Cari ilin 28 noyabr – 3 dekabr tarixlərində Mərakeş Krallığının Rabat şəhərində UNESCO-nun Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin 17-ci sessiyası keçirilir.
Sessiyada ölkəmiz UNESCO yanında Daimi Nümayəndəlik, AR Mədəniyyət Nazirliyi, UNESCO yanında AR Milli Komissiyası və Mərakeş Krallığındakı səfirliyimiz tərəfindən təmsil olunur.
Sessiya zamanı Komitə tərəfindən Bəşəriyyətin Qeyri-maddi mədəni irsin Reprezentativ siyahısına daxil edilməsi məqsədilə Azərbaycanın irəli sürdüyü 1 milli nominasiya “Pəhləvanlıq, ənənəvi zorxana oyunları və idman növləri” və 3 çoxmillətli nominasiyalar “Baramaçılıq, ipəkçilik və toxuculuq üçün ənənəvi ipək istehsalı” (Azərbaycan, Əfqanıstan, İran, Tacikistan, Türkiyə, Türkmənistan və Özbəkistan), “Molla Nəsrəddin lətifələrinin şifahi ənənəsi” (Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan, Türkiyə, Türkmənistan və Özbəkistan) və “Çay mədəniyyəti: kimliyin, qonaqpərvərliyin və sosial əlaqələrin rəmzi” (Azərbaycan və Türkiyə) nəzərdən keçiriləcəkdir.
Bununla yanaşı, 17-ci sessiya zamanı 2003-cü il Konvensiyası üzrə Azərbaycanın Milli Dövri Hesabatı və UNESCO-nun Təcili Qorunmaya Ehtiyacı olan Qeyri-maddi mədəni irs siyahısına daxil edilmiş “Çovqan, Qarabağın ənənəvi atüstü oyunu” elementi üzrə İkinci Milli Hesabat nəzərdən keçiriləcəkdir.

The 17th session of the UNESCO's Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage has started its work
The 17th session of UNESCO's Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage is held on November 28 – December 3, 2022 in Rabat, Kingdom of Morocco.
At the session, our country is represented by the Permanent Delegation to UNESCO, the Ministry of Culture, the National Commission of the Republic of Azerbaijan to UNESCO and our embassy in the Kingdom of Morocco.
During the session, the Committee will review 1 national nomination "Pehlevanliq culture: traditional zorkhana games, sports and wrestling" and 3 multinational nominations "Sericulture and traditional production of silk for weaving" (Azerbaijan, Afghanistan, Iran, Tajikistan, Türkiye, Turkmenistan and Uzbekistan), "Telling tradition of Molla Nesreddin Anecdotes" (Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Türkiye, Turkmenistan and Uzbekistan) and "Culture of Çay (tea), a symbol of identity, hospitality and social interaction " (Azerbaijan and Türkiye), put forward by Azerbaijan for inclusion in the Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity.
In addition, the 17th session will discuss the National Periodic Report of Azerbaijan under the 2003 Convention as well as the Second National Report on the current status of the element “Chovqan, a traditional Karabakh horse-riding game in the Republic of Azerbaijan”, inscribed on the Urgent Safeguarding List.