nümayəndəliklərin sosial həyatında fəal rol oynayan dərnək üzvləri aralarında mütəmadi olaraq fikir mübadilələri aparılır. Hal-hazırda Daimi Nümayəndələr Dərnəyinin prezidenti Azərbaycanın UNESCO yanında Daimi Nümayəndəsi, səfir Elman Abdullayevdir.

Circle of Permanent Delegates to UNESCO organized the Spring Holiday
Ambassador Elman Abdullayev, Permanent Delegate of Azerbaijan to UNESCO, President of the Circle of Permanent Delegates, and Zahir Aziz, former Permanent Delegate of Afghanistan to UNESCO made an opening speech at the event organized at UNESCO Headquarters.
Elman Abdullayev informed the new members about the history, activities and goals of the Circle. He said that the Circle, being the common network, plays an important role in the social life of the Permanent Delegations.
Speaking about the contribution of the members of the Circle to the development of multilateral relations, the Permanent Delegate thanked the members of the Circle for their contribution to the organization of the event.
He called on all delegations to support the Circle by joining.
Within the framework of the event, in accordance with the tradition, diplomas were presented to the active members of the Circle who completed their mission at UNESCO, and they were wished success in their future endeavors.
After the official part, the event continued with a reception and music program.
The Circle of Permanent Delegates to UNESCO was established in 1992 and since then Azerbaijan has been a member of it. The Circle is the only forum of the Organization to develop informal relations and further strengthen friendly relations within the UNESCO family. The regular exchanges are held among the members of the Circle, which play an active role in their public life. At present, the President of the Circle of Permanent Delegates is the Permanent Delegate of Azerbaijan to UNESCO, Ambassador Elman Abdullayev.