UNESCO-nun Baş konfransının 41-ci sessiyası çərçivəsində Elnur Məmmədov San-Marinonun təhsil və mədəniyyət naziri ilə görüşüb
UNESCO-nun Baş Konfransının 41-ci sessiyası çərçivəsində Azərbaycanın xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov San–Marinonun təhsil və mədəniyyət, universitetlər və elmi tədqiqatlar naziri Andrea Beluzzi ilə görüşüb.
Görüşdə ölkəmizin UNESCO yanında daimi nümayəndəsi, səfir Elman Abdullayev və Daimi Nümayəndəliyin diplomatı Nigar Qurbanova iştirak ediblər.
Xarici işlər nazirinin müavini E.Məmmədov ötən il Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü bərpa etməsindən söz açıb. Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2008-ci ildə irəli sürülmüş “Bakı Prosesi” təşəbbüsündən, Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunu mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoq sahəsində BMT-nin əsas qlobal platformalarından biri olmasından, ölkəmizdəki multikulturalizm və tolerantlıq mühitindən, ölkəmizin müəllifi olduğu “Mədəniyyət naminə sülh” qlobal kampaniyasından, onun məqsədlərindən danışıb.
San–Marinonun təhsil və mədəniyyət, universitetlər və elmi tədqiqatlar naziri Andrea Beluzzi Avropa Oyunları zamanı ölkəmizə səfərindən söz açaraq, xoş xatirələrini bölüşüb. Bildirib ki, ölkəsi Azərbaycanla əməkdaşlığa böyük önəm verir. Universitetlərarası əlaqələrdən danışaraq, tələbə və müəllim mübadiləsinə toxunub. Ölkəmizlə əməkdaşlığın möhkəmləndilirməsində maraqlı olduqlarını vurğulayıb.

Within the framework of the 41st Session of the UNESCO General Conference, Elnur Mammadov met with the Minister of Education and Culture of San Marino
Within the framework of the 41st session of the UNESCO General Conference, Azerbaijani Deputy Foreign Minister Elnur Mammadov met with Andrea Beluzzi, Minister of Education and Culture, Universities and Research of San Marino.
The meeting was attended by the Permanent Delegate of our country to UNESCO, Ambassador Elman Abdullayev and diplomat of the Permanent Delegation Nigar Gurbanova.
Deputy Foreign Minister Elnur Mammadov spoke about the restoration of Azerbaijan's territorial integrity last year. He talked about the Baku Process initiative launched by President Ilham Aliyev in 2008, the World Forum for Intercultural Dialogue as one of the main global platforms for intercultural and interreligious dialogue, the environment of multiculturalism and tolerance in our country, the global campaign "Peace for Culture" and its goals.
The Minister of Education and Culture, Universities and Research of San Marino Andrea Beluzzi spoke about his visit to our country during the European Games in 2015 and shared his fond memories. He said that his country attaches the great importance to cooperation with Azerbaijan. Speaking about inter-university relations, he touched upon student and teacher exchange. He stressed that they are interested in strengthening cooperation between our countries.