UNESCO-nun mənzil-qərargahında Azərbaycanın dahi bəstəkarı Fikrət Əmirovun anadan olmasının 100 illiyi qeyd edilib
Parisdə, UNESCO-nun mənzil-qərargahında Azərbaycanın Mədəniyyət Nazirliyi və UNESCO yanında Daimi Nümayəndəliyinin birgə təşkilatçılığı ilə bəstəkar Fikrət Əmirovun anadan olmasının 100 illiyi təntənəli şəkildə qeyd olunub.
UNESCO-nun 2022-2023-cü illər üzrə yubileylər proqramı çərçivəsində dünya şöhrətli Azərbaycan bəstəkarı F.Əmirovun anadan olmasının 100 illiyinə həsr edilmiş konsert keçirilib.
Konsertdən əvvəl UNESCO yanında daimi nümayəndə Elman Abdullayev çıxış edərək, Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyinə və UNESCO-ya 2022-2023-cü illər bienniumu çərçivəsində dahi Azərbaycan bəstəkarı F.Əmirovun anadan olmasının 100 illiyinə həsr edilmiş gecənin təşkilinə verdikləri töhfəyə görə təşəkkürünü bildirib. Azərbaycan xalqının musiqi xadimi, görkəmli və sevimli bəstəkarı F.Əmirovun həyat və yaradıcılığı haqqında məlumat verib. Bildirib ki, bəstəkarın geniş çeşidli yaradıcılığında simfonik muğamın özünəməxsus yeri var. 2008-ci ildə UNESCO-nun Bəşəriyyətin Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Rreprezentativ Siyahısına daxil edilmiş Azərbaycan klassik xalq yaradıcılığı musiqisinin əsas janrı olan muğam F.Əmirov yaradıcılığına güclü təsir göstərmişdir. Onun simfonik muğamları dünyanın ən məşhur dirijorlarının rəhbərliyi ilə Avropa ölkələrinin, eləcə də ABŞ-ın ən böyük konsert salonlarında səsləndirilib. Fikrət Əmirovun simfonik muğamları, operaları, baletləri, kamera-instrumental əsərləri, vokal əsərləri, musiqili komediyaları haqqında məlumat verilib.
UNESCO Baş direktorunun xarici əlaqələr və Afrika prioriteti üzrə müavini Firmin Eduard Matoko qurumun baş direktorunun adından tədbir iştirakçılarını salamlayıb. O, ölkəmizlə UNESCO arasındakı əlaqələrə toxunub. Bugünkü tədbirin mədəni irs, dialoq, mədəniyyət müxtəlifliyi ruhunu əks etdirdiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, 1956-cı ildən UNESCO tarixi hadisələrin və görkəmli şəxsiyyətlərin xatirəsini anmaq məqsədilə üzv dövlətlər və assosiativ üzvlər tərəfindən qeyd olunan anım tədbirlərində iştirak edir.
Mədəniyyətlərin qarşılıqlı zənginləşməsinə töhfə vermiş görkəmli şəxsiyyətlərin, əsərlərin, eləcə də hadisələrin qeyd edilməsi beynəlxalq anlaşmaya, xalqlar arasında yaxınlaşmaya və sülhə kömək edir. F.Əmirov da öz əsərləri ilə UNESCO dəyərlərinin təşviqinə töhfə verib.
Sonra Xalq artisti Fəxrəddin Kərimovun dirijorluğu ilə Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinin müşayiəti ilə Babək Niftəliyev (xanəndə), Səbinə Əsədova (mezzo-soprano), Selcan Nəsibli (soprano), Orxan Cəlilov (tenor) F.Əmirovun əsərlərini ifa ediblər. Həmçinin konsertdə Bakı Musiqi Akademiyasının rektoru, Xalq artisti Fərhad Bədəlbəyli (piano) çıxış edib. Azərbaycan musiqiçilərinin ifaları sürəkli alqışlarla qarşılanıb.
Qeyd edək ki, Parisdə 2021-ci ildə UNESCO-nun 41-ci Baş Konfransı çərçivəsində Azərbaycanın iki tarixi şəxsiyyəti – xeyriyyəçi H. Z. Tağıyevin (1823-1924) anadan olmasının 200 illiyi və bəstəkar F.Əmirovun (1922-1984) 100 illiyi UNESCO-nun 2022-2023-cü illər üzrə yubileylər proqramına salınmış və bu yubileylərin UNESCO səviyyəsində beynəlxalq miqyasda qeyd edilməsi təsdiq edilmişdir.

The 100th anniversary of the birth of the great Azerbaijani composer Fikret Amirov was celebrated at the UNESCO Headquarters
The 100th anniversary of the birth of the great Azerbaijani composer Fikret Amirov was solemnly celebrated in Paris, at the UNESCO Headquarters. The event was organized jointly by the Ministry of Culture of Azerbaijan and the Permanent Delegation to UNESCO.
As part of the UNESCO anniversary program for 2022-2023, a concert was dedicated to the 100th anniversary of the birth of the world-famous Azerbaijani composer F. Amirov.
The concert was preceded by the Permanent Delegate of Azerbaijan to UNESCO Elman Abdullayev, who thanked the Ministry of Culture of Azerbaijan and UNESCO for their contribution to the organization of the evening within the biennium 2022-2023. He gave information about the life and work of Fikrat Amirov, the outstanding and beloved composer of the Azerbaijani people. He said that symphonic mugham occupies a special place in the wide range of the composer's work. In 2008, mugham, the main genre of classical folk music of Azerbaijan, included in the UNESCO Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity, had a strong influence on the work of F. Amirov. His symphonic mughams were performed in the largest concert halls in Europe and the USA under the guidance of the world's most famous conductors. Information was provided on Fikret Amirov's symphonic mughams, operas, ballets, chamber-instrumental works, vocal works, musical comedies.
Firmin Edouard Matoko, UNESCO Assistant Director-General for Priority Africa and External Relations, welcomed the participants of the event on behalf of the Director-General of the Organization. He touched upon the relations between our country and UNESCO. He noted that today's event reflects the spirit of cultural heritage, dialogue and cultural diversity. He noted that since 1956, UNESCO has been involved in commemorative events held by Member States and Associate Members to commemorate historical events and outstanding personalities.
The celebration of outstanding personalities, works and events that contributed to the mutual enrichment of cultures contributes to interethnic understanding, rapprochement and peace between peoples. With his works, F. Amirov also contributed to the promotion of the UNESCO values.
Then, Babek Niftaliyev (singer), Sabina Asadova (mezzo-soprano), Seljan Nasibli (soprano), Orkhan Jalilov (tenor) performed the works of F. Amirov under the conductorship of People's Artist of Azerbaijan Fakhreddin Karimov, accompanied by the Azerbaijan State Symphony Orchestra named after Uzeyir Hajibeyli. Rector of the Baku Music Academy, People's Artist of Azerbaijan Farhad Badalbeyli (piano) also performed at the concert. The performances of Azerbaijani musicians were met with continuous applause.
It should be noted that in 2021 in Paris, within the framework of the 41st session of the General Conference of UNESCO, the anniversaries of the birth of two historical personalities of Azerbaijan –200th anniversary of the philanthropist Haji Zeynalabdin Taghiyev (1823-1924) and 100th anniversary of the composer Fikrat Amirov (1922-1984) – were added to the Anniversaries List of UNESCO for 2022-2023 biennium in order to celebrate them on an international scale at the UNESCO level.